fbpx

Bebeği Sütten Kesmek İçin Yöntemler

03.02.2022
704
Bebeği Sütten Kesmek İçin Yöntemler

Bebeği sütten kesmek, özellikle anneler için sorularla dolu bir zaman olabilir. Hatta bazı kadınlar için bu süreç emzirmeye başlamak kadar zor olabilir.

Bebeği sütten kesmek, bebeklerde besin eksikliği ve hatta anne ile çocuk arasındaki duygusal bağların kopması ile ilgili endişe kaynağıdır. Bu nedenle, bu an hakkında daha fazla şey bilmek önemlidir.

Bebeği Sütten Kesmek Nedir?

Bebeği sütten kesmek, temelde bebeğin anne sütü ile beslenmeyi bırakmasıdır.  

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre bebeği sütten kesmek için belirli bir zaman yoktur. Ancak ideal olan, çocuğun hamileliğin altıncı ayına kadar sadece anne sütü ile beslenmesidir.

Bu aşamada, meyve, sebze ve yeşillikler gibi diğer gıdalar yavaş yavaş bebeğin beslenmesine eklenebilir.

Bebeği sütten kesmenin emzirmenin aşamalarından biri olduğunu anlamak önemlidir. Bu da bebeği sütten kesmek için yöntemleri gerekli kılar ve dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.

Çok önemli bir ipucu, süreç boyunca bakıma devam etmektir, böylece çocukta travmaya neden olmaz.

Bazı anneler ani veya bir gecede sütten kesmeyi tercih eder, ancak ikisi de önerilmez. Emzirme, bebek ile anne arasındaki bağların kurulduğu bir dönemdir. Bu nedenle, bu önlemlere dikkat etmek her zaman iyidir.

Ani sütten kesme

Ani sütten kesme, ani bir hareket olarak kabul edilebilir. Genellikle aldatma veya görsel şok yöntemleriyle yapılır.

Bir örnek, göğüslere kötü tada sahip bir şey koymak veya onları kapatmak için yara bandı kullanmaktır. Çocuk biraz daha büyüdüğünde, göğüslerin morardığı yalanı da yaygındır.

Genel olarak, bebeği sütten kesmek için bu tür yöntemler tavsiye edilmez.

Emzirmenin anne ve bebek arasında çok duygusal bir dönem olduğu düşünülürse, bebeğin anne memesini özlediği için çok ağlaması normaldir.

Bu, çocuğun annesini bir şekilde incittiği için reddedilme, kayıp ve hatta suçluluk duyguları yaşamasına neden olabilir.

Emzirme sadece bebeği doyurmak değil, aynı zamanda anne ve bebek arasında duygusal güçlü bir bağdır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Doğal Doğum Avantajları ve Dezavantajları

Gece sütten kesme

Bebeklerin gece boyunca beslenmek için bir veya daha fazla kez uyanmaları yaygındır. Bununla birlikte, çocuklar genellikle tam olarak aç değillerdir, sadece geceleri annelerini emmeye alışmışlardır.

Gece emzirmeyi kademeli olarak azaltmak ve kesmek, bebeği sütten kesmeye başlamak için iyi bir yöntem olabilir.

Bebeği sütten kesmek için tahmini süre, emzirme döneminde ona kaç öğün meme verildiğine ve ayrıca bebeğin kişiliğine bağlı olacaktır.

Bebek Sütten Nasıl Kesilir?

bebekleri sutten kesmek icin ne yapmali
Bebekleri sütten kesmek için ne yapmalı

Bebeği sütten kesmek için yapmanız gereken birkaç yöntem vardır. Bu süreçte hem olumlu hem de olumsuz birçok geri dönüş alabilirsiniz.

Annelerin bebeği sütten kesme sürecinin ortasında vazgeçmeleri yaygın olabilir. Bebeğin ağlaması ve istediğini elde etmesi yaygın hale getirebilir ve tekrar emmeye başlarsa süreci zorlaştırabilir.

Bebeği sütten kesmek için diğerlerinden daha fazla tavsiye edilen doğal sütten kesmedir.

Genel olarak bebeği sütten kesmek için yapmanız gerekenler başlıklar halinde şu şekildedir:

Yemekleri tanıtın

Bebek doğumunun altıncı ayından sonra, katı gıdaların verilmesini içeren yeni bir beslenme düzenine başlar. Bu, bebeğin annenin emzirmesine daha az ihtiyaç duymasını sağlar.

Bebeği sütten kesmeye alıştırma her zaman çocuk doktorları tarafından sağlanmalı ve bebeğe verilecek en iyi zaman ve en iyi besin kaynakları belirtilmelidir.

Birçok anne ve babanın sütten kesmeden sonra hazır süte geçme konusunda şüpheleri vardır. Bu konuda haklıdırlar da.

Hayvanlardan elde edilen süt, düşük ve yüksek sıcaklıklardaki süreçlerden geçerek işlenir ve besin değerinin düşük olmasına neden olur. Bu nedenle beslenme uzmanları, fındık veya kestane gibi bitkisel sütlerin tüketilmesini önermektedir.

Bebeğinizle konuşun

Bebeği sütten kesmek için bebeğinizle konuşmak çok önemli bir unsurdur. Bebeklerin küçük olmalarına rağmen anlama yetisine sahip oldukları göz önüne alındığında, bu süreçte anne ile bebek arasında duygusal bağın kopmasını önler.

Bebeğin memeyi bırakması konusunda ideal olan acele etmemektir. Durumu konuşmak ve açıklamak en iyi seçeneklerdir. Bu çocuğun durumu yavaş yavaş anlamasını sağlar.

Çok küçük çocukların bile konuşmadan yararlandığını hatırlamak isteriz. Çünkü bebekler tam olarak ne söylendiğini anlamasalar bile, konuşma duygusal bağları güçlendirir ve anne ile çocuğu daha da yakınlaştırır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Yeni Anneler için Bebek Bakım Önerileri

Süreç hakkında bilgi edinin

Bebeği sütten kesme sırasında dikkatli olmak çok önemlidir. Çünkü bu dikkat gerektiren bir dönemdir. Dikkatsizce gerçekleştirmenin olası hayal kırıklıklarına neden olabileceği kesinlikle akılda tutulmalıdır.

Doğal sütten kesme, beslemelerin azar azar azaltılması gerektiği durumlarda, kademeli olarak gerçekleştirilir.

6 aylıktan sonra bebeğin yiyecek tüketmediği ve sadece emmek istediği durumlarda, hedefe yönelik rehberlik için bir sağlık uzmanına başvurulması önerilir.

Bebek Sütten Ne Zaman Kesilir?

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre bebeğin 6 aylık olana kadar anne sütü ile beslenmesi tavsiye edilmektedir. Bu dönemden itibaren anne sütü ile birlikte diğer besinler de menüye alınmalı ve bebek iki yaşına kadar bu şekilde beslenmelidir.

Bebeklerin 6 aydan sonra farklı bir beslenme düzenine başladıkları göz önüne alındığında, anne memesine ihtiyaç duymamaları sık görülen bir durumdur.

Bebek gerekli besinleri düzenli olarak alıyorsa, bebeğin sütten ne zaman kesileceğine tamamen anne karar verebilir.

2 yaşından sonra anne sütünün bebeğe besinsel ve bağışıklık olarak pek fazla fayda sağlamadığını belirtmek isteriz.

Ancak hem annenin hem de bebeğin sütten kesme zamanına saygı duymak önemlidir.

Bebeği Sütten Kestikten Sonra Süt Ne Zaman Kesilir?

bebegi sutten kesmek icin en uygun zaman
Bebeği sütten kesmek için en uygun zaman

Bebeği sütten kestikten sonra memeden süt gelmesi normal bir durumdur. Kadının hormonal sürecinin stabilize olması biraz zaman aldığından, emzirmeden sonra vücudun hala süt üretmesi normaldir. Süt üretiminden sorumlu olan, beyindeki bir bez tarafından üretilen prolaktin adı verilen bir hormondur.

Anne bebeği sütten kestikten sonra göğüslerinden süt gelmeye devam ederse, kadının hiperprolaktinemi riskine, yani aşırı prolaktin üretimine dikkat etmesi önemlidir.

Bebeği sütten kestikten sonra anne göğüslerinden süt yaklaşık 1 ay içinde kesilir. Süt hala gelmeye devam ediyorsa kadın, hormon düzeylerini düzenlemeye yönelik ilaç tedavisine ihtiyaç duyabilir.

Bebeği sütten kesme, tüm anneler için belirli zamanda gerekli bir süreçtir. Bazıları bebeğe memeyi bıraktırırken daha fazla zorluk çekerken, diğerleri çok kolayca bıraktırabilir. Ancak her durumda dikkatli olmak önemlidir.

Bebeği sütten kesmek için yöntemler vardır, iyi yapılmadığı takdirde bebeğe memeden kesmek daha kolay olacaktır. Bu süreç duygusal olarak da ele alınmalıdır, çünkü aranızdaki bağ bebek emerken daha güçlüdür. Bu yüzden süreci iyi yönetin ve bu bağı korumaya çalışın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.