Anne Karnında Bebek Hıçkırması Nasıl Anlaşılır?

23.03.2022
502
Anne Karnında Bebek Hıçkırması Nasıl Anlaşılır?

Anne karnında bebek hıçkırmasının anlaşılması her annede farklı olabilir. Ancak çoğu zaman bu hareketi anne adayı, içinde titreme şeklinde veya kabarcık şeklinde hisseder. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ise kalp atışına benzer irkilme şeklinde hisseder.

Gebelik döneminde anne karnında bebek gelişmeye devam ettikçe hıçkırık oluşması da görülebilir. Pek çok kişi bebeğin anne karnında iken hıçkırdığını bilmeyebilir. Ancak bebeğin gelişim süreci içerisinde anne karnında iken bebeğin hıçkırması oldukça doğaldır.

Aynı zamanda anne karnında bebek hıçkırması, bebeğin sağlıklı şekilde geliştiğinin de bir göstergesidir. Fetal hıçkırık olarak da bilinen bu durum olumsuz herhangi bir sorun olarak algılanmamalıdır.

Anne Karnında Bebek Hıçkırır Mı?

Anne karnındaki bebekler de tıpkı bizler gibi hıçkırabilmektedir. Bu durum oldukça normaldir. Pek çok anne adayı karnındaki bebeğin hıçkırdığını fark etmeyebilir. Ancak bu durum ultrason muayeneleri sırasında görülebilir. Bazı anne adayı ise bebeğinin karnında iken hıçkırdığını da hissedebilir.

Anne Karnındaki Bebek Hıçkırması Nasıl Anlaşılır?

Gebelik dönemi içerisinde bebeğinizin hıçkırdığını anlamak için elinizi karnınızda gezdirebilirsiniz. Ritmik olarak bu şekilde bebeğinizi hıçkırdığını rahatlıkla hissedebilirsiniz.

Anne karnında bebek hıçkırması yaklaşık olarak 1 veya 2 dakika kadar sürecektir. Bebeğin anne karnında hıçkırması bebeğin hareket etmesinden daha farklıdır. Çok küçük tekmeler şeklinde sizler de karnınızdaki bebeğin hıçkırmasını anlayabilirsiniz.

Bebekler genellikle anne karnında iken 4. ayını tamamladıktan sonra hıçkırmaya başlayabilmektedir. İlk solunum hareketi olarak da tanımlanan bu hıçkırma durumu bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimine devam ettiğini de gösterir.

Bebeğin anne karnında iken hıçkırması aslında bebek için çok faydalıdır. Hem kalp hem de ciğerlerinin genişleyerek gelişmesine katkıda bulunduğu bilinmektedir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalı?
anne karninda bebek hickirmasi ne kadar surer
anne karnında bebek hıçkırması ne kadar sürer

Anne karnında bebek hıçkırmasının pek çok farklı nedeni vardır. Bizler için de hıçkırma durumu vücudun doğal olarak verdiği bir tepkidir. Anne karnındaki bebek diyaframını doğumdan sonra için hazırlamalıdır. Bunun için de belirli dönemlerde solunumunu hıçkırarak geliştirmektedir. Bebeğin diyaframı hıçkırık ile egzersiz yaparak gelişmektedir.

Anne karnındaki bebek nefes aldığı sürece bebeğin içerisinde bulunduğu sıvı da ciğerlerine giderek diyaframının kasılmasını sağlamaktadır. Bu kasılmalar ise bebeğin anne karnında iken hıçkırmasına neden olur. Anne karnında iken bebeğin yutmuş olduğu amniyotik sıvıyı bebek hıçkırarak dışarı atabilmektedir.

Bebeğin Anne Karnında İken Hıçkırmasının Faydaları Nelerdir?

Belirli bir süre olmak kaydı ile anne karnında bebek hıçkırması oldukça doğal bir durum olarak karşılanmaktadır. Özellikle anne karnındaki bebeğin hıçkırması bebeğin sağlığı açısında da oldukça yararlıdır.

Bebek doğumdan sonra kendini solunum için hazırlamaktadır. Bebek anne karnında iken her nefes almasında içerisinde bulunduğu sıvıdan yutar. Bu sıvıyı dışarı atmak için ise hıçkırmaktadır.

Anne karnında bebek hıçkırması ile bebeğin diyaframını da güçlendirmektedir. Kaslar hıçkırma sırasında kasılarak gevşeyeceği için ciğerleri de bir yandan gelişmektedir.

Bebeklerin emme refleksleri anne karnında iken gelişmeye başlar. Özellikle hıçkırmak bunun için en önemli etkenlerden biridir. Anne karnında iken aşırıya kaçmamak kaydı ile hıçkıran bebeğin doğduktan sonra daha güçlü bir emme yeteneğine sahip olduğu bilinmektedir.

Anne karnında bebek hıçkırması bebeğin solunum kaslarının gelişmesinde oldukça faydalıdır.

Hamileyken bebeğin hıçkırması doğal olmakla birlikte bu hıçkırık belirli bir süre meydana gelmelidir. Günler boyu ve saatlerce süren hıçkırıklar normal değildir. Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda vakit kaybetmeden doktorunuz ile görüşmenizde yarar olacaktır.

Fetal Hıçkırık Risk Oluşturur Mu?

anne karninda bebegin hickirmasi
Anne karnında bebeğin hıçkırması

Fetal hıçkırık olarak tanımlanan anne karnındaki bebeğin hıçkırması durumu herhangi bir olumsuzluğun işareti değildir. Ancak bu belirli bir süre zarfında olmalıdır. Özellikle uzun süren hıçkırıklarda doktora gidilmesinde yarar olacaktır. Ancak bazı bebeklerde bir iki dakika sürebildiği gibi en uzun yarım saate kadar da çıkabilmektedir. Bu gibi durumda ise anne adayının endişelenmesine gerek yoktur. Uzmanlar bebeğin anne karnında iken hıçkırmasının bebeğin gelişimi ile ilgili iyiye işaret olduğunu belirtmektedirler.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte El Uyuşması Nasıl Önlenir?

Fetal hıçkırık bebeğin ciğerlerinin gelişimini birebir etkilemektedir. Her bebek hıçkırabilir. Ancak anne adaylarının bunu hissetmesi bazen mümkün olmayabilir.

Anne karnında bebek gelişimine devam ettiği sürede hıçkırma da görülebilmektedir. Özellikle doğumun yaklaştığı son 3 ay içerisinde hıçkırma durumunun daha fazla görüldüğü bilinmektedir.

Hamileliğin ilk dönemlerinde ise hıçkırma durumunun olup olmadığı net olarak bilinmemektedir. Bebek hıçkırması anne karnında iken tekmeleme hareketi ile benzerlik göstermektedir. Bunun için de anne adayı elini karnına koyarak bebeğinin hıçkırmasını hissederek takip edebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.