Hamileyken

Bebeğin Kırkı Çıkarken Okunacak Dua

19.02.2022
1.355
Bebeğin Kırkı Çıkarken Okunacak Dua

Bebeğin kırkı çıkarken okunacak dua, bebeğin banyo suyuna atılacak olan malzemeler için ayrı ayrı okunmalıdır. Bebeğin kırk banyo suyuna atılacak malzemeler ise her yerde farklılık gösterebilmektedir. Ancak bebeğin 40’ı çıkarken okunacak dua için örneğin suyun içerisine 40 adet buğday tanesi atılıyor ise bu dua her bir buğday tanesi için ayrı ayrı okunarak suyun içerisine atılmalıdır.

Bebeğin kırkı çıkarken okunacak dua İhlas Suresi’dir. Yöreden yöreye göre banyo suyunun içerisine atılacak olan malzemeler de değişiklik görülse de okunacak dua her zaman İhlas Suresi olarak bilinmektedir.

Bebeğin 40’ı uçurulurken okunacak İhlas Suresi okunuşu şu şekildedir:

Kul hüvellâhü ehad, Allâhüssamed, Lem yelid ve lem yûled, Ve lem yekün lehû küfüven ehad.

Bebeğin kırk banyosu için her yörede farklı bir gelenek ile sürdürülmektedir. Ancak diyanet tarafından da bebeğin kırkının çıkması ile ilgili verilmiş olan fetvaya göre bu geleneklerin ve ritüellerin herhangi bir dini kaynağı bulunmamaktadır. Ayrıca kırk banyosu hem anne hem de bebek için dinen yapılması zorunlu görülen bir uygulama da değildir. Aynı zamanda dini açıdan kırk banyosunun tavsiye edildiği bir şekli de bulunmamaktadır. Ancak yine dini olarak bebeğin kırk banyosu yaptırılırken dua okumanın da bir sakıncası bulunmadığı bilinmektedir.

Bebeğin Kırk Banyosu Nasıl Yapılır?

Bebeğin kırk banyosunun yapılması için ilk olarak malzemelerin hazırlanması gerekmektedir. Hem annenin hem de bebeğin günün erken saatlerde uyanması uygun görülmektedir. Ayrıca bebeğin hijyeni ve sağlığı açısından kırk banyosu sırasında kullanılacak malzemelerin de dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Banyodan önce aile büyüklerinden birinin banyonun suyunu bebeğine uygun olacak şekilde hazırlamalı ve içerisine malzemeleri sırası ile atmalıdır.

Malzemeleri atacak kişi her bir malzeme için İhlas duasını okumalı ve ondan sonra duayı okuduğu malzemeyi suyun içerisine bırakmalıdır.

Banyoyu yaptıracak kişinin de abdestli olması gerekmektedir.

Bebeği suyun içerisine koymadan 40 tas su dökülmelidir. Bu esnada her tas su dökülürken dua edilmeli ve dileklerde bulunulmalıdır.

Bebek ile birlikte aynı gün anne kırkı banyosu da yapılabilmektedir. Anne kırkı banyosu için de 40 tas su dökülmesi gerekmektedir.

Bebek 40 Duası Nedir?

Bebegin kirki cikarken okunacak dua
Bebeğin kırkı çıkarken okunacak dua

Bebek 40 duası hemen her yörede yapılmaktadır. Özellikle loğusa kadınlar için oldukça önemli olduğu düşünülen bebek 40 duası hem annenin hem de bebeğin kırk gün içerisinde yeterince iyileşmelerini kutlamak ve korunmaları için yapılmaktadır.

Pek çok kişi tarafından batıl inanç olarak bilinse de yine de günümüzde doğumdan sonra 40 duası hem annelere hem de bebeklere yapılmaktadır.

Bebek 40 duası bir banyo merasimi olarak da bilinmektedir. Fasulye, buğday veya küçük taşlardan 40 adet banyo suyunun içerisine atılır. Her bir atılan malzeme için İhlas Suresi tek tek okunmalıdır. Bazı yerlerde nazar boncuğu da atılabilmektedir. Daha sonra ilk olarak bebek için 40 tas su dualar eşliğinde dökülmektedir. Ardından da anne için 40 tas su dökülerek, 40 uçurma işlemi tamamlanmaktadır.

Bebeğin 40 Banyo Suyuna Ne Konur?

Bebeğin 40 banyo suyuna yöreden yöreye değişen pek çok malzeme koyulabilmektedir. Ancak genel olarak banyo sonrasında altın ve nazar boncuğu her yerde tercih edilmektedir. Bunların dışında banyo suyunun içerisine konulmak için taş, çakıl, nohut, buğday, fasulye veya pirinç de en çok tercih edilen malzemeler arasında yer almaktadır.

Bebeğin kırkı çıkarken okunacak dua olarak genellikle İhlas Suresi okunmaktadır. Ancak diğer surelerin ve duaların okunmasında da herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Bebegin kirki cikarken okunacak dualar
Bebeğin kırkı çıkarken okunacak dualar

Kırk banyosu bittikten sonra aile büyüklerinin hem bebek hem de anne için hazırlamış oldukları hediyeler yine dualar eşliğinde verilmektedir. Genellikle bu hediye sepetlerinin içerisinde un, tuz, şeker, bozuk para ve soğan bulunmaktadır. Sepetin içerisindeki tüm malzemelerin bir anlamı vardır. Örneğin; un daha sağlıklı ve bereketli ömür anlamına gelirken, pirinç ise evin bolluk ve bereketini temsil etmektedir.

Annenin Kırk Banyosu Nasıl Yapılır?

Bebeğin kırkı çıkarken yapılacak banyodan sonra anne için de yine 40 tas su dökülmesi gerekmektedir. Hem bebeğin hem de annenin kırk banyosu peş peşe ve aynı gün içerisinde yapılmalıdır.

Anne için de her tas su dökülürken yine İhlas Suresi ve diğer dualar da okunabilmektedir. Genellikle annenin kırk banyosu yapılırken suyu döken kişi ailenin büyüklerinden biri olarak tercih edilmektedir. Annenin kırk banyosundan sonra da aile büyüklerine el öpmek için ziyarete gittiği bilinmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.