Hamileyken

Anne Sütü Arttırmak İçin Ne Yapılmalı?

15.03.2022
289
Anne Sütü Arttırmak İçin Ne Yapılmalı?

Şaşırtıcı bir şekilde anne sütü arttırmak için çoğu zaman bol su içilmesi yeterlidir. Anne sütü bebek için en eksiksiz besindir ve 6 aya kadar sadece anne sütü ile beslenmenin anneler ve çocuklar için faydaları oldukça fazladır.

Araştırmacılar, emzirmenin çocuk gelişimi için gerekli olduğunu, hastalık ve ölüm riskini azalttığını belirtmektedir.

Bu verilerin başka araştırmalarla da doğrulanmasıyla Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2 yaşına kadar sadece anne sütü ile beslenmeyi yönlendiren bildirisini yayınladı.

Bebeklerin organizmasını güçlendirmek için ihtiyaç duyulan besinlere ek olarak, emzirme annelik bağlarını güçlendirir, anne ve bebek arasında bir yakınlık ve bir sevgi alışverişini sağlar.

Bu bilgi toplumun çoğu tarafından bilinmesine rağmen, bebek besleme sürecinde hala bir dizi yanlış bilgi ve zorluklar var.

Bu nedenle, aşağıdaki metin anne sütü ile ilgili her şeyi açıklığa kavuşturmakta ve anne sütü arttırmak için neler yapılması gerektiği hakkında bilgi içermektedir.

Anne Sütü Nedir?

Gelen beslenme anlamında anne sütü, bebek için en zengin ve en önemli gıdadır. Yaşamın erken evrelerinde organizmanın direnci ve gelişimi için gerekli besinleri ve antikorları sağlar.

Bu, çocuk için iyi gelişimin devamı, sağlıklı büyümenin sağlanması için çok gerekli olduğu anlamına gelir.

Biyolojik anlamda anne sütü, gebelikten kaynaklanan prolaktin hormonu yükselmesi (Süt hormonu), ve fizyolojik uyaranlara yanıt olarak kadının vücudunda üretimidir.

Kişisel veya psikolojik anlamda emzirme, anne ve bebek arasındaki bağları ve sevgiyi güçlendirmek için bir fırsattır.

Anne sütü, annenin yetersiz beslenmesi durumları dışında, çok benzer besin ve hücre bileşimine sahiptir.

Anne sütünün içeriği, annenin vücudu tarafından üretilir ve yenidoğanın beslenme ve immünolojik ihtiyaçlarına uyum sağlar. Yani doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde daha fazla protein ve daha az yağ içerir.

Laktalbümin adı verilen bu proteinler, inek sütü gibi diğer sütlerde bulunanlardan farklıdır. İnsan sindirimi ile uyumludurlar ve kolayca parçalanırlar.

Anne Sütü Vücutta Nasıl Üretilir?

Anne Sutu Vucutta Nasil Uretilir
Anne Sütü Vücutta Nasıl Üretilir

Anne sütü üretimi aslında doğumdan sonra başlar. Ancak hamilelik sırasında vücutta çeşitli hormonlar üretilir ve memeleri bebeğe yiyecek sağlamak için hazırlar. Doğumdan önce östrojen ve progesteron, memedeki kan damarlarının duyarlılığından, büyüklüğünden ve genişlemesinden sorumludur.

Ancak süt üretimi ile doğrudan ilişkili olan prolaktin adı verilen başka bir hormondur.

Kadın ve erkek vücudunda düşük miktarlarda bulunur ve hamilelikte üretimi 20 kata kadar artar. Bununla birlikte, yüksek östrojen seviyesi nedeniyle süt hamileyken üretilmez.

Plasentanın doğumda çıkarılmasıyla birlikte hipofiz bezi (beyin bölgesinde bulunan bir bez) östrojenin azalmasını emrederek prolaktinin harekete geçmesini sağlar.

Yaklaşık 48 saat içinde prolaktin hormon seviyeleri yükselir ve süt üretimi başlar.

Yetişkin kadınların göğüslerinde yaklaşık 15 ila 24 meme lobu vardır. Yani üzüm salkımına benzer bezlerdir. Her birinin süt üreten ve depolayan 20 ila 40 lobu vardır.

Ancak esas olarak anne sütü çocuk memeyi emerken üretilir. Bu süreçte hala oksitosin hormonunun salınımı vardır. Sütün salınmasını kolaylaştıran emme uyarısının sonucudur.

Başlangıçta anne süt üretimi azdır ve yaklaşık 50ml olur. Az gibi görünse de sıvı oldukça güçlü ve konsantredir. Bu nedenle çok besleyicidir. Ayrıca bebeğin midesinin hala küçük olması bu miktarı yeterli kılmaktadır.

Ancak anne sütünün üretiminin artması uzun sürmez. Doğumdan sonraki 4. günde, annenin vücudu yaklaşık 600 ml süt üretilir.

Bütün bu üretim aynı zamanda çocuğun açlığı tarafından da düzenlenir. Bebek ne kadar çok emzirilirse, süt oluşumu için o kadar fazla uyarı olur.

Yani, anne sütü arttırmak için yapılması gerekenlerden en önemlisi de bebeği sık sık emzirmektir.

Anne Sütünün Oluşum Aşamaları Nelerdir?

Anne sütü üretimi, bebeğin vücudunun ihtiyaçlarına uyum sağladığı için tüm emzirme dönemlerinde aynı değildir. Bu nedenle üretim 3 aşamaya ayrılabilir: kolostrum, geçiş ve olgunlaşma.

Kolostrum

Anne sütünün ilk aşamasına kolostrum denir ve doğumdan sonraki 1. ve 5. günler arasında oluşur.

Ağız sütü olarak da bilinen bu süt, antikorlar ve daha az yağ olan proteinler ve immünoglobulinler açısından zengindir. Bu aşama bebeğin bağışıklığının gelişmesine yardımcı olduğu için çok önemlidir.

Üretim azdır, ancak sıvı konsantrasyonu çocuğun ihtiyaçlarını karşılamaya yeterlidir.

Ağız sütü her desilitre (dL) için aşağıdakilere sahiptir:

 • Kalori: 48 ila 58;
 • Lipitler: 1.8 ila 3.0;
 • Proteinler: 1.9 ila 2.1;
 • Laktoz: 5.0 ila 5.1.

Geçiş sütü

Doğumdan sonraki 6. ve 15. günler arasında annenin vücudu geçiş döneminde olduğu düşünülen süt üretmeye başlar. Bu aşamada kolostrum, yağ ve besin açısından daha zengin olan olgun sütte değişikliklere uğramaya başlar.

Geçiş sütü yağ ve laktoz bakımından zengindir. Çocuğun bağırsak florasının oluşumu için gerekli olan daha az protein ve prebiyotik element vardır.

Olgun süt

Doğumdan yaklaşık 15 gün sonra olgun süt aşaması başlar. Olgun anne sütü, bebeğin iyi fiziksel ve bilişsel gelişimi için gerekli tüm besinleri içerir.

Vitaminler, mineraller ve makro besinler (proteinler, yağlar ve karbonhidratlar gibi) bu aşamada uygun şekilde dengelenir.

Anne sütünün sağlayamayacağı, beslenme açısından bebeğin ihtiyaç duyduğu hiçbir şey yoktur.

Olgun fazda olan anne sütünde desilitre (dL) başına aşağıdaki besinlerin konsantrasyonu bulunur:

 • Kalori: 62 ila 70;
 • Lipitler: 3.0 ila 4.1;
 • Proteinler: 1.3 ila 1.4;
 • Laktoz: 6.5.

Anne Sütü Bebek İçin Ne Kadar Önemlidir?

anne sutu arttirma
anne sütü arttırma

Sadece anne sütü bebeğin daha sağlıklı şekilde gelişmesini sağlar. Henüz oluşmaya başlayan bebek organizması, dış ortamdaki değişikliklerle uyum sağlamak zorundadır.

Bu nedenle anne sütü, çocuğun vücuduna bağışıklık ve koruma sağlamanın ana yoludur.

Ve bu sadece ilk aylara özgü değildir, çünkü birçok çalışma emzirmenin yaşam boyu sağlık üzerinde etkileri olduğunu göstermektedir.

Anne sütünün bebek için faydaları arasında şunlar yer alır:

 • Çocuk ölümü riskini azaltır;
 • Ishali önler;
 • Solunum yolu enfeksiyonlarını önler;
 • Ağız boşluğunun oluşumunu teşvik eder;
 • Bağırsak florasına yardımcı olur;
 • Sindirimi kolaydır;
 • Bir bütün olarak bağışıklığı geliştirir;
 • Alerji riskini azaltır;
 • Diğer gıdalarda bulunan bakterilerin bulaşma riskini azaltır;
 • Krampları veya kabızlığı önler;
 • Sinir sisteminin oluşumunu destekler;
 • Gerekli tüm besinleri sağlar.

Ek olarak, emzirmenin bir sevgi eylemi olarak hareket ettiğini ve bu anın anne ve bebek arasında bir sevgi ve yakınlık alışverişi haline getirdiğini vurgulamak önemlidir. Bu da çocuğun duygusal ve sosyal gelişimini olumlu etkiler.

Anne Sütünün İçerisinde Neler Vardır?

Genel olarak anneler sütün bebeğin gelişmesi için gereken besinler açısından zengin olduğunu bilir. 6 aya kadar çoğu çocuğun ihtiyaç duyduğu hiçbir şey yoktur. Ama bu süper besinin içinde her şey var. Anne sütü, endüstriyel olarak üretilemeyen benzersiz bir formülasyona sahiptir.

Çünkü anne sütünün içinde şunlar var:

Beyaz kan hücreleri: Vücudun bağışıklık sistemine ve gelişimine yardımcı olur;

Proteinler: Bağışıklık, doku ve nöronların oluşumu için gereklidir;

Oligosakkaritler: Sağlıklı bağırsak florasının oluşumu için gerekli olan farklı şeker türleri;

Enzimler: Sindirim, bağışıklık ve vücut sistemlerinin bakımında çalışan yaklaşık 40 çeşit enzim;

MicroRNA: Gen ekspresyonunu düzenler ve hastalıkların veya değişikliklerin önlenmesinde rol oynar;

Hormonlar: Örneğin iştah ve uykunun düzenlenmesini sağlar;

Su: Vücudun nemini korur;

Vitaminler: A, B12, C, D ve E;

Mineraller: Kalsiyum, fosfor, demir, çinko, potasyum, sodyum ve klor gibi.

Anne Sütü Arttırmak İçin Ne Yapmalı?

Bir annenin süt üretimini bir dizi faktör etkileyebilir. Göğüslerin anatomik durumları, kadının sağlık sorunları veya hepsinden önemlisi uyarılma eksikliği bunlardan bazılarıdır.

Anne sütü arttırmak için bebeğin kavraması, yani ağzın memeyi emmesi için uyumu bu süreçte çok önemlidir.

Bu nedenle, areolanın tamamının bebeğin ağzı tarafından kapatıldığının gözlemlenmesi, anne sütünün yeterli olup olmadığını kontrol etmenin ilk adımıdır.

Yeterince sık emzirmemek, bazı ilaçları kullanmak veya doğumdan sonraki ilk emzirme dönemini geciktirmek gibi diğer faktörler de üretilen süt miktarını etkileyebilir.

Ancak anne sütü arttırmak için yardımcı olabilecek ipuçları vardır:

Sık sık emzirmek

anne sutu arttirma yontemleri
Anne sütü arttırma yöntemleri

Serbest emme yani çocuğun istediği zaman memeyi vermek, anne sütü arttırmak için önemli bir adımdır. Emmek veya tutmak, bezleri uyarır ve sütün daha kolay üretilmesini ve salınmasını sağlar.

Her memenin sönmesini bekleyin

Çocuğa sunulan memeleri değiştirmek de anne sütü arttırmak için önemlidir. Ancak emzirmenin doğal ritmine uyulması gerekir.

İdeal olanı, memeyi değiştirmeden önce çocuğun tüm sütü emmesine izin vermektir. Aksi takdirde vücut bunu fazladan süt olduğunun bir işareti olarak anlayabilir. Bu, üretimin azalmasına veya memede süt birikmesi gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Masaj ve sıcak kompres

Aslında anne sütü arttırmak için meme uyaranlarına başvurulabilir. Buna areola çevresine masaj yapmak ve sıcak kompresler uygulamak dahildir.

Özellikle emzirmeden önce bu teknikler süt bezlerini uyardığı için anne sütü arttırmak konusunda oldukça etkilidir.

Bitkisel çaylar

Anne sütü arttırmak için su çok önemlidir. İdeal olarak anne günde 2 litreden fazla su içmelidir.

Ancak, su alımını artırmak her zaman kolay değildir. Bu nedenle, beslenmeye çay ve meyve suları eklemek iyi bir seçenek olabilir.

Anne sütü arttırmak için bitkisel çaylar arayan bazı kadınlar var. Bunların arasında nane ve rezene çayı sayılabilir.

Bununla birlikte, bezleri gerçekten uyarabileceklerine dair bir kanıt yoktur. Bu nedenle anne sütü arttırmak için bitki çaylarını sıvı olarak içmeye odaklanılmalıdır.

Sulu gıdalar tüketin

Süt üretimini uyaran veya etkileyen hiçbir gıda olmadığını bilmek önemlidir. Bu nedenle anneler beslenme konusunda sakin olmalı ve sağlıklı beslenmeye dikkate etmelidir.

Bu nedenle menünün vitamin ve mineral yönünden zengin doğal gıdalardan oluşması gerekmektedir.

Ancak anne sütü arttırmak için başka bir ipucu daha var: su açısından zengin besinler. Karpuz, kavun ve elma gibi meyveler su açısından zengindir ve bu nedenle sütün artmasına yardımcı olur.

Dinlenin

Sakin bir ortam, düzenli nefes alma ve emzirme öncesi ve sırasında stres azaltıcı teknikler, anne sütü arttırmak için önemlidir.

Duygusal yön şu anda önemlidir ve sakin olmak, emzirmeye odaklanmak açısından önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.