Bebeğin Cinsiyetini Belirlemek Mümkün Mü?

29.10.2021
821
Bebeğin Cinsiyetini Belirlemek Mümkün Mü?

Bazı kadınlar ve hatta erkekler, bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkün mü merak ediyor. Bebeğin cinsiyeti konusunda bir tercihiniz varsa bu fikirler bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da ilginizi çekebilir.​

Bebeğin cinsiyeti baba tarafından belirlenir. Spermin cinsiyet kromozomuna göre kadın bir kız veya bir erkek çocuğa hamile olacaktır.

Bebeğin cinsiyeti yumurtayı dölleyen sperm tarafından belirlenir. Yani, anne yumurtası dişi XX kromozomuna ve erkek sperm hücresi XY kromozomuna sahiptir.

Yumurta X sperm tarafından döllenirse kromozom eşleşmesi XX olacak ve bu da bebeğin kız olmasına neden olacaktır.

Eğer yumurta Y kromozom taşıyan sperm tarafından döllenirse, XY kromozom eşleşmesi olacak ve bu da bebeğin erkek olmasını sağlayacaktır.

Burada sizi ilgilendiren ve bu yazıyı okumadaki amacınız olan, bu eşleşmenin belirlenmesinin mümkün olup olmadığıdır. Peki gerçekten de bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkün mü? Yani, spermlerden X veya Y kromozom taşıyanların yumurtaya ulaşasını sağlamak ya da istenmeyen cinsiyet kromozomunu engellemek mümkün mü?

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belirlenir?

Bebeğin cinsiyetini belirleme konusunda, kız ya da erkek bir tercihiniz varsa bu fikirler işe yarayabilir. Bu yöntemlerle bebeğin kız ya da erkek olma şansını artırmanız mümkün.

Yumurta sperm tarafından döllendiğinde, her iki ebeveynin kromozomları karışır ve spermin cinsiyet kromozomuna bağlı olarak bir kıza (yumurtayı dölleyen spermin cinsiyet kromozomu X ise) veya bir erkek (yumurtayı dölleyen spermin cinsiyet kromozomu Y ise) bebeğe hamile olursunuz.

Bebeğin cinsiyetini belirleme konusu tartışmalıdır. Bebeğin cinsiyetinin seçiminin mümkün olduğu tıbbi uygulamalar da bulunmaktadır. Ancak bu sadece kromozomal bir bozukluğu önlemek amacıyla uygulanabilmektedir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Cinsel İlişkiden Sonra Hamile Kalmamak İçin Doğal Yöntemler

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Oluşur?

Gebeliğin 7. haftasında, yumurtalık ve testisler oluşmaya başlar. Bu başlangıç ​​döneminde, her ikisinin de cinsel organları aynı temel yapıyı paylaştığından, kızlar ve erkekler arasındaki dış görünüm çok benzerdir.

Gebeliğin 9. haftasından itibaren, cinsel organlar bebeğin kromozomal cinsiyetine göre (gebe kalma anında belirlenir) farklı gelişmeye başlar.

Bu nedenle hamile kaldıktan sonra bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkün değildir. Hamile kalma aşamasında bebeğin cinsiyetini belirlemek babaya kalmıştır.

Vajinal yapı ve yumurtalıklar gebeliğin 22. haftasında tamamen gelişir. Kızın hayatı boyunca sahip olacağı yumurta rezervi minik yumurtalıklarında oluşmuştur.

Gebeliğin 12. haftası civarında skrotum (testisleri içerecek olan deri kesesi) oluşmaya başlar. Bu haftada, skrotum tamamen gelişmiştir ve testis zaten olgunlaşmamış binlerce sperm içerir.

Testisler karın bölgesinde geliştikten sonra, hamileliğin sonlarına doğru veya bazı durumlarda doğumdan sonra konumlandıkları skrotuma inmeye başlarlar.

Bebeğin Cinsiyetini Belirlemek İçin Ne Yapmalı?

bebegin cinsiyetini belirlemek icin ne yapmali
Bebeğin cinsiyetini belirlemek için ne yapmalı

Bebeğin cinsiyetini belirlemek yüzde yüz doğrulukta olmasa da mümkün görünüyor. En azından tam belirlenmese de istenilen cinsiyet şansı artırılabilir.

İlişki sıklığı

Bir kız bebeğe sahip olmak için Y (erkek) kromozomlu sperm oranını azaltmak gerekir. Bunu yapmak için sık ilişkiye girmelisiniz. Çünkü, sık ilişki erkek kromozoma sahip sperm hücrelerinin azalmasını sağlar.

Ayrıca şu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz: Kızım Olması İçin Ne Yapmalıyım?

Erkek çocuk istiyorsanız, cinsel ilişki sıklığını düşük düşük tutmalısınız. Çünkü seyrek yapılan ilişki Y (erkek) kromozomlu sperm oranını artırır. Bu da yumurtlama gününde erkek spermlerin yumurtayla buluşma olasılığını artırır.

Bebeğin cinsiyetini belirlemek için yapılması gerekenler sadece bununla sınırlı değil. Bebeğin cinsiyeti yumurtlama gününe bağlı olarak yapılan ilişkiye de bağlıdır. Yani, bebeğin cinsiyetinin ne olacağı yumurtaya ulaşan sperme bağlı olduğu için ilk ulaşan spermlerin dişi veya erkek çoğunlukta olması cinsiyetin belirleyicisi olabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Ovulasyon Testi Pozitif Çıktı Ne Zaman İlişki Olmalı?

Şu yazımızı okuyarak diğer yöntemleri öğrenebilirsiniz: Bebek Cinsiyeti Belirleme Yöntemleri

İlişki günleri

Bebeğin cinsiyetini belirlemek için bilmeniz gerekenler şunlardır; X kromozomu içeren sperm, Y’den farklı özelliklere sahiptir. X (dişi) kromozomu daha büyük, daha yavaş ve daha uzun ömürlüdür. Ayrıca vajinal bölgenin asidik ortamında daha iyi yüzer. Y kromozomu içeren spermler daha küçük, daha hızlı ve daha kısa ömürlüdür.

Spermler kadın vücudunda 5 güne kadar hayatta kalabilir ve bu hayatta kalan spermlerin çoğunluğu dişi spermlerdir. Bir kıza sahip olmak için cinsel ilişki yumurtlamadan iki veya üç gün önce gerçekleşmelidir. Çünkü sadece X kromozomlu (dişi) sperm bu kadar uzun süre hayatta kalabilir.

Kız bebek olmasını istiyorsanız, yumurtlama gününü çok iyi bilmelisiniz. Kızınızın olması için yumurtlama gününe 2 gün kalana kadar ilişkiye girin ve yumurtlama günü geçene kadar tekrar ilişkiye girmeyin.

Erkek çocuk sahibi olmak için yumurtlama gününde veya bir gün önce ilişkiye girilmelidir. Çünkü iki Y kromozomu (erkek) içeren spermler, X kromozomu (dişi) içerenlerden daha hızlı yumurtaya ulaşır.

Daha kısa ömürlü ve çok hızlı olan erkek kromozom içeren spermler yumurtaya dişi spermlerden daha çabuk ulaşır. Yani ilişki gününden bir gün önce veya yumurtlama günü ilişki yaparsanız bebeğin erkek olma ihtimalini yükseltirsiniz.

Bebeğin cinsiyetini belirlemek için uygulanan tüm bu yöntemlerin kesinliği olmasa da ihtimalleri yükseltmektedir.

Bu yazıda belirtilen bebeğin cinsiyetini belirleme konusunda sizin de fikirlerinizi bilmek diğer anne adaylarına çok faydalı olacaktır. Lütfen aşağıda bulunan yorum bölümünden fikirlerini diğer annelerle paylaş.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.