Hamileyken

Bazal Vücut Isısı Yöntemi Nedir?

10.09.2021
548
Bazal Vücut Isısı Yöntemi Nedir?

Bazal vücut ısısı yöntemi hamile kalmanızı kolaylaştıran bir yöntemdir. Bazal vücut ısısı artışı yumurtlama belirtisi olabilir. Yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini ve doğurgan günlerinizi belirlemek için bazal sıcaklığınızı nasıl ölçeceğinizi ve kaydedeceğinizi öğrenin.

Hamile kalmaya çalışıyorsanız, bazı yöntemler yumurtlama tarihinizi hesaplamanıza ve hamile kalmak için en iyi günleri belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bazal vücut ısısı yöntemi, yumurtlama gününüzü ve dolayısıyla hamile kalma şansınızın en yüksek olduğu günü belirlemeye yarayan bir yöntemdir.

Adet döngüsü boyunca, ısı eğriniz biraz dalgalanır. Bazal sıcaklığınızı bir grafik üzerinde ölçmek ve kaydetmek, yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini belirlemek için bir sıcaklık eğrisi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Doğurgan olunan dönemin ne olduğunu bilmek her zaman kolay değildir. Ancak iyi haber şu ki, yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini anlamanın bazı yolları vardır.

Bazal vücut ısısı yöntemi, doğurganlık döneminizi tanımanıza yardımcı olan ve böylece hamile kalmak için en iyi günleri bilmenize yardımcı olan yöntemlerden biridir. Hamile kalmaya çalışmadan birkaç ay önce ısı grafiğinizi çizmeye başlarsanız, sonraki döngülerde yumurtlama olup olmadığını ve ne zaman yumurtlayacağınızı belirleyebilirsiniz.

Bazal Vücut Isısı Yöntemi Nedir?

Bazal vücut ısısı yönteminde uyandıktan hemen sonra, herhangi bir fiziksel aktivite yapmadan önce, aç karnına ve yataktan kalkmadan ölçülen vücut sıcaklığı ölçülür.

Aktivite olur olmaz vücut ısısı yükseldiği için doğru ölçülebilmesi için her gün aynı saatte ve yataktayken ölçülmelidir.

Ancak o zaman normal vücut sıcaklığınız ile yumurtlamadan sonra meydana gelen hafif artışı ayırt edebileceksiniz.

Bazal Vücut Isısı Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Adet döngünüzde, farklı hormonal aktivitelere ve belirli vücut sıcaklıklarına karşılık gelen iki aşama vardır. Döngünün ortasındaki bazal vücut ısısındaki artış, yumurtlamanın olduğunu doğrular (yani, bir sperm tarafından döllenmeye hazır olgun bir yumurtanın salınması).

İlk fazda (yumurtlama öncesi veya foliküler faz), vücut sıcaklığı daha düşüktür, yani 36,5°C ile 36,8°C arasındadır.

İkinci aşamada (yumurtlama sonrası veya luteal faz), vücut sıcaklığı 37ºC’den daha yüksektir. Bu aşama yaklaşık 14 gün sürer ve hamile olmadığınız sürece adet başlamadan önce sıcaklığın düşmesiyle sona erer.

Doğurgan dönem sadece birkaç gün sürer ve vücut sıcaklığındaki artıştan önce gelir. 28 günlük düzenli bir döngüde sıcaklık artışı 14-16. günler arasında gerçekleşir. Hemen önceki günler doğurganlık dönemine karşılık gelir.

Döngü boyunca sıcaklık çok değişken olduğunda, o ayda yumurtlama olmadığını gösterir.

Döngünün iki evresindeki sıcaklık farkı, yumurtlama ve doğurganlık dönemini hesaplamayı mümkün kılar. Her döngünün doğurgan günleri yumurtlama gününe denk gelir (çünkü ancak o zaman vücudunuz döllenmeye hazır bir yumurtayı serbest bırakır) ve önceki bir veya iki günü de içerir.

Hamile kalma olasılığının daha yüksek olduğu günler, iki faktörün birleşiminden kaynaklanmaktadır:

  • Yumurtlama ve yumurtanızın ömrü (yumurtalıklardaki folikülden salındıktan sonra 24 saate kadar hayatta kalabilir) doğurganlık döneminiz.
  • Spermin ömrü (uygun koşullar altında, kadının vücudunda 7 güne kadar hayatta kalabilir).

Bazal Vücut Isısı Yönteminde Ölçüm Nasıl Yapılır?

Bazal vücut ısısı yönteminde vücut sıcaklığınızı uyanır uyanmaz, tuvalete gitmeden önce, açken ve her gün (hafta sonları bile) aynı saatte ölçmelisiniz.

Termometreyi (dijital olanı kullanabilirsiniz) dilinizin altına veya makatınızın içine koyarak ölçebilirsiniz.

Her gün ölçülen bu sıcaklığı bir grafik üzerinde çizin. Her döngü için yeni bir çizelge yapın (böylece birbirleriyle karşılaştırabilirsiniz) ve adetinizin ilk gününde ateşinizi ölçmeye başlayın. Adetinizin ayın hangi günü olursa olsun, bu sizin 1. gününüz olacak. Örneğin, adetiniz 9’unda olduysa, 1. gününüz takvimdeki 9. güne karşılık gelir.

Ayın sonunda grafik, yumurtlamadan önce düşük sıcaklıklı bir dönemi (örneğin yaklaşık 36,7°C), ardından yüksek sıcaklıklı bir aşamayı (37°C’nin üzerinde) gösterecektir. Yumurtlama, sıcaklık artışından önceki son gün gerçekleşir. En doğurgan döneminizin hemen önceki günlerde gerçekleşmesi gerekir.

Bazal Vücut Isısı Yönteminde İlişki Ne Zaman Olmalı?

bazal vucut isisi yontemi
Bazal vücut ısısı yöntemi

Bazal vücut ısısı yöntemi ile belirlediğiniz yumurtlama günü öncesinden başlayarak bir gün arayla ilişki yaşamalısınız. Bazal sıcaklıktaki artışın 14 ve 16. günler arasında meydana geldiği yukarıdaki örneği ele alırsak, ideal olan 11. günden 16. güne kadar ilişkiyi sürdürmektir.

Bazal Vücut Isısı Ölçüm Sonuçlarını Ne Etkileyebilir?

Hastaysanız, ateşiniz varsa, işte vardiya değiştirdiyseniz, kötü uyuyorsanız veya farklı saat dilimlerine sahip ülkelere seyahat ettiyseniz, bazal sıcaklığınız etkilenebilir. Alkol, uyuşturucu veya bazı ilaçların tüketimi de vücut ısısını etkileyebilir.

Bazal vücut ısısı grafiği nedir?

Örneğin, eczaneden bazal vücut ısısı ölçmek için termometre alabilir ve bir grafik kâğıdı veya bir Excel tablosuna bu ölçülen değerleri yazabilirsiniz.

Sadece geçmişi kaydetmek ve her ay yeni bir grafik yapmak yumurtlama günü için bir kalıp ölçebildiğinden, tabloyu kopyalayabilir ve sonraki aylar için yeni sayfalar oluşturabilirsiniz.

Yumurtlama Gününü Belirlemek İçin Başka Yöntem Var Mı?

Bazal vücut ısısı yönteminden başka, doğurgan olduğunuz dönemi belirlemenize yarayan farklı yöntemler vardır. Bunların neler olduğunu başlıklar halinde kısaca açıklayacağız.

Yumurtlama testi

Yumurtlama testleri, eczanelerden alabileceğiniz kolay bir yumurtlama günü tespiti yöntemidir. Bu test, hamile kalmak için ilişki günleri hakkında size fikirler verebilir.

Servikal mukus değişikliği

Ayın sadece birkaç gününde (doğurganlık döneminizde) hamile kalabileceğiniz için o günleri belirleyerek ilişki için en uygun zamanı yakalayabilirsiniz.

Servikal mukus yöntemi olarak bilinen bu akıntı değişikliğinde, yumurtlama gününde akıntının kıvamı karşılaştırılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.