fbpx

Bebeğin İlk Hareketleri Karnın Neresinde Hissedilir?

28.03.2022
1.142
Bebeğin İlk Hareketleri Karnın Neresinde Hissedilir?

Bebeğin ilk hareketleri karnın neresinde hissedilir? Özellikle ilk defa anne olmaya hazırlanan kadınların cevabını en çok merak ettiği soru olsa gerek. Çünkü yeni anne adayı, bebeğin hareket etmesini sabırsızlıkla bekler ve bazen bu hareketleri gaz hareketleriyle de karıştırabilir.

Anne adayları için bebeğin ilk hareketleri her zaman çok önemlidir. Anne için en özel duygulardan biri olan bebeğin ilk hareketleri ortalama olarak gebeliğin 7. veya 8. haftasında başlayabilmektedir. Ancak bu haftalarda bebekte meydana gelen hareketlenmeler genel olarak anne adayları tarafından hissedilmemektedir. Çünkü bu haftalarda bebek henüz çok küçüktür.

Bebek anne karnında her ne kadar hareket ediyor olsa da küçük olduğu için anne bu hareketleri hissedememektedir. Ancak yine de bebeğin ilk hareketleri karnın alt kısmında ve göbek çevresinde hissedilmektedir.

Bebeğin İlk Hareketleri Karnın Neresinde Hissedilir?

Bebeğin ilk hareketleri karnın ilk olarak alt bölümlerinde daha yoğun şekilde hissedilir. Ancak bebek anne karnındaki pozisyonu ve nerede durduğu da bu hareketlerin hissedileceği yerde farklılık gösterecek bir nedendir. Ancak pek çok anne adayına bakıldığında genellikle göbeğin alt çevresinde hareketlerin hissedildiğini söylemek mümkündür.

Anne adayının bebeğin alt tarafta bebeğin ilk hareketini hissetme nedeni, bebeğin amniyon sıvı içinde yüzmek için çok fazla yeri vardır ve hareket etmediği zaman da altta çöker. Hareket ettiği anda da bu hareket eni olarak başlar ve anne bu hareketleri karnın alt tarafında hisseder.

İlk gebelikte bebek hareketleri ne zaman hissedilir?

Ilk gebelikte bebek hareketleri ne zaman hissedilir
İlk gebelikte bebek hareketleri ne zaman hissedilir

Anne karnında bebeğin hareketlerinin hissedildiği zaman konusuna bakılırken, aynı zamanda anne adayının ilk gebeliği olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Genellikle ilk gebeliklerde hareketler 18. haftadan sonra hissedilmektedir. Ancak anne adayının ikinci veya daha fazla gebeliğinde bu süre biraz daha erken dönemlerde görülebilmektedir. Örneğin ikinci ve üçüncü gebelikte bebeğin ilk hareketleri 13. haftada da yoğun olarak hissedilmeye başlanabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Bebeğin Anne Karnında Tutunması İçin Dua

Bebeklerin İlk Hareketleri Kaç Aylık Olunca Hissedilir?

Anne adayları genellikle hareketleri ilk 11. haftasında pek hissetmezler. Genel olarak bebeğin tekmesi, hıçkırması ve gerilmesi ilk 3 aydan sonra daha yoğun bir şekilde hissedilir. Bebek 3 aylık bir süreçten sonra tamamen oluşmaya ve hızlı bir şekilde gelişmeye başlar.

Bazı anne adayları daha erken dönemde bebekte hareketlenmenin hissedildiğini söylese de genel olarak 13. hafta ile 26. hafta arasında bu hareketlenmeler yoğunlaşmaktadır. Bebeğin ilk tekmeleri bu dönemde varlığını hissettirecek derecede güçlü olacaktır. Anne karnındaki bebek gelişmeye devam ettikçe ve büyüdükçe hareketlerindeki şiddet de bir o kadar artacaktır.

Anne karnındaki bebeklerin ilk hareketleri aslında 7. haftadan sonra başlamaktadır. Ancak bu dönemdeki hareketler anne tarafından hissedilmeyecek derecede hafif şiddette olmaktadır. Bebek 7. haftalık iken oldukça güçsüz olduğu için hareketlerindeki baskı da hissedilmeyecek kadar hafif olacaktır.

Ancak gebeliklerde genel duruma bakıldığında 3. ayını tamamladıktan sonra bebeklerin hareketlerinde bir belirginlik olduğu bilinmektedir.

Anne Karnında Bebek Hareketleri Nasıl Hissedilir?

Anne karnındaki bebeğin ilk hareketleri ilk olarak damar atması şeklinde hissedilebilmektedir. İlk etaplarda çok hafif bir şekilde ve damar atmasına benzeyen hareketler bebek büyüdükçe daha da şiddetli ve belirgin bir hale gelmektedir.

Bazı bebekler daha hareketli bir yapıya sahip olduğu için annesini gece uykusundan uyandıracak derecede şiddetli hareket edebilirler. Özellikle tekme atmak bebeklerin en bilindik ve en belirgin olan hareketlerindendir. Ancak guruldama, dirsek atması veya içerdeki bir kanat çırpması gibi ses çıkartması da bebeğin bilindik hareketleri içinde yer almaktadır.

Bebekler 3. aydan sonra gerinme ve vurup çekme hareketleri dışında çıkmaya da başlayacağı için anne adayı bu hareketleri de belirgin bir şekilde hissedebilmektedir.

Bebeğin hareketlerinde azalma olması

Bebegin ilk hareketleri
Bebeğin ilk hareketleri

Sağlıklı bir gebelik süreci içerisinde bebeğin hareketlerinin belirli haftadan sonra düzenli olarak hissedilmesi gerekmektedir. Ancak bazı bebeklerde bu hareketler bazı dönemlerde azalabilir veya giderek artış da gösterebilir. Bebek hareketlerinde azalma meydana gelmesi kötü bir şekilde yorumlanmamalıdır. Bu durum bebeğin kendine özgü bir davranışı da olabilmektedir. Ancak anormal bir şekilde bebekte hiçbir hareket yok ise vakit kaybetmeden hemen doktora gidilmelidir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Nane Çayı İçilir Mi?

Doktor yapacağı ultrason muayenesi ile bebekte herhangi bir sorun olup olmayacağını kısa zamanda görecek ve sizi bu konu ile ilgili bilgilendirecektir. Eğer bebekte anne karnında iken anormal bir durum var ise ve anne riskli bir gebelik geçiyorsa düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde hareketlerde azalmanın pek çok farklı nedeni bulunabilir. Annenin hareket etmemesi ve düzensiz beslenmesi gibi pek çok etken bebeğin de hareket etmemesine neden olabilir.

Bebeğin ilk hareketleri ve hareketlerindeki azalmadan kaynaklı olarak yaşanacak sorunlar ile ilgili kesinlikle doktorunuz ile görüşmelisiniz. Özellikle riskli gebeliklerde bebeğin hareketleri hayati önem taşımaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.