Hamileyken

Bebek Bezi Değiştirme Nasıl Yapılır?

03.07.2021
545
Bebek Bezi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Anneler bebek bezi değiştirmek için çok zaman harcıyorlar. Aslında anneler için oldukça zor bir iş olabilir. Çünkü, yeni doğan bebekler günde on veya daha fazla bezi kirletebilir.

Başlangıçta bebek bezi değiştirme karmaşık görünebilir. Ancak küçük bir uygulama ile bebeği temiz ve kuru tutmanın kolay olduğunu göreceksiniz.

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?

Bebek bezi değiştirmek için bir kap ılık su ve pamuk yünü (hassas cilde sahip bebekler için) veya temiz bir bez veya ıslak mendil hazırlayın.

Bebeğin bez bölgesi için krem, bebeğin altına koymak için bebek alt açma bezi veya minderi kullanıma hazır halde bulundurun.

Bebek bezi değiştirme için tüm bunların elinizin altında olduğundan emin olun. Altını değiştirirken bebeği asla gözetimsiz bırakmamalısınız; bir saniyeliğine bile. Bebekler dönme yetenekleri ile ebeveynlerini şaşırtabilirler.

Bebek Altı Temizleme

Bebeğin kirli bezini açtıktan sonra, nemli bez, pamuk veya ıslak mendil ile bebeği önden arkaya yavaşça silin (özellikle kızlar için önden arkaya, çünkü enfeksiyonlara neden olabilecek bakterileri yayabilir). Bebeğin bacaklarını, ayak bileklerini altından temizleyebilmek için tutarak kaldırmanız gerekebilir. Uyluk ve kalça kıvrımlarını unutmayın.

Bebek bezi değiştirme işleminde temizleme bitirdikten sonra, bebeğinizi temiz bir bezle kurulayın ve pişik kremi uygulayın.

Tek kullanımlık bebek bezi

tek kullanimlik bebek bezi
Tek kullanımlık bebek bezi

Tek kullanımlık bebek bezi kullanıyorsanız:

Bezi açın ve bacaklarını ve ayaklarını yavaşça kaldırırken bebeğin altına kaydırın. Yapışkan şeritlere sahip olan sırt, bebeğin göbeği seviyesinde olmalıdır.

Bebek bezinin önünü bebeğin bacaklarının arasına ve göbeğe doğru getirin.

Bebeğin vücudunu yapışkan şeritler ile çevreleyin ve sıkıca yapıştırın. Bebek bezi değiştirme yaparken yapışkan şeritleri bebeğin cildine yapıştırmamaya dikkat edin.

Tek kullanımlık bebek bezi kullanıyorsanız çöp kutusunu düzenli olarak (günde bir kez) boşaltmalısınız. Bu şekilde kötü koku ve bakterilerin çoğalması önlenir. Bebek bezi değiştirmede kullandığınız tüm malzemelerim temiz ve hijyenik olmasına özen gösterin.

Bebek bezi değiştirme sırasında, bebeğin bacakları ve bel çevresinde izler görürseniz, bebek bezi çok sıkıdır. Bir dahaki sefere ayarlayın. Bu sorunu çözmezse, bebeğinizin daha büyük bir bebek bezine ihtiyacı olabilir.

Bacaklarda ve belde bezin kenarlarında döküntü varsa, bebek bezi markasını değiştirin. Bebekler bazen belirli bez markalarına karşı hassas olurlar.

Bebeğiniz henüz göbek kordonunu düşürmediyse, alanı kuru tutmak için bezin kemerini aşağı katlayın. Göbek kordonu düştüğünde, tahrişi önlemek için bunu birkaç gün yapmaya devam edin.

Mikropların yayılmasını önlemek için bebek bezi değiştirme işleminden sonra daima ellerinizi yıkayın.

Bebek bezi döküntüsü önleme

bebek bezi dokuntusu onleme
Bebek bezi döküntüsü önleme

Bebek bezi döküntüsü olması yaygındır. Ancak döküntü sıksa, 2 veya 3 günden fazla sürerse veya kötüleşirse, doktorunuzu arayın. Doktorunuza bebeğinizin kızarıklık ile birlikte ateşi olup olmadığını veya kızarıklığın ağrılı, koyu kırmızı veya kabarık görünüp görünmediğini söyleyin.

Bebek bezi döküntülerini önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olmak için aşağıdaki ipuçlarını aklınızda bulundurun:

Bebek kakasını yaptıktan hemen sonra bebek bezlerini sık sık değiştirin. Alanı nazikçe temizleyin. Alanı ovalar veya kuvvetlice temizlerseniz, bebeğin hassas cildini daha da tahriş edebilir.

Kızarıklıkları önlemek ve iyileştirmek için bebek bezi alanı için bir pişik kremi kullanın.

Bebeğinizin altı açıkken serbestçe kalmasına belli saatlerde izin verin.

Bu temelleri öğrendikten sonra, bebek bezi değiştirme uzmanı olacaksınız. Bebeğin bu temizlik işlemlerinde, alt açma bezi ve pişik kremi gibi ürünlerin kaliteleri ile içeriklerini mutlaka kontrol edin. Mümkünse tek kullanımlık alt açma bezi kullanmanız oldukça hijyeniktir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.