fbpx

Bebeğin Kırkı Çıkmadan Neler Yapılmaz?

25.03.2022
1.089
Bebeğin Kırkı Çıkmadan Neler Yapılmaz?

Bebeğin kırkı çıkmadan yapılmaması gerekenler, aslında anne ile bebeğin çok hassas ve olası hastalıklara karşı daha savunmasız olduğu lohusalık döneminde dikkat edilmesi gerekenlerdir.

Bebeğin kırkı aslında loğusalık dönemi olarak da adlandırılabilmektedir. Annenin tarif edilemez heyecanı bebeğin ilk doğduğu dönemdir. Bebek doğduktan sonraki ilk kırk gün hem bebek hem de annenin sağlığı açısından en önemli günlerdendir.

Özellikle doğumdan sonraki ilk kırk gün içerisinde hamilelik sonrası yaşanılan stres ve psikolojik bozulmalar da bu dönemde ortaya çıkabilmektedir. Bu dönem özellikle bebeğin hastalıklara karşı daha savunmasız kaldığı dönem olduğundan bunun için de özel olarak korunması gerekir.

Bebeğin 40’ı Çıkmadan Neler Yapılmaz?

Bebeğin ilk 40 günü olarak da bilinen kırkı çıkması süresi içerisinde hem anne hem de bebek kendi vücudunu toparlar. Bu dönemde annede yoğun hormonal ve ruhsal değişiklikler meydana gelir. Annede östrojen hormonu düşecek ve lohusalık döneminde annede yoğun bir depresif hali de görülebilecektir. Anne bu dönemde biraz daha alıngan ve daha çabuk yorulan bir ruh haline bürünebilir.

Bu süreçte özellikle annenin gerekli vitamin ve mineral desteği alması oldukça önemlidir. Yaklaşık olarak 2 ay kadar annenin demir takviyesi alması yararlı olabilmektedir. Düzenli uyku ve sağlıklı beslenme ile lohusalık dönemi daha hafif etkenler ile ve daha sağlıklı bir şekilde atlatılabilir.

Bu süreçte bebeğin ilk 40 gününde aynı zamanda emzirme dönemi de başlayacaktır. Bunun için annenin bu süreçte kesinlikle ilaç almamaya gayret etmesi gerekir.

Doğumdan hemen sonraki ilk 40 gün içerisinde vücutta biriken su dışarı atılmaktadır. Bu süreçte anne egzersiz gibi hareketleri yapmaya başlayabilir. Bebeğin kırkı çıkmadan hafif egzersizle başlamak en doğru karar olacaktır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Lotus Doğum Nedir? Faydaları Nelerdir?
bebegin kirki cikmadan disari cikarilir mi
Bebeğin kırkı çıkmadan dışarı çıkarılır mı

Anne bebeğin kırkı çıkmadan sürekli bebek ile yakın temas halinde olmak zorundadır. Bu süreçte annenin kişisel temizliğini yapması bebeğin de sağlığını yakından ilgilendirmektedir. Özellikle göğüs temizliği ve bakımına ayrıca önem verilmelidir.

Ayrıca bebeğin kırkı çıkmadan memede süt birikmesi gibi göğüs problemleri konusunda da anne adayı çok dikkatli olmalıdır.

Bebeğin İlk 40 Gününde Bebek Bakımı

Bebeğin kırkı çıkmadan anne adayının ve ev halkının çok daha dikkatli olması gerekir. Özellikle ilk 72 saat bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ağız sütü ilk 72 saat içerisinde gelir. Sarı renkli olan bu süt ağız sütü olarak bilinmektedir. Bu süt bebeğin bağışıklık sistemine destek olur. Bunun için bu süt ayrıca bebeğin ilk aşısı olarak da bilinmektedir.

İlk günlerde bebek bakımı

Bebeğin hastaneden çıkmadan önce ilk olarak doktor veya hemşirenin yanında emzirmesi önerilir. Bu süreçte yaşanılan herhangi bir sıkıntıda doktorun veya hemşirenin müdahale etmesi daha kolay olacaktır.

Bebeğin doğumdan sonraki 2. Günden sonra doktorunuza da danışarak göbek kordonuna dikkat ederek bebeği yıkayabilirsiniz.

Bebeğin altının bu süreçte düzenli olarak havalandırılması gerekir. Özel pişik kremlerini de bu süreçte kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin hareket edebilmesi ve özellikle eklem yerlerini oynatması için onu kundak içerisinde çok bekletmemelisiniz.

Sadece doktorunuzun önerdiği şekilde bebeğinizi kundaklamalı ve önerdiği günden sonra bebeğinizi dışarı çıkartmalısınız.

Lohusalık Döneminde Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler

logusalik doneminde anne
Loğusalık döneminde anne

Bebeğin kırkı çıkmadan önceki, yani loğusalık döneminde anne vücudunda pek çok değişimler yaşanmaktadır. Hem anne hem de bebeğin vücudu hastalıklara karşı daha dayanıksız hem de daha hassastır.

Loğusalık döneminde özellikle enfeksiyon riski her zaman bulunmaktadır. Doğum sonrasındaki bu dönemde annede kanama da meydana gelebilir. Aynı zamanda yüksek ateş ve kokulu akıntı ile karın bölgesinin alt kısmında da ağrılar annenin yaşadığı sıkıntılar içerisinde yer alabilir. Bu süreçte annenin kendisi ve bebeği için biraz daha dikkatli olması gerekir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Plasenta Yemek Gerçekten Faydalı Mı?

Anne adayı herhangi bir enfeksiyon riskinin oluşmaması için şunlara dikkat etmelidir:

  • Dış üreme organın temizliğine ve sürekli olarak kuru tutulmasına önem verilmelidir.
  • Düzenli olarak kan basıncının kontrol edilmesi gerekir. Eğer annenin kan basıncı 140/90 değerinin üzerine çıkarsa vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir.
  • Lohusalık döneminde, yani bebeğin kırkı çıkmadan kanama olması oldukça muhtemel bir durumdur. Lohusalık akıntısı belirli bir süre rengi açılarak azalmaktadır. Ancak akıntının rengi açıldıktan sonra annede kanama olmaya devam ediyorsa yine doktora gidilmesinde yarar olacaktır.
  • Hem normal hem de sezaryen doğum sonrasında dikiş yapılan bölgede şişlik ve kızarıklık ile birlikte ağrı oluşması da muhtemeldir. Ancak belirli bir süre sonra bu şikayetler artarak devam ediyorsa acilen hastaneye gidilmelidir.
  • Annenin bacaklarında şişlik ve kızarıklık ile yoğun şekilde kramp yaşanması da yine doktora gidilmesini gerektiren şikayetlerdendir.

Bebeğin kırkı çıkmadan annenin dışarıya çıkmaması gerektiği inancı da oldukça yaygındır. Bu inanışın temelinde, anne adayının 40 gün boyunca enfeksiyona açık olması yatar. Bu nedenle kültürümüzde de olan lohusa kadın 40 gün dışarı çıkmaz anlayışının haklılık payı da vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.