fbpx

Anne Karnındaki Bebeğin Hareketleri Nasıl Hissedilir?

01.03.2022
889
Anne Karnındaki Bebeğin Hareketleri Nasıl Hissedilir?

Anne karnındaki bebeğin hareketleri hamileliğin en çok beklenen anlarından biridir. Ünlü “tekmeler” hakkında her şeyi öğrenmek ve bu eşsiz ana hazırlanmak için bu yazımızı sonuna kadar okuyun.

Hamileliğin başlangıcından itibaren hamile kadının rahminde fetal aktivite yoğundur. Ancak ilk birkaç hafta fetüs çok küçük olduğu için bebeğin anne karnındaki hareketleri algılanamaz.

Sadece dördüncü aydan itibaren, anne karnındaki bebeğin hareketleri hissedilir ve tekmeler hamilelik rutininin bir parçası haline gelir. Bu hareketler, bebek doğmaya hazır olana kadar artma eğilimindedir. Ve elbette, anne karnındaki bebek hareket etmiyorsa, bu anne için bir uyarı işaretidir.

Bu konuyu daha iyi açıklığa kavuşturmak için bu yazıyı hazırladık. Yazıda, Anne karnındaki bebeğin hareketleri hakkında bilmesi gereken her şeyi açıklıyoruz.

Bebek Anne Karnında Ne Zaman Hareket Eder?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, anne karnında bebek hareketleri hamileliğin erken döneminde başlar. Ancak hamileliğin erken döneminde bebek hareketlerini sadece ultrason ile izlemek mümkündür. Bunun nedeni, fetüsün çok küçük olması ve rahimdeki aktivitesinin hamile kadının hissetmesinin mümkün olmamasıdır.

Bu nedenle çoğu kadın hamileliğin 18. haftasından itibaren karnındaki bebeğin ilk hareketlerini hisseder. Elbette bu bir kural değil! Kadın daha önce hamilelik yaşadıysa, bebeğin bu haftadan 14 gün önce hareket ettiğini fark etmesi mümkündür. Öte yandan, hamile kadın çok fazla karın yağına sahipse veya ilk hamileliğiyse bebeğin hareketlerini daha geç hissedebilir. Ayrıca, plasenta rahmin ön kısmında yer alıyorsa, anne karnındaki bebeğin hareketlerini algılamak daha geç olabilir.

Yani özetle, anne karnındaki bebeğin hareketleri şu şekilde gerçekleşir:

7. hafta

7 haftalık anne karnındaki bebeğin hareketleri algılanamaz. Bebek yana döner, istemsiz hareketler yapar. Bu, iyi beslendiği ve oksijenin plasentaya doğru şekilde ulaştığı anlamına gelir.

9. ila 14. haftalar

9 ila 14 hafta arasında anne karnında bebek hıçkırır, başını çevirir, ellerini yüzüne götürür, ağzını açar ve gerinir. 11. haftadan itibaren esnemeye ve gözlerini hareket ettirmeye başlar. Tüm bu hareketler yine de rahim duvarına ulaşamaz. Bu nedenle sadece ultrason gibi görüntülü muayene sırasında fark edilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Kanama Rengi Nasıl Olur?

15. ve 20. haftalar

15 ve 20 haftalık hamilelikte bebek büyümeye başlar ve annenin bebek hareketlerini hissetmeye başlamasına neden olur. Bazıları oldukça güçlüdür bu hareketlerin.

20. ve 24. haftalar

20 ve 24. Hafta arasında bebek hareketleri gün boyunca daha az yoğundur. Genellikle bu haftalarda bebek, anne dinlendiğinde yani geceleri daha enerjiktir.

24. ve 27. haftalar

24 ve 27. Haftalarda bebek hareketleri sabit ve anidir. Bebek çok hareket eder ve bu hamile kadının karnında kolayca fark edilir. Bebeğin sık sık hareket ettiğini ve bazen sizi uykudan uyandırdığını bu haftalarda fark edebilirsiniz.

29 ve 32. haftalar

29 ve 32. Hafta gebelikte bebeğin hareketleri daha az ani hale gelir. Bunun nedeni rahim içindeki boşluğun küçülmesidir. Bu aşamada çocuk genellikle günün bir bölümünde uyur ve kalan zamanlarda hareket eder.

33. ve 35. Haftalar

33 ve 35. Hafta arasında bebeğin anne karnında hareketleri daha az sıklıkta olur, ancak ağrılı hale gelir. Bu haftalarda bebeğin tekmelerine ve yumruklarına maruz kalan anne gece sıklıkla uykudan uyanır.

36. ve 40. haftalar

36. ve 40. Haftalarda anne karnındaki bebeğin hareketleri çok sınırlıdır ve azdır. Bu haftalarda bebek doğabilmesi için pelvise döner. Bu haftalarda bebeğin hareketlerinde azalma olması durumunda anne adayının endişelenmemesi ve doğum için son hazırlıklarını yapması önerilir.

Hamile Kadın Bebek Hareket Ettiğinde Ne Hisseder?

Anne karnindaki bebegin hareketleri nasil olur
Anne karnındaki bebeğin hareketleri nasıl olur

Bebeğin karnındaki hareketleri fark edilmeye başladığında anne adayı, genellikle ilk başta bu hareketleri bağırsakta oluşan gaz ile karıştırır. Çünkü, anne karnındaki bebeğin ilk hareketleri gaza benzer bir hisse neden olur. Bu nedenle birçok kadın karınlarında bir baloncuğun patladığı hissine sahip olduğunu bildirmektedir.

Bebek daha güçlü ve daha aktif hale geldikçe, annenin çocuğunun tekme attığından şüphesi kalmaz. Çocuk ani aktivitelere başladığında rahim duvarını gerer. 25. haftadan itibaren baba ve diğer kişiler, sadece ellerini hamile kadının karnına koyarak bebeğin hareketini hissedebilirler.

28. haftadan itibaren tekmelere ek olarak, bebeğin esnediğini bile görebileceksiniz. Bu dönemde rahmin büyümesine bağlı olarak karın duvarı gerilir. Bu nedenle, bebeğin herhangi bir ani hareketi de anne tarafından kolayca fark edilir.

Bebek Anne Karnında Günde Kaç Kez Hareket Eder?

22. haftadan itibaren anne karnındaki bebeğin hareketleri yoğun olsa da bunu her zaman yapmıyor. Hamile kadın günde birkaç kez bebeğinin hareketlerini karnında hissedecektir. Ancak tekmelerin sayısı için bir standart yoktur. Sonuçta, her bebeğin kendine has özellikleri vardır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Neredeyse tüm hamilelikte normal olan, bebeklerin anne karnındaki hareket miktarının 32. haftaya kadar artması ve doğuma doğru daha kararlı hale gelmesidir. Ayrıca, bebeğin uyurken hareket etmeyi bıraktığına dikkat etmek önemlidir. Anne karnında bebeğin hareketsiz kalması ortalama 20 ila 40 dakika sürer, ancak bazı çocuklar 90 dakikadan fazla uyuyabilir.

Bunu okuyup “Bebeğin anneyle aynı anda uyumasına sevindim” diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Anne karnındaki bebeğin hareketleri genellikle geceleri, özellikle 21:00 ile 02:00 saatleri arasında daha yoğundur. Paylaşılması gereken bir diğer önemli bilgi ise bebeğin uyanıkken saatte yaklaşık 30 kez hareket etmesidir. Ama korkmanıza gerek yok! Bu hareketlerin çoğu algılanamaz.

Yani dediğimiz gibi, anne karnında bebek kaç kez hareket etmesi gerektiği ile ilgili hiçbir standart yoktur. Bu nedenle hamile kadının, bebeğin hareketlerinde herhangi bir değişikliği fark etmek için bebeğini iyi tanıması gerekir. Bebeğin anne karnında uzun süreli hareket etmemesi bir problemin işareti olabilir.

Anne Karnında Bebeğin Az Hareket Etmesi

28. haftadan itibaren bebeğinizin hareketleri konusunda bir fikre sahip olabilirsiniz. Bu nedenle, herhangi bir anormallik fark ederseniz, sırt üstü uzanmak ve hareketleri saymak yapacağınız en doğru şeydir. İki saat içinde 10 kereden az hareket ettiğini fark ederseniz, doktorunuza bu durumu mutlaka bildirin.

Normalde her şey yolundayken 30 dakikada 10 hareket saymak mümkündür. Ancak bazı çocuklar daha “tembel” olabileceğinden ve tüm aktiviteler fark edilmediğinden bu sayı önerilir.

Anne karnindaki bebegin hareketlerinin azalmasi
Anne karnındaki bebeğin hareketlerinin azalması

Anne karnında bebeğin hareket etmesi için kadının yapabileceği bazı eylemler şunlardır:

 • Arkaya yaslanın ve bacaklarınızı yukarı kaldırarak uzanın;
 • Karnınızı ellerinizle hareket ettirin;
 • Çok gürültülü yerlerden kaçının;
 • Soğuk su için;
 • Bebeğinizle konuşun;
 • Yürüyün.

Anne karnında bebeğin hareket etmesi için yukarıdaki yöntemler işe yarayacaktır. Bunlara rağmen bebek hala karnınızda hareketsiz ise doktorunuzla konuşun. Hamileliğiniz için neyin iyi olup olmadığını size söyleyebilecektir.

Anne Karnında Bebeğin Hareketinin Azalması Tehlikeli Mi?

Birçok anne, hamilelik sırasında bazı zamanlarda bebeğin hareketlerinde azalma hissettiğini bildirmektedir. Çoğu durumda, hareketlerin azalmasının nedeni sadece ani uyaranların durmasıdır. Ama daha önce bahsettiğimiz algılanamaz hareketler olmaya devam ediyor.

Ancak bebeğin hareketlerinde gerçekten bir azalma olduğunda bu anne için bir uyarı işaretidir. Çocuğun sağlığını bile tehlikeye atabilir.

Anne karnındaki bebeğin hareketlerinde oluşan azalma aşağıdaki sorunlardan birini gösterebilir:

 • Hamilelik yaşına göre normalden daha küçük fetüs;
 • Erken doğum olasılığı;
 • Amniyotik sıvı eksikliği;
 • Fetal büyüme eksikliği;
 • Plasental yetmezlik;
 • Enfeksiyonlar.

Sonuç olarak anne karnındaki bebeğin hareketlerinde azalma olduğundan şüpheleniyorsanız, kadın doğum uzmanınızı arayın. Böylece, olası bir sorunu zamanında tedavi şansı daha da yüksek olabilir. Ve bebeğinizin sağlığı için hamilelik kontrollerinin çok önemli olduğunu unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.