fbpx

Anne Sütü Nasıl Sağılır ve Saklanır?

18.03.2022
722

Bazı koşullar anne sütünü sağma ve saklama koşulları gerektirir. Bunun nedeni annenin işe dönmesi, birkaç saatliğine uzakta olması ya da sütü bağışlaması olabilir.

Ayrıca bebek prematüre olduğunda ve bebek memeyi kavramakta güçlük çekiyorsa veya göğüsler çok doluysa, anne sütünü sağmak bu durumları hafifletmenin veya bunlarla baş etmenin bir yoludur.

Anne Sütü Nasıl Sağılır?

Anne sütünü sağmak için manuel ve pompalı olmak üzere iki sağım yöntemi vardır. Her kadının tercihine bağlı olduğundan kesin bir kural yoktur.

Anne sütünü sağmayı kolaylaştırabilecek yöntemler şunlardır:

Manuel

Ellerinizi iyice yıkamak ve sessiz bir yer bulmak önemlidir. İlk önce baş parmağınızı meme ucunun yaklaşık 4 cm yukarısına, diğer parmakları ise altına yerleştirin ve elinizle bir kıskaç oluşturun.

Parmaklar memeyi vücuda doğru bastırırken meme ucunu sıkıştırmalıdır. Süt çıkmaya başlayana kadar hareket tekrarlanmalıdır.

İlk süt atılmalı ve diğer süt sterilize edilmiş bir kapta saklanmalıdır.

Sağıma başlamadan önce memeye dairesel hareketlerle masaj yapmak, bezleri uyaracağı için sağımı kolaylaştırır.

Sağımın yaklaşık 20 ila 30 dakika sürdüğünü ve bunun ideal süre olduğunu belirtmek isteriz.

Pompa

Manuel ve elektrikli olmak üzere 2 çeşit anne sütü sağım pompası vardır. Her ikisi de bebeğin emmesini taklit ederek çalışır. Ancak fark, elektrikli olanın elektrikle çalışırken, manuel olanın anne tarafından pompalanması gerektiğidir.

Özellikle ilk başta, sağımdan sonra ağrı veya rahatsızlık olabilir. Ancak zamanla bu ağrılar olmaz.

İdeal olarak, anne ellerini iyice yıkamalı ve sağım için sessiz bir yer bulmalıdır. Bezleri uyarmak ve süreci kolaylaştırmak için masaj yapılabilir.

Pompa nipellere yerleştirilmeli ve çalıştırılmalıdır. Alınan süt, manuel veya elektrikli pompa fark etmez, doğrudan pompa kabına inecektir.

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

anne sutu nasil sagilir ve saklanir
Anne sütü nasıl sağılır ve saklanır

Sütün tercihen plastik kapaklı ve iyi sterilize edilmiş cam kapta saklanması önerilir. Eczanelerden uygun kaplar satın alarak anne sütünü saklamak da mümkündür.

İdeal olan, kabı süt ile kapak arasında yaklaşık 2 cm kalana kadar doldurmaktır. Ama hepsinin birden doldurmak gerekmiyor. Yani farklı sağımlarda kademeli olarak doldurmak mümkündür.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Bebekle Birlikte Uyumak Riskleri ve Faydaları

Anne sütü buzdolabında 12 saate kadar veya derin dondurucuda 15 güne kadar saklanabilir. Oda sıcaklığında süt en fazla 2-4 saat durabilir.

Donmuş anne sütünü bebeğe vermeden önce buzdolabında çözülmesi gereklidir. Oda sıcaklığında çözülmesine asla izin verilmemelidir.

Daha sonra ısınması için sıcak su içerisinde bekletin, doğrudan sütü ısıtmayın.

Çözülen süt tekrar dondurucuya veya derin dondurucuya konulamaz ve 24 saate kadar buzdolabında bekletilebilir.

Çocuğa vermeden önce, besinlerin uygun şekilde dağılması için sütü hafifçe karıştırmak gerekir.

Anne Sütü Buzdolabında Ne Kadar Kalabilir?

Taze veya çözülmüş olması farketmez, anne sütü buzdolabının dışında 4 ila 6 saat arasında kalabilir. Konuma bağlı olarak (çok sıcak yerler) bu süre daha az, yaklaşık 2 saat olabilir.

İlaçlar

Süt üretimini uyarmak veya durdurmak için bazı ilaçlar vardır. Gerektiğinde ilaç kullanımı, çok süt üretmeyen veya üretmeye devam eden anneleri rahatlatabilir.

Ancak sıklıkla ilaç kullanımının bazı sağlık riskleri getirebileceğini vurgulamak önemlidir.

Doktorlar genellikle ilaca başvurmadan önce tüm manuel ve tıbbi olmayan tekniklerin denenmesini tavsiye eder.

Anne sütünü azaltmak için

Anne sütünü artırmada olduğu gibi, sütü azaltırken öncelikle aşağıdaki gibi alternatif tekniklere başvurmanız önerilir:

 • Emzirmeyin;
 • Soğuk kompres yapın;
 • Göğüsleri bantlarla destekleyin.

Anne sütü üretimini ilaçla durdurmak gerekirse, doktor aşağıdaki gibi çareler önerebilir:

 • Dostinex;
 • Kabergolin.

Anne sütünü artırmak için

anne sutu artirmak icin ne yemeli
Anne sütü artırmak için ne yemeli

Anne sütünü artırmak için kadının herhangi bir ilaç kullanmadan önce başvurabileceği çeşitli taktikler vardır. Genel olarak, yan etkisi olmadığı için daha güvenlidir. Bu uygulamaların yapılması konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur.

Annenin sütünü artırmak için yapabileceği bazı yöntemler şunlardır:

 • Emzirme sırasında çocuğun pozisyonunu iyileştirin;
 • Besleme sıklığını artırın;
 • Emzirme sırasında memeyi birkaç kez değiştirin;
 • Emzik kullanmaktan kaçının;
 • Emzirmeden önce göğüslere masaj yapın;
 • Beslenme, dinlenme ve su alımını artırın.

Süt üretimi hala yeterli değilse, doktor tarafından reçete edilebilecek ilaçlar şunlardır:

 • Domperidon;
 • Metoklopramid.

Doktora danışmadan ASLA kendi kendine ilaç almayın veya ilaç almayı bırakmayın. Özel durumunuz için hangi ilacın, dozun ve tedavi süresinin uygun olduğunu yalnızca doktorlar söyleyebilir.

Bu web sitesindeki yazılanlar yalnızca bilgi verme amaçlıdır ve hiçbir şekilde bir uzman tavsiyesinin yerine geçme veya herhangi bir tedavi türü için tavsiye niteliğinde değildir.

Anne Sütü ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Anne sütü eşsiz ve bebek için ana besin kaynağıdır. Anneler tarafından sıklıkla sorulan soruların cevaplarını aşağıda başlıklar halinde veriyoruz. Her anne ve her bebek farklı olduğu için anne sütü de benzersiz olduğunu da belirtmekte fayda var.

Zayıf anne sütü var mı?

Hayır. Süt, çocuğun iyi gelişimi için gerekli tüm vitaminleri, besinleri ve hücreleri içeren bebeğin ihtiyaç duyduğu besindir. Düşük kilo alımı genellikle bebeğin yanlış konumlandırılmasından veya emzirmeyi önleyen veya engelleyen diğer faktörlerden kaynaklanır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikten Sonra Kilo Nasıl Verilir?

Ancak uygun şekilde gerçekleştiğinde emzirmek gıda ihtiyacını karşılamaya yeterlidir.

Ayrıca sütün kalitesinin annenin yediklerinden etkilenmediğini de unutmamak gerekir. Başlangıçta kolostrum üretimi daha düşüktür ve birçok anne çocuğun beslenmesi için bunun yeterli olmadığını düşünür.

Ancak kolostrum çok konsantredir ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin miktarını ve kalitesini yeterince sağlar.

Sütüm sarı, ideal bir renk var mı?

Anne sütü için standart bir renk yoktur. Annenin, emzirme sırasında sütünün muhtemelen değişeceğini bilmesi gerekir.

Aslında, bebek emmeye başladığında ve emmeyi bıraktığında sütün rengi de değişebilir. Bunun nedeni, emme başlangıcında sütün daha fazla protein ve daha az yağ içermesidir.

Emzirmenin sonunda bebeği doyurmaya yardımcı olan yağ açısından daha zengindir.

Ayrıca, sütün rengi annenin beslenmesiyle de alakalıdır. Bu nedenle sütün daha pembemsi, sarımsı veya yeşilimsi olması, ilgili renklere sahip gıdaların fazla alınmasından kaynaklanabilir.

Anne sütünde laktoz var mı?

Evet. Anne sütü laktoz içerir, ancak sağlıklıdır ve vücut tarafından kolayca sindirilir. Emzirirken laktoz intoleransı gelişen çocukların vakalarının daha zor olması dikkat çekicidir. Genelde 2 yaşından sonra ortaya çıkma eğilimindedir.

Emzirmeye ara verilmesi, yalnızca, intoleransın testler yoluyla doğrulanmasından sonra, çocuk doktorunun yönlendirmesi ile gerçekleşmelidir.

Anne sütü nasıl çözdürülür?

Anne sütü tercihen gece boyunca buzdolabında bekletilerek çözdürülmelidir. Oda sıcaklığında bırakmamak veya doğrudan ateşte veya mikrodalgada ısıtmamak önemlidir. Daha sonra süt tekrar dondurulmamalı ve maksimum 2 ile 4 saat arasında tüketilmelidir.

Anne sütünü hangi kapta saklayabilirim?

Süt, eczaneden satın alınan uygun kaplarda veya plastik kapaklı ve iyi kapatılmış cam kaplarda saklanabilir. Bu kaplar, kullanımdan önce sıcak suda iyice sterilize edilmeleri gerektiğinden, yüksek sıcaklıklara dayanmalıdır.

Anne sütü kan mı?

Hayır. Anne sütü, anne kanından üretilen canlı bir doku olmasına rağmen, kelimenin tam anlamıyla aynı şey değildir. Bu, antikorlar gibi hücrelerle ve çocuğu güçlendirecek besinlerle dolu kan filtrasyonunun bir ürünüdür.

Hatta “anne kanı” veya “filtrelenmiş kan” bile denilebilir. Ancak bunlar belirli amaçları olan farklı organik üretimlerdir.

Anne sütü üretimi ne zaman başlar?

Göğüsler hamilelik boyunca kendini süt üretimi için hazırlasalar da süt üretimi çocuk doğduktan sonra başlar. İlk emme sırasında bir tür ön süt olan kolostrum sağlayacaktır. Bebek tarafından emilmesi gerektiğinden sütün gelmesi biraz zaman alır.

Anne sütünü artırmak için ne yemeli?

anne sutunu artirmak icin
Anne sütunu artırmak için

Anne sütü üretimini uyarabilecek hiçbir yiyecek yoktur. Bununla birlikte, kavun ve karpuz gibi su açısından zengin gıdalar, anne sütünün artmasına yardımcı olabilir.

Emzirme, bebeğin iyi gelişimi için temel bir aşamadır. Süt, organik gelişimin bir parçası olmanın yanı sıra, duygusal bir sürecin de parçasıdır. Bu nedenle, bu annelik anının önemini ve doğru uygulamaları bilmek önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.