Hamileyken

Anne Karnındaki Bebek En Çok Hangi Haftalarda Kilo Alır?

12.05.2022
48
Anne Karnındaki Bebek En Çok Hangi Haftalarda Kilo Alır?

Anne karnındaki bebek büyüdüğü için, daha fazla kütle kazandıkça ağırlığı da değişecektir. Bebek anne karnında geliştikçe farklı oranlarda kilo alacaktır. Bebeğin ilk üç aylık dönemdeki kilo alımı tipik olarak en hızlıdır.

Bebeğin hamilelik ilerledikçe büyüdüğü ve değiştiği açıktır. Anne karnındaki bebek büyüdükçe ağırlığı da artar. Ebeveynlerin, bebeğinin her üç aylık dönemde ne kadar kilo aldığını bilmeleri önemlidir, böylece ne kadar düzenli beslendiklerini izleyebilirler.

Anne adayları bebeğin gelişimi için düzenli olarak kilo almalarına dikkat etmektedir. Özellikle bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması için bebeğin anne karnında iken kilosu da oldukça önemlidir.

Genellikle gebeliğin ilk ayları içerisinde bebeğin kilo artışı yavaş yavaş meydana gelmektedir. Ancak son 3 ay içerisinde artık bebeğin maksimum kilosuna ulaşması beklenir. Genel olarak anne karnındaki bebek en çok kiloyu doğumdan birkaç öncesinde aldığını söylemek de mümkündür.

Gebelikte Anne Karnındaki Bebek En Çok Hangi Ayda Kilo Alır?

Hamilelik harika bir dönemdir, ancak üstesinden gelinmesi zor olabilecek bazı şeyler vardır. Annelerin karşılaştığı birçok mücadeleden biri kilo almaktır. Yemek yemeden ve egzersiz yapmadan bu kadar hızlı kilo almak kolay değil. Bunu göz önünde bulundurarak, bebek hamilelik sırasında en çok hangi ayda kilo alır?

anne karnindaki bebek en cok hangi ayda kilo alir
Anne Karnındaki Bebek En Çok Hangi Ayda Kilo Alır

Bebek en fazla kiloyu üçüncü trimesterde alır. Hamileliğin ay ve haftalık olarak takibinin doğru bir şekilde yapılabilmesi bebeğin gelişimini takip edebilmek için de oldukça önemlidir. Ortalama olarak gebeliğin 8. haftası içerisinde anne karnında bulunan bebeğin ağırlığı sadece 1 gramdır. Ancak ilerleyen her haftada orantılı bir şekilde bebeğin kilosunda artış olması beklenmektedir.

Bebek 10. haftasına ulaştığı zaman 4 gram olmalıdır. Gebeliğin ilk haftalarında oldukça yavaş bir şekilde ilerleyen bebeğin kilo alma durumu ilerleyen dönemlerde ise hızlı bir şekilde değişecektir. Gebeliğin dönemi ilerledikçe bebeğin de hızlı bir şekilde kilo alması beklenir ve karın bölgesi de buna bağlı olarak giderek büyür.

Anne Karnında Bulunan Bebek En Fazla Ne Zaman Kilo Alır?

Anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan birisi de bebeğin kaçıncı ayda daha fazla kilo aldığıdır. Her anne adayına ve bebeğin sağlık durumuna göre bu sorunun yanıtı değişebilir. Ancak gebeliğin 3. ayına giriş yapıldıktan sonra kilo almanın hızlı bir şekilde artacağını söylemek mümkündür.

 3. ayından sonraki dönemlerde düzenli olarak kilo almaya devam eden anne karnındaki bebek en fazla kiloyu ise gebeliğin son 3 ayı içerisinde alacaktır. Örneğin doğumda 4 kilo olarak dünyaya gelen bir bebek bu kilosuna son üç ay içerisinde erişmiştir.

Son 3 ay içine girildiği zaman anne karnındaki bebek her gün ortalama 25 veya 30 gram kadar kilo alabilmektedir. Ortalama olarak 1 kilogramı geçen kilo artışı son 2 veya 3 ay içerisinde meydana gelir.

Gebelikte Anne Karnındaki Bebeğin Kilo Alması İçin Ne Yenmelidir?

Anne karnındaki bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması için düzenli olarak kilo almasına dikkat edilmelidir. Bunun için de düzenli olarak anne karnındaki bebeğin kilosu ile ilgili bilgi edinmenizde yarar olacaktır.

Anne adayının normal beslenme düzenine ek olarak vitamin ve protein açısından zengin besinleri tüketmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle günlük olarak süt ve süt ürünlerini tüketmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Bunun yanı sıra nohut, mercimek ve meyve ve sebzeleri de dengeli olarak tüketmelidir.

Tam tahıllı besinler ve yulaf gebelik döneminde bebeğin daha fazla kilo almasını sağlayacak en önemli besinlerdendir.

Ispanağın ve Yumurtanın Bebek Gelişimine Faydası Nedir?

anne karnindaki bebek kilo almasi
Anne Karnındaki Bebek Kilo Alması

Ispanak ve yumurta bebeğin büyümesi için gerekli olan harika bir demir kaynağıdır. Ispanak ayrıca iyi bir A Vitamini, C Vitamini ve Kalsiyum kaynağıdır.

Yumurta ve ıspanak her anne adayının gebeliğin başlangıcından sonuna kadar düzenli olarak tüketmesi gereken besinlerdendir. Özellikle yumurta en fazla protein değerine sahip olan besindir. İçerisinde bulunan folik asit bebeğin beyin gelişimini de yakından ilgilendirdiği için her sabah bir tane yumurta tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler C vitamini değerleri açısından en zengin besinlerdendir. Özellikle ıspanak bebeğin daha sağlıklı ve etkili bir şekilde kilo alabilmesini sağlar. Bebeğin omurga gelişiminin korunmasında ıspanağın oldukça yararlı olduğu bilinmektedir.

Anne Karnındaki Bebeğe Faydalı Olan Diğer Besinler

Hamileler için iyi olan bazı yiyecekler avokado, balık ve ıspanaktır. Bu yiyecekler, bebeğin büyürken ihtiyaç duyduğu vitamin ve besin maddeleri açısından zengindir. Bu üç gıda ayrıca hamilelik sırasında sağlıklı bir kilonun korunmasına yardımcı olan düşük kalori seviyelerine sahiptir.

Anne karnındaki bebeğin düzenli ve dengeli bir şekilde kilo almasına dikkat edilmelidir. Ancak faydalı besinleri tüketmek bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli püf noktalardandır. Öncelikli olarak öğünlerin yanında bol yeşillikli salata bulundurmaya dikkat etmelisiniz. Bu dönemde bebeğin göz ve beyin gelişimi için gerekli olan vitamin ve mineral değerlerini koyu yeşil yapraklı sebzelerden alabilirsiniz.

Süt ve süt ürünleri de bebeğin kalsiyum ihtiyacını karşılaması için önemlidir. Kabak çekirdeği de demir eksikliği oluşmaması açısından anne adayının düzenli olarak yemesi gereken yemişlerdendir. Kabak çekirdeğinin içerisinde kalsiyum değeri de oldukça fazladır.

Ayrıca, muz anne karnındaki bebeğe kilo aldırır mı başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Bebeğin kemik gelişimi için kabak çekirdeğinin etkili olduğu bilinir. Ceviz ve fındık gibi yemişleri de aşırıya kaçmayacak şekilde düzenli olarak yemelisiniz. Bebeğin kilo kontrolü için doktor kontrollerini aksatmamalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.