fbpx

Bebekle Duygusal Bağ Kurma Nedir?

03.07.2021
914
Bebekle Duygusal Bağ Kurma Nedir?

Bebekle duygusal bağ kurma, ebeveynler ve bebekleri arasında gelişen yoğun duygusal bağdır. Ebeveynler küçük bebekleriyle sevgi ve şefkatle duş almak, korumak ve onlara bakmak isterler. Anneleri gecenin ortasında aç bebeklerini beslemek için uyandıran bağ ve onları çok çeşitli ağlamalarından haberdar eden anne ve bebek arasındaki duygusal bağdır.

Bilim adamları hala bebekle duygusal bağ kurma hakkında çok şey öğreniyorlar. Ebeveynler ve bebekler arasındaki bu güçlü bağın bebeğe ilk samimi ilişkiler modelini sağladığını ve bebeklerde güvenlik duygusu ve olumlu benlik saygısı geliştirdiğini biliyorlar. Benzer şekilde, ebeveynlerin bebeğin sinyallerine karşı duyarlılığı bebeğin sosyal ve bilişsel gelişimini etkileyebilir.

Bebekle Duygusal Bağ Kurma Neden Önemlidir?

Bebekle duygusal bağ kurma bebek için gereklidir. Çoğu bebek hemen bağlanmaya hazırdır. Bu arada ebeveynler bu konuda karışık hislere sahip olabilirler. Bazı ebeveynler, doğduktan sonraki birkaç dakika veya gün içinde bebeklerine güçlü bir bağları vardır. Diğerleri için bu bağlantıyı kurmak biraz daha uzun sürebilir.

Ancak, bebekle duygusal bağ kurma bir süreçtir, birkaç dakika içinde gerçekleşen bir şey veya bebek doğduktan sonra belirli bir süre için zorla gerçekleşmesi gereken bir şey değildir. Birçok ebeveyn için bağlanma, küçük çocuklarına sağladıkları günlük bakımın bir sonucudur. İlk gülümsemenizi görene ve aniden size derin bir sevgi ve sevinç duygusu geldiğini anlayana kadar çocuğunuzla bu bağı kurduğunuzu fark etmeyebilirsiniz.

Bebekle Duygusal Bağ Kurma Şekilleri

Bebekle duygusal bag kurma sekilleri
Bebekle duygusal bağ kurma şekilleri

Bebeğiniz doğduğunda, yenidoğanı ve etkileşime girebileceği tüm yolları anlamanız biraz zaman alacaktır.

Dokunma, bebeklerin cilde temas etmesine yanıt verdikleri için yeni doğan bebek iletişimi yollarından biridir. Küçük bebeğin sağlıklı büyümesini ve gelişmesini teşvik ederken hem bebek hem de sizin için güven verici bir etkinliktir dokunma.

Göz teması da yakın mesafeden anlamlı iletişim sağlar. Bebekler hareketli nesneleri gözleriyle takip edebilirler.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Doğum Sonrası Depresyon Nedenleri ve Belirtileri

Bebekler, erken yaşlardan itibaren annelerinde gördükleri yüz ifadelerini ve jestleri taklit etmeye çalışırlar.

Bebekler, ilk iletişim girişimlerinde insan seslerini tercih eder ve seslendirmekten zevk alırlar. Bebekler genellikle annelerinin konuşmasının yanı sıra yaptıklarına ve çevreye dair açıklamalarını dinlemekten zevk alırlar.

Bebekle temas

Bebekle duygusal bağ kurma muhtemelen bakımınızın en zevkli yönlerinden biri olacaktır. Bağ kurmaya kucağınızda sallayıp bebeği nazikçe okşayarak bebeği kucaklayarak başlayabilirsiniz. Siz ve eşiniz bebeğinizi sık sık tutar, dokunur ve kucaklarsanız. Küçük bebeğiniz yakında ona dokunma biçimlerini ayırt etmeyi öğrenir. Her ikisi de yeni doğmuş bebekleriyle “ciltten cilde” olma fırsatından yararlanabilir ve onu beslerken veya tutarken kendi cildiyle temas halinde tutar.

Bebekler, özellikle prematüre bebekler ve tıbbi problemleri olanlar, bebek masajına yanıt verebilirler. Bebekler yetişkinler kadar esnek olmadığından, bebeğinize çok nazikçe masaj yapmanız gerekecektir. Bebeğinize masaj yapmaya çalışmadan önce, bu konuda birçok kitap, video ve web sitesine danışarak uygun teknikleri iyi öğrendiğinizden emin olun. Ayrıca, bölgenizde bebek masajı kurslarının yapılıp yapılmadığını öğrenmek için yerel hastanenize başvurabilirsiniz.

Hem emzirme hem de yapay beslenme, Bebekle duygusal bağ kurmak ve güçlendirmek için doğal anlardır. Bebekler, annelerinin kokusuna ve dokunuşuna ve her iki ebeveynin de ihtiyaçlarına karşı duyarlılığına yanıt verirler. Komplike olmayan doğumlarda, bebeğe bakan profesyoneller doğumdan hemen sonra uyarı döneminden yararlanmaya çalışır ve ebeveynleri bebeği tutmaya ve beslemeye teşvik eder. Bununla birlikte, bu her zaman mümkün değildir ve ideal olmasına rağmen, ebeveynler ve çocuklar arasında iyi bir bağ kurmak için acil temas gerekmez.

Evlat edinen ebeveynler bebekleriyle bağ kurmaktan endişe duyabilirler. Bazı ebeveynlerde diğerlerinden daha erken ortaya çıkmasına rağmen, evlat edinilmiş bebekler ve ebeveynleri, normal doğum ebeveynleri ve çocukları gibi bağ kurabilir.

Bebekle Duygusal Bağ Kurmayı Etkileyebilecek Faktörler

Annenin bebekle duygusal bağ kurması çeşitli nedenlerle ertelenebilir. Doğumdan veya evlat edinildikten sonra bebekleriyle tanıştıklarında, gerçeklik onları zihinsel imajlarını değiştirmeye zorlayabilir. Bebeğin yüzü iletişimin temel aracı olduğundan, bağlanma oluşumunda kritik bir rol oynar.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Düşükte Gelen Parçalar Nasıl Olur?

Hormonlar, bebekle duygusal bağ kurmayı önemli ölçüde etkileyebilir. Doğumdan hemen sonra emzirme bağ kurmayı desteklese de annenin vücudunda birçok farklı hormonun salgılanmasına neden olur. Bazı anneler bebekleri ile bağ kurmakta zorlanır, çünkü hormonlar vücutlarını tahrip eder veya doğum sonrası depresyon geliştirir. Doğumdan sonra anne depresyonda ise bağlanma gecikebilir.

Bebeğiniz yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kalmak zorunda kalırsa, bağlanacağı ekipmanın miktarı ve karmaşıklığından etkilenebilirsiniz. Ancak, bebekle duygusal bağ kurma yine de önemli olacaktır. Hastane personeli, bebeğinizi inkübatördeki açıklıklardan elinize almanıza ve okşamanıza yardımcı olacaktır. Bebeğiniz hazır olduğunda, görevliler onu tutmanıza ve taşımanıza yardımcı olacaktır. O zaman gelene kadar gözlemleyerek, dokunarak, okşayarak ve onunla konuşarak zaman geçirebilirsiniz. Bebeğiniz sesinizi ve temasınızı tanıyacak ve cevap verecektir.

Hemşireler bebeğinizi yıkamayı ve beslemeyi öğrenmenize yardımcı olacaktır. Daha önce bir göğüs pompasıyla alınan anne sütü, emzirme danışmanı da dahil olmak üzere hastane personeli, eve dönmeden önce emzirmeye geçiş yapmanıza yardımcı olabilir.

Bebekle Duygusal Bağ Kurma Sorunları Olursa Ne Olur?

Bebekle duygusal bag kurma sorunlari
Bebekle duygusal bağ kurma sorunları

İlk ziyaretiniz için çocuk doktorunuza götürdüğünüzde sizinle bebeğiniz arasında bir bağ oluşmadığını düşünüyorsanız endişelerinizi onunla tartışın. Doğum sonrası depresyonun bir işareti olabilir. Ya da bağlanma, bebeğinizdeki beklenmedik veya büyük sağlık sorunları nedeniyle gecikmiş olabilir. Ayrıca yenidoğanın gelmesinden sonra ne kadar bitkin ve bunalmış hissettiğiniz de bu olabilir.

Her durumda, sorun ne kadar erken ele alınırsa o kadar iyidir. Sağlık profesyonelleri bu tür sorunları ele almak için vardır ve bebeğinizle bağ kurmaya daha hazır olmanıza yardımcı olabilir.

Aynı şekilde, bebekle duygusal bağ kurma ile ilgili duygularınızı diğer ebeveynlerle paylaşmak yardımcı olabilir.

Bağ, karmaşık, kişisel ve zaman alıcı bir deneyimdir. Sihirli bir formül yoktur ve zorlanamaz. Bebeğinizle daha rahat ve yeni rutininiz daha öngörülebilir hale geldikçe hem siz hem de eşiniz küçük bebeğinizi büyütmenin tüm şaşırtıcı yönleri hakkında daha emin hissedeceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.