fbpx

Bağırsak Hareketi ile Bebek Hareketi Nasıl Ayırt Edilir?

27.03.2022
1.408
Bağırsak Hareketi ile Bebek Hareketi Nasıl Ayırt Edilir?

Bağırsak hareketi ile bebek hareketinin tam olarak ayırt edilmesi 22 haftayı bulabilmektedir. Çoğu anne adayı bebeğin ilk hareketlerini çoğu zaman bağırsaklarında gaz şeklinde hisseder.

Gebelik döneminin 18 ve 20. haftasında bebek hareketleri ilk olarak hissedilmeye başlanır. Ancak ilk 3 ay içerisinde genellikle anne adayının karın bölgesinde hissettiği hareketlerin pek çoğu bağırsak hareketi zannedilir.

Ancak bağırsak hareketi ile bebek hareketi ilk haftalarda birbirine çok benzer. Yani anne adayının ilk haftalarda karnında hissettiği her hareket bebeğin hareketi olarak yorumlanmamalıdır.

Anne karnındaki bebekler gelişme çağında iken 20 ile 75 dakikada bir sürekli olarak uykuya dalarlar. Sonrasında uyanarak hareket eder ve tekrar uyurlar. Ancak bu süreci anne adayının sürekli olarak takip etmesi gerekmektedir.

Bağırsak Hareketi ile Bebek Hareketini Ayırt Etme

Bağırsak hareketi ile bebek hareketini ayırt etmek için ilk dikkat etmeniz gereken şey, sancı şeklidir. Yani gaz hareketi hafif sancılı olur, bebek hareketi ise hafif kıpırtı şeklinde hissedilir.

Sadece bununla da bağırsak hareketi ile bebek hareketini ayırt edemiyorsanız, ilk dönemlerde bebek hareketleri içinizde gaz kabarcıkları oluyormuş gibi hissedilir, bunu hissetmeye çalışın.

Gelişen bebeklerde herhangi bir sağlık sorunu yok ise 5. aydan itibaren hareketleri daha yoğun ve daha rahat bir şekilde hissedilebilmektedir. Bağırsak hareketi ile bebek hareketini bu aydan itibaren net şekilde ayırt edebilirsiniz.

Annenin düzenli olarak bebeğinin hareketlerini takip etmesi uzun süreli hareketsiz kalmasını tespit edebilmesi açısından önemlidir. Ancak bebek uyurken uzun bir süre de hareket etmeyeceği için annenin rutin süreyi takip etmesi ve bu süre içerisinde de endişelenmemesi oldukça önemlidir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Turp Yemek Zararlı Mıdır?

Gebelikte Bebek Hareketleri En İyi Hangi Pozisyonlarda Hissedilir?

Gebelikte Bebek Hareketleri En Iyi Hangi Pozisyonlarda Hissedilir
Gebelikte Bebek Hareketleri En İyi Hangi Pozisyonlarda Hissedilir

Bağırsak hareketi ile bebek hareketini ayırt edebilmeniz için pozisyon değiştirmek de oldukça işe yarayan bir yöntemdir.

Hamilelik döneminde anne adayının hissettiği her hareket bebek hareketi olarak algılanmamalıdır. Annenin kendi bağırsak hareketleri de erken dönemde bebeğin hareketleri gibi de algılanabilmektedir.

Bebeğinizin hareketlerini daha net ve daha iyi bir şekilde hissedebilmek için şu pozisyonları deneyebilirsiniz:

  • Hareket ederken ve ayakta dururken sizler de hareket halinde olduğunuz için bebeğinizin hareketlerini hissetmeniz oldukça zorlaşabilir. Bunun için bir kanepeye uzanarak ve yatarak elinizi karnınıza koyabilirsiniz. Siz dinlenme ve durma pozisyonuna geçtiğinizde bebeğinizdeki hareketlenmeyi daha net bir şekilde hissedebilirsiniz.
  • Her ne kadar pek çok anne adayı farkında olmasa da gürültülü ve ışıklı ortamlar anne karnındaki bebeği de ciddi oranda etkileyebilmektedir. Bunun için de genellikle gürültülü ve ışıklı ortamlarda anne karnındaki bebekler daha fazla hareket etmeye başlar.
  • Eğer müzik dinliyorsanız bebeğinizin hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Ancak sevmediği ve rahatsız olduğu bir müzik dinlettiğinizde muhtemelen sizi daha fazla tekmelemeye ve yumruk atmaya başlayacaktır. Bu durum bazen müziğin hoşuna gittiği durumlar için de geçerli olabilmektedir. Anne karnındaki bebekler farklı seslere farklı tepkiler verebilmektedir. Sizler de her sese bebeğinizin nasıl tepki verdiğini onun tekme ve yumruk hareketlerini gözlemleyerek tespit edebilirsiniz.
  • Anne adayı şekerli ve çok baharatlı yemekler ve besinler tükettiği zaman bebekte bir hareketlenme olacaktır. Bu hareketler de özellikle anne yemek yerken oturma pozisyonunda daha net bir şekilde hissedilmektedir.
  • Anne adayları gergin ve stresli olduklarında adrenalin seviyeleri yükselecektir. Bu durum anne karnındaki bebeği de yakından etkilemektedir. Anne karnındaki bebek annesinin yaşadığı gerginliği, korkuyu ve stresi de hissedeceği için buna tepki olarak hareket edecektir.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Anne Karnında Bebek Hıçkırması Nasıl Olur?

Anne Karnındaki Bebek Hareketlerinin Takibi

Anne karnındaki bebeklerde hissedilir derecedeki ve net hareketlenmeler ilk üç aylık dönemden sonra gerçekleşmektedir. Ancak bebeğinizin sürekli hareket etmesini beklememelisiniz. Eğer bebeğinizin hareketlerinde belirli bir dönem sonra azalma olduğunu fark ediyorsanız bu durumda öncelikli olarak sakinliğinizi korumalı ve bebeğinizi takip etmelisiniz.

Eğer 32 haftalık bir gebelik süreci içerisinde iseniz ve ortalama olarak 12 saat içerisinde bebeğinizde herhangi bir hareketlenme yok ise doktorunuz ile görüşmenizde yarar olacaktır. Ancak anne adayının panik yapmaması ve endişe duymaması olası bir problemi tetiklememek açısından da oldukça önemlidir.

Hamilelikte Bebek Hareketleri Ve Anlamları

hamilelikte bebek hareketleri
Hamilelikte bebek hareketleri

Gebelik dönemi içerisinde meydana gelen bebek hareketlerinin farklı anlamları vardır. Ancak her bebek hareketi şiddetli olmayabilir. Genellikle bağırsak hareketi ile bebek hareketi oldukça fazla karıştırılmaktadır.

Bebek hareketleri anne karnında iken genel olarak daha çok tekme ve hıçkırma şeklinde meydana gelebilir. Bunun için de bağırsak hareketi ile tekme ve hıçkırma hareketini birbirinden ayırt etmelisiniz.

Bağırsak hareketinin bebek hareketi ile ayırt edilmesi oldukça önemlidir. Bebeğin 12 saati aşan hareketsiz kalma durumlarında doktora gidilmesi gerekebilir. Bu süre zarfında bağırsak hareketleri ile bebeğin hareketi kesinlikle birbirine karıştırılmamalıdır.

Genelde bebeğin anne karnında hıçkırması ve tekme hareketi de birbiri ile karıştırılmaktadır. Her ne kadar benzer bir hareket olsa da süre olarak bu hareketleri kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Tekme hareketi daha kısa süreli ve ani olurken hıçkırık biraz daha uzun süreli ve düzenli şekilde meydana gelir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.