Hamileyken

Bebek Cinsiyeti Belirleme Yöntemleri

25.08.2021
734
Bebek Cinsiyeti Belirleme Yöntemleri

Bebek cinsiyeti belirleme yöntemleri tartışmalı bir konudur. Gelecekteki bir bebeğin cinsiyetini seçmek her zamankinden daha yakın bir olasılık.

Çok sayıda ebeveyn, çocuklarının cinsiyetini belirlemek istediklerini söylüyor. İnkâr etseler bile, her zaman bir oğul veya kız için bir tercih vardır. Ve hiçbir tercihi olmayanlar bile, bebek cinsiyeti belirleme yöntemleri konusunu merak ediyor.

Bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkün mü? Erkek veya kız çocuk sahibi olma şansının 50-50 olduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur. Peki, bebeğinizin cinsiyetini seçmenin mümkün olup olmayacağını hiç düşündünüz mü? Ya da bebek cinsiyeti belirleme yöntemleri var mı? Bu yazımızda hepsini öğreneceksiniz.

Bebeğin Cinsiyetini Belirlemek Mümkün Mü?

Aslında, bebeğin cinsiyetini seçme olasılığı vardır: sperm seçimi yoluyla. Bu olasılık, Amerika Birleşik Devletleri gibi bazı ülkelerde yasal olarak mevcuttur. Ancak çok yüksek bir maliyeti vardır. Ancak bu yöntemle bebeğin cinsiyetini seçme ülkemizde uygulanmamaktadır ve yasal değildir.

Bebek Cinsiyeti Belirleme Yöntemleri Nelerdir?

Bebek cinsiyeti belirleme yöntemlerinden sperm seçmede kullanılan en yaygın teknik akış sitometrisidir.

Bu teknik şu şekilde yapılır:

Erkekten sperm örneği alınır. Uzman doktorlar, erkek ve kız spermleri ayırt etmek için spermlere bir boya ekler. Boyanın spermin genetik materyaline bağlanma şekli, her iki cinsiyeti de ayırt etmeyi mümkün kılar.

Bu yöntemin güvenilirliğinin çok yüksek olduğu düşünülmektedir. Aslında başarı oranının erkeklerde %93, kızlarda ise %85 olduğu düşünülmektedir.

Bebek cinsiyeti belirleme yöntemlerinin başarı garantisi olmamakla birlikte, seçilenler suni olarak döllenebilir. Bu durumda tüp bebek yöntemi daha etkilidir.

Bebeğin cinsiyetini belirlemek için resiquimod kullanımı

Araştırma dünyası, bebeğin cinsiyetini seçme olasılığını artıran bazı adımlar attı. Ancak, bu elbette etik açıdan birçok tartışmayı gündeme getiriyor.

2019’da bir Japon araştırma ekibi, doğmamış bebek cinsiyeti belirleme yöntemi keşfetti. Araştırmacılar, X kromozomu (kızları meydana getirenler) ile spermin hareketini yavaşlatabildiklerini, Y kromozomu ile spermin hareketini değiştirmeden koruduklarını açıkladılar.

Ekip ayrıca bu işlemin resiquimod olarak bilinen bir ilacın kullanımıyla mümkün olduğunu açıkladı. İlaç şu anda bir antiviral ve antitümör olarak kullanılmaktadır.

En hızlı sperm ile döllenmiş fareler üzerinde yapılan testler, %90 erkek yavru verdi. Öte yandan, daha yavaş spermle döllenen farelerin %81’i dişi yavru doğurdu. Kaynak: PLOS Biology adlı bilimsel dergide yayınlanan çalışma.

Yumurtlama Gününe Göre Cinsiyet Hesaplama Yöntemleri

yumurtlama gunune gore cinsiyet hesaplama
Yumurtlama Gönüne Gore Cinsiyet Hesaplama

Gebe kalmak için doğru zamanı seçerek bebeğin cinsiyet seçimini etkilemenin mümkün olduğunu savunan teoriler vardır. Ama dikkat, sadece yumurtlama gününe göre cinsiyet hesaplama teorileri hakkında araştırmalarımızı sizlere sunuyoruz. Çünkü bunlar kanıtlanmış teknikler değil.

Yumurtlama gününe göre cinsiyet hesaplama için adet döngünüzü çok iyi bilmelisiniz.

Bebek cinsiyeti belirleme yöntemlerinden olan yumurtlama gününe göre cinsiyet hesaplama geliştiricilerinin adlarıyla bilinir.

Yumurtlama gününe göre cinsiyet hesaplama yöntemleri şunlardır:

  • Shettles
  • Whelan
  • Billings

Shettles Yöntemi

Bebek cinsiyeti belirleme yöntemlerinden olan Shettles yöntemi, 1960’larda Amerika Birleşik Devletleri’nde Dr. Landrum Shettles tarafından geliştirilmiştir.

Bu yöntemin arkasındaki teori, erkek bebekleri yapan spermlerin kız bebek yapanlardan daha hızlı hareket ettiği fikrine dayanmaktadır. Bununla birlikte, erkek spermi, kız cinsiyetli spermden daha kısa bir ömre sahiptir. Landrum Shettles, bu yöntemin kız çocuk sahibi olmak için %75, erkek çocuk sahibi olmak için %80 etkili olduğunu öne sürmüştür.

Yani, erkek bebek sahibi olmak için yumurtlama gününe mümkün olduğunca yakın ilişki olmalıdır. Bunun nedeni, erkek cinsiyetli spermlerin kız cinsiyetli spermlerden daha hızlı olmasıdır. Bu yüzden yumurtaya daha hızlı ulaşırlar.

Öte yandan, bir kız bebek istiyorsanız, yumurtlamadan iki ila dört gün önce ilişki olmalıdır. Çünkü kız spermler daha uzun süre hayatta kalır.

Whelan Yöntemi

Bebek cinsiyeti belirleme yöntemlerinden Whelan Yöntemi, Shettles yönteminden farklı olarak çalışır. Daha somut olmak gerekirse, teorisi bir öncekinin antitezi olduğu için Shettls yöntemiyle çelişir. Elizabeth Whelan tarafından geliştirildi. Whelan’ın çalışması, adet döngüsünde daha erken meydana gelen biyokimyasal değişikliklerin erkek çocuk oluşturan spermleri desteklediğini savunuyor.

Bu nedenle erkek çocuk istiyorsanız, yumurtlamadan dört ila altı gün önce ilişkiye girilmelidir. Kız bebek olması için yumurtlamadan iki ila üç gün önce ilişki olmalıdır.

Billings yöntemi

Billings yöntemi, Shettles yöntemini (yukarıda belirtilen sperm hareketliliği) tamamlar.

Billings yöntemine göre bebeğin cinsiyetini seçmek için servikal mukusun görünümü ve kıvamı belirli özelliklere sahip olduğu dönemde cinsel ilişkiye girmelisiniz.

Servikal mukus yöntemi erkek çocuk sahibi olmak istiyorsanız, mukusun berrak ve ince olduğu, yumurtlamaya çok yakın olana kadar beklemelisiniz. Öte yandan, kız bebek olması için mukusun daha kalın ve daha yapışkan olduğu yumurtlamadan önce ilişki olmalıdır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bebek cinsiyeti belirleme yöntemlerinin işe yarayacağına dair bir kesinlik yoktur. Zaten onları kullanmanın hiçbir maliyeti yok. Ama önemli olan erkek veya kız çocuğu olma ihtimalinin 50-50 olduğunu unutmamaktır.

Bilim dünyasında çok tartışılan bu konuda pek çok teori geliştirilmiş ve çeşitli çalışmalar yapılmıştır ve yapılmaya devam etmektedir. Bebek cinsiyeti belirleme yöntemleri kesinlikle uzmanlar arasında birçok tartışmanın hedefi olacaktır. Bu nedenle yapılacak en iyi şey, “kız erkek fark etmez sağlıklı olsun yeter” sözünü daima akılda tutmaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.