Hamileyken

Anne Karnındaki Bebek Annenin Elini Hisseder Mi?

03.05.2022
72
Anne Karnındaki Bebek Annenin Elini Hisseder Mi?

Anne karnındaki bebek gelişimini tamamlarken annenin bütün duygularını da hissedebilmektedir. Bebeklerdeki bilinçli zihin aktif olmadığı için de annenin duygularını direkt olarak alacaktır.

PLOS One dergisinde yayınlanan yeni çalışma, doğmamış bebeğin 16 haftadan itibaren annesinin dokunuşunu hissedebildiğini buldu. Araştırmacılar, bebeklerin dokunulduğu sırada parmak hareketlerini ölçmek için ultrason kullandılar. Hem üst kolda hem de bacakta dokunmanın hissedildiğini gösteren tepkiler gördüler.

Anne karnındaki bebek annenin sadece olumlu duygularını değil olumsuz olarak hissettiği tüm duygularını da alacaktır.

Pek çok anne adayı anne karnındaki bebek anne elini hisseder mi veya annenin duygularını bebek ne zaman hisseder gibi konuları merak etmektedir. Öncelikli olarak anne karnında bulunan bebeğin annenin tüm duygularını bilinçaltı kayıtlarda tuttuğu bilinmektedir.

Doğumla birlikte de artık bebeğin zihni devreye girmektedir. Özellikle bebek doğduktan 3 ay sonrasında artık bebek anneden ayrı olduğunun farkında olacaktır.

Ancak anne karnındaki aitlik duygusu bu noktada bebekte devam ettiği için de anne ile bağı devam etmektedir. Bunun için gebelik dönemi boyunca anne adaylarının stres, kaygı, korku ve üzüntüden mümkün olduğunca uzak durması tavsiye edilir.

Anne Karnındaki Bebek Annenin Dokunuşunu Hisseder Mi?

Anne karnındaki bebeğin duyusal gelişimleri de gebelik süresince hızlı bir şekilde devam etmektedir. Ayrıca anne karnındaki bebekte ilk olarak gelişen duyu da dokunma duyusudur.

 Özellikle bebeklerin ortalama olarak 7 haftalık iken dokunma duyusunu hissettiği bilinmektedir. Anne karnındaki bebeklerde dokunma duyusunun ilk başladığı bölge ise ağız ve yanak çevresidir.

anne karninda bebek annenin dokunusunu hisseder mi
Anne karnında bebek annenin dokunuşunu hisseder mi

Gebeliğin 12. haftası içerisine girildiği zaman ise bebeklerde dokunma duyusunun gelişimini hızlandıran sinirler de hızlı bir şekilde gelişecektir. Bebek 32. haftası içerisine girdiğinde ise artık kafasının tepe bölgesi dışında tüm vücudunda dokunma duyusunu hissedecektir.

Bunun için de anne karnındaki bebek annenin elini bu süreçte çok yoğun bir şekilde hissedebilir. Uzmanlar da anne ile bebeğin bağının daha kuvvetli olmasını sağlamak için ve bebeğin sıcaklık hissini hissedebilmesi için annenin sık sık karın bölgesinde elini gezdirmesini tavsiye etmektedir.

Annenin Dokunuşu Rahimdeki Bebeği Nasıl Etkiler?

Anne dokunuşunun sadece bebek için bir rahatlık olmadığı, bebeğin gelişimi üzerinde de önemli bir etkisi olduğu gösterilmiştir.

Bu araştırma, Miami Üniversitesi Tıp Fakültesi Dokunmatik Araştırma Enstitüsü müdürü Dr. Tiffany Field tarafından yapılmıştır. Araştırmaları, bir annenin dokunuşuyla erken uyarının bebeklerde beyin gelişimini ve bilişsel becerileri iyileştirebileceğini göstermiştir.

On yıllar boyunca, bir fetüsün hamileliğin 18. haftasına kadar herhangi bir his hissetmeyeceğine inanılıyordu. Ancak Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine’de yayınlanan bir araştırma, bir fetüsün 12 hafta kadar erken bir zamanda dokunmayı hissedebildiğine dair kanıtlar buldu.

Annenin Karnındaki Bebeğe Dokunmasının Faydaları Nelerdir?

Anne karnındaki bebeğe dokunmak güvenlik ve rahatlık hissi sağlar. Bu, özellikle yüksek riskli bir hamileliği olan veya geçmişte düşükler yaşamış anneler için geçerlidir.

Anne karnındayken bebeğe dokunmanın faydaları şunlardır:

  • Güvenlik ve rahatlık hissi;
  • Huzurlu uyku;
  • Stresin azalmasına yardımcı olur;
  • Anksiyete, depresyon ve izolasyon duygularını azaltır.

Annenin karnına dokunması bebeği güvende hissettirir

Gebeliğin ilk haftasından itibaren rahim biraz daha elastik bir yapıda olacaktır. Bu elastikiyet aynı zamanda sarılma ve masaj gibi dokunma hareketlerinin de yoğun olarak hissedilmesine yardımcı olur.

 Bebek içgüdüsel olarak anne karnında ise kıvrık bir pozisyonda bulunur. Ellerini de ortada birleştirerek kendini biraz daha güvende hissedebilmektedir.

Rahim içerisindeki sıcaklık anne karnındaki bebeğin kendini daha güvende hissetmesine yardımcı olmaktadır. Bebek artık son aylarında iyice büyümeye ve gelişmeye başladığı zaman ise dışarıdan gelen dokunma duygusunu da artık hissedebilmektedir.

Okşanma ve dokunma duyusu bebekte artarken bu duygu onun daha mutlu ve daha güvende olmasını sağlar.

Anne Karnındaki Bebek Sevildiğini Hisseder Mi?

Anne karnındaki bebek 18. haftadan itibaren dışarıdan gelen sesleri duymaya başlayacaktır. Sadece annenin karnını okşamasını ve dokunmasını hissetmekle kalmayacak, aynı zamanda annenin sesini de duyacaktır. Anne ile daha yakın bir temas içinde bulunan duyuları da açık olduğu için her şeyi duyabilir ve hissedebilir.

Pek çok uzman anne karnındaki bebeğin sevildiğini hissettiğini belirtmektedir. Bu duygu onun daha mutlu bir bebek olmasını da sağlayabilir. Ancak mutluluk ve diğer olumlu duyguların yanı sıra olumsuz duyguları da hissedeceği için gebelik dönemi boyunca çok daha dikkatli davranılması gerekir.

Stres ve kaygının anne karnındaki bebeği olumsuz etkilediği bilinmektedir. Ancak sevgi ve anne karnındaki bebeğe ilginin hissettirilmesi için ona iyi gelebilmektedir.

Anne karnında bebek ne zaman duyar?

anne karninda bebek ne zaman duyar
Anne karnında bebek ne zaman duyar

Anne karnında bulunan bebeğin yaklaşık olarak 18. hafta içerisine girdiğinde sesleri duymaya başladığı uzmanlar tarafından söylenmektedir. Bu dönem içerisinde bebeğin iç kulağındaki kemikler sertleşmektedir.

 Beyinden gelen sinir uçları da 18 haftalık olan bebekte artık kulağa bağlandığı için dışarıdaki sesleri de duyabilmektedir.

Bunun dışında kalp atışlarının, midedeki guruldamaların ve annenin kan akışının da bu süreçte bebek tarafından rahatlıkla duyulduğu söylenebilir. 19 haftalık olan bebekte artık duyma yetisidaha da gelişmektedir.

 Anne adayının söylediği şarkıları, ninnileri de rahatlıkla duyabilir. 27 haftalık olan bebek ise ilk defa annenin sesi ile tanışmaya başlayacaktır. Bu sese anne karnındaki iken aşina olacaktır.

Ayrıca anne karnında bebek hıçkırması da anne adayları tarafından, anne elini karnına koyarsa hissedilebilir.

Anne karnındaki bebek duyma dışında bu süreçte annenin eli ve dokunuşu, sıcaklığını da hissedecektir. Anne ile bebeğin arasındaki özel bağ gebelik dönemi içerisinde bebeğin dokunma ve duyma yetilerinin gelişimine göre şekillenmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.