Anne Karnındaki Bebeğin Kalp Atış Hızı Kaç Olmalı?

11.01.2022
1.474
Anne Karnındaki Bebeğin Kalp Atış Hızı Kaç Olmalı?

Rutin hamilelik muayenesinde yapılan doopler ultrason sayesinde anne karnındaki bebeğin kalp atış hızı net şekilde ölçülür ve duyulur. Anne karnında bebeğin kalp atış hızı her an geliştiği için değişiklik göstermektedir.

Hamilelikte bebeğin kalbi normal süreçte 6. Haftadan itibaren duyulabilir. Fakat net şekilde kalp atışının duyulması 10-12 hafta civarını bulabilir. Bebeğin ilk kalp atışı duyulmaya başladığı andan sonra düzenli olarak kalp atışının izlenmesi gerekmektedir. 6. Haftada anne karnındaki bebeğin kalp atış hızı 120 ila 160 arasında olmalıdır.

Gebelik testi pozitif çıktığı andan itibaren, bebeğin ilk oluşumunun gerçekleştiği gebelik kesesinin görülmesi ve anne karnında bebeğin kalp atışlarının duyulması başlar. Bu süreci doğum anı ve sonrasındaki unutulmaz anlar izler. Bebeğin kalp atışının duyulması büyük ölçüde sağlıklı olduğunun da işaretidir. Ancak, anne karnındaki bebeğin kalp atış hızının yüksek veya düşük olması bazı şeylerin yolunda gitmediğinin bir işareti olabilir.

Anne karnındaki bebeğin kalp atış hızının kaç olması gerektiği ile ilgili detayları aşağıda bulacaksınız. Daha fazla bilgi edinmek için yazımızı dikkatlice okuyun ve yazımızın sonuna yorum yapmayı unutmayın.

Anne Karnında Bebeğin Kalbi Ne Zaman Oluşur?

Anne karnındaki bebeğin kalbinin oluşması 4. Haftadan itibaren başlar. Annenin son adet tarihi baz alınarak 5 hafta sonra yapılan ultrason muayenesinde gebelik kesesinin içerisinde bebek izlenebilir.

7 haftalık gebelikte bebeğin kalp atışının duyulmaması mümkün olabilmektedir. Böyle bir durumda süreç 1-2 hafta yakından izlenmelidir. Gebeliğin ilerleyen haftalarında kalp atışlarının duyulması beklenebilir. Bebeğin kalp atımlarının duyulma zaman anne adayları arasında farklılıklar gösterebilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Şişkinlik Kaçıncı Haftada Başlar?

Diğer yandan anne karnındaki bebeğin kalp atış hızının az veya yüksek olması durumunda, kalp atım hızının takip edilmesi için bazı özel yöntemler de bulunmaktadır. Gebelik sürecinde bir problem ile karşılaşıldığı takdirde özel ultrason yöntemleri ile bu problemler tespit edilebilir.

Anne Karnında Bebeğin Kalbi Ne Zaman Atmaya Başlar?

İlk ultrasonda bebeğin kalp atışları duyulmayabilir. Hamilelik dönemi erken olduğu için henüz bebeğin kalbi tam anlamıyla oluşmamış olabilir. Bu durum mutlaka sorun olduğu anlamına gelmez. Kalp atışı tespit edilmezse doktorunuz fetal ölçümleri kontrol edebilir.

5 milimetreden daha büyük olan bir embriyoda fetal kalp atışı yoksa, bu bazı şeylerin yolunda gitmediğinin bir işareti olabilmektedir. 6. haftadan sonra gebelik kesesi var ancak bebek görünmüyorsa, doktorunuz muhtemelen 2 hafta sonra sizi tekrar muayene için çağıracaktır. Muhtemelen 2 hafta sonra yapılan kontrolde bebeğin kesesi görülebilir ve kalp atışı duyulabilir.

Anne karnında bebeğin kalbinin atmaya başlaması 6. Haftadan itibaren hem gözlemlenebilir hem de duyulabilir. Doktor hamileliğin sağlıklı şekilde ilerlediğini kontrol etmek için kan testi isteyebilir veya birkaç gün sonra başka bir ultrason kontrolü yapmak için sizi tekrar görmek isteyebilir.

Anne Karnındaki Bebeğin Kalp Atışı Dakikada Kaç Olmalı?

anne karninda bebek kalp atisi
Anne karnında bebek kalp atisi

Aşağıdaki tabloda anne karnındaki bebeğin kalp atış hızı dakikada kaç olmalı sorusunun cevabını haftalık olarak ve gebelik yaşına göre detaylı şekilde bulacaksınız.

Gebelik yaşı/fetüs boyuNormal kalp atış hızı
2 mm embriyo75 bpm
5 mm embriyo100 bpm
10 mm embriyo120 bpm
15 mm embriyo130 bpm
5 hafta80 ile başlar ve 103 bpm ile biter
6 hafta103 ile başlar ve 126 bpm ile biter
7 hafta126 ile başlar ve 149 bpm ile biter
8 hafta149 ile başlar ve 172 bpm ile biter
9 hafta155-195 bpm (ortalama 175 bpm)
12 hafta120-180 bpm (ortalama 150 bpm)
12 hafta sonra110-160 bpm (ortalama 140 bpm)
Anne karnındaki bebeğin kalp atış hızı tablosu

Anne karnındaki bebeğin kalp atış hızının dakika olarak ölçümü ile ilgili yukarıdaki tablo ortalama değerle baz alınarak oluşturulmuştur. Bebek kalp atış hızında küçük farklılıklar normal kabul edilir. Çok fazla fark olması durumunda doktorunuz ilave testler isteyecektir sizden.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Suni Sancı ile Doğum Ne Kadar Sürer?

Anne karnında bebeğin kalp atışı neden durur?  

Anne karnında bebeğin kalbinin durmasının sebepleri şunlardır:

  • Göbek kordonunun boynuna ya da kan dolaşımını durduracak başka bir organına dolanması ilk sebep. Bu durum hamileliğin ilk bölümünde ortaya çıkarsa annenin karnında bulunan bebeğin kalp atışları durur.
  • Anne karnındaki bebeğin kalbinin durmasının bir başka sebebi de kordon da görülen iltihaplanmalardır.
  • Ayrıca gebeliğin ilk dönemlerinde progesteron hormonu yeteri seviyede olmazsa anne karnındaki bebeğin yeteri kadar gelişememesine neden olarak, bebeğin kalbinin durmasına sebebiyet verebilir.
  • Anne adayında kan pıhtılaşması problemi varsa bebeğe bağlı kordondaki kan akışının yavaşlamasına ve pıhtılaşarak bebeğin kalbinin durmasına sebep olmaktadır.

Anne Karnında Bebeğin Kalp Problemi Nasıl Anlaşılır?

Anne karnında bebeğin kalp probleminin anlaşılması ancak yapılan fetal ekokardiografi ile genellikle 20’inci hafta ile 24’üncü hafta arasında mümkündür. 18’inci haftadan itibaren de bebeğin kalp atış hızının incelenmesi sonucunda ön fikir edinmek mümkün olabilir.

Anne karnındaki bebeğin kalp atış hızına bağlı problemler, bu haftalardan erken dönemlerde ayrıntılı ve güvenilir sonuç almak zorlaşmaktadır. Doğuma yaklaşıldıkça bu görüntüleme işleminde güçlüklerle karşılaşılabilmektedir.

Bebek doğduktan sonra hayatı tehdit edebilecek bütün kalp hastalıkları prensip olarak tanınabilir. Yani kalbin boşluklarının ve bütün damarların normal oluşmuş olduğu, dört adet kapağın sağlam olduğu, kalbin büyük odacıkları arasında büyük bir delik olup olmadığı gibi durumlar rahatlıkla görülebilmektedir.

Anne Karnında Bebeğin Kalp Atışının Yüksek Olması

anne karninda bebegin kalp atisinin yuksek olmasi
Anne karnında bebeğin kalp atışının yüksek olması

Anne karnında bebeğin kalp atışının yüksek olması, bebeklerde bazı problemlerin olabileceğinin ön göstergesi olabilir.

Anne karnındaki bebeğin kalp atış hızı yetişkinlere oranla daha fazladır. Ortalama anne karnında bebeğin kalp atışının 140 ve 170 atım arasında olması beklenir.

Anne karnındaki bebeğin kalbinin hızlı atması büyüme esnasında metabolizma daha hızlı çalışmaya başlamasından kaynaklanır. Vücutta var olan karbonhidratı pompalamak için bebek oksijeni yeterli bulmaz ve fazlası için mücadele eder. Bu sürede hızlı nefes alma ve hızlı metabolizma çalışması nedeni ile bebeklerin kalp ve nabız sayılarında aniden yükselmeler oluşur. Sürekli gelişim içinde olduklarından kalp ayım sayısı ortalama üzerinde olur.

Anne karnında bebek kalp atışı ile ilgili aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririz.

Anne karnında bebek kalp atışı cinsiyet

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.