Hamileyken

Anne Karnında Bebek Ezilir Mi?

23.10.2021
504
Anne Karnında Bebek Ezilir Mi?

Anne karnında bebek ezilir mi sorusu pek çok anne adayı tarafından merak edilir. Bu noktada bilinmesi gereken anne karnında bebeğin ezilmesi mümkün değildir. Yatış pozisyonlarında bebeğin ezilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Anne adayları hamilelik döneminde çoğu zaman özenli ve dikkatli olarak bebek sağlığını yakından korur. Bazı hallerde çeşitli sorular ile kararsız kalındığı noktalar da olabilir.

Bunlardan bir tanesi olan anne karnında bebek ezilir mi sorusu ile ilgili bilinmesi gereken noktalar şu şekildedir:

 • Anne adayının yan yatması bebeğin ezilmesine neden olmaz.
 • Rahimde yer alan bebek amniyon sıvısı ile kaplıdır. Bu sıvı bebeğin korunmasına yardımcı olur.
 • Anne adayının yan pozisyonda yatması halinde kalbe kan pompalanır. Bu nedenle yön konusunda genel bir ayrım olmamakla beraber sol tarafa yatılması önerilendir.
 • Yatış pozisyonlarına göre anne karnındaki bir bebeğin ezilmesi ya da zarar görmesi mümkün değildir.

Yatarken Anne Karnında Bebek Ezilir Mi?

Anne adayları çoğu zaman yatış pozisyonları noktasında kararsız kalabilir. Hamilelik heyecanı ve bebeğin hangi pozisyonda rahat edeceğini bilememe korkusu birleştiği noktada kararsız kalınabilir.

Yatarken anne karnında bebek ezilir mi sorusu ile ilgili, hamilelik döneminde hangi yatma pozisyonunun tercih edileceği konusunda bilinmesi gereken hususlar şu şekildedir:

 • Gelişen bebek zamanla daha fazla yer kaplayacağı için kişinin hareketlerini ölçülü oranda düzenlemesi, ani hareketlerden kaçınması, yorucu aktivitelerden uzak durması gibi hususlar ön plana çıkar.
 • Bebek anne karnında güvenli şekilde korunur. Cilt, yağ doku, karın kasları, rahim dokusu gibi çeşitli katmanlar sonrasında bebeğe ulaşılacağı için ağır darbe alınmadıkça bebeğin korunması mümkündür.
 • Bu dönemde anne adayları sağ ya da sol tarafa dönerek yatma pozisyonu alabildiği gibi sırt üstü de yatabilirler. Yatış pozisyonu bebeğin etkileyen faktörler arasında değildir. Fakat sürekli sağa sola dönmekten de kaçınılması iyi olur.

Düşünce Anne Karnında Bebek Ezilir Mi?

Hamilelik sadece hamile kadının vücudunu değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda yürüme şeklini de değiştirir. Her hamile kadının hamilelik sırasında en az bir kez düşmesi normaldir. Peki düşünce anne karnındaki bebek ezilir mi veya düşmek bebeğe zarar verir mi?

Hamile kadının ağırlık merkezi hamilelik boyunca değiştiğinden, kadının düşmesi mümkün hale gelir. Bu düşmeler genelde hafif düşmeler şeklindedir. Bu hafif düşmeler anne karnındaki bebeği adeta bir kalkan gibi koruyan amniyotik sıvı sayesinde bebeğe zarar vermez.

Neyse ki, kadın vücudu bebeği yaralanmalardan ve ezilmelerden korumak için tasarlanmıştır.

dusunce anne karninda bebek ezilir mi
Düşünce anne karnında bebek ezilir mi

Düşme herkesin başına gelebilir, ancak hamile bir kadının başına gelirse, bazı bilgileri, riskleri ve ne yapılması gerektiğini bilmek önemlidir.

Daha şiddetli düşmeler, örneğin; merdivenden düşme veya arabada trafik kazası gibi durumlar daha ciddidir. Bu gibi durumlarda derhal bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir.

Daha fazla bilgi için şu yazımızı okuyun: Hamileyken Düşmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Anne Karnında Bebek Rahat mıdır?

Anne adayları her zaman bebeklerinin sağlık ve konforunu düşünür. Anne karnında bebek ezilir mi sorusunu soran birçok anne adayı, bebeğin anne karnında rahat olup olmadığını da merak eder.

Bu noktada anne karnında bebeğin rahat olup olmadığı ile ilgili bilinmesi gereken hususlar şöyledir:

 • Amniyon sıvısı içinde yer alan bebekler anne karnındaki gelişim evrelerinde son derece rahat oldukları bilinir.
 • Buna göre annenin özenli olarak aşırıya kaçmadan ani hareketlerden kaçınması halinde bebeği etkileyen herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir.
 • Anne karnında bebeğin ezilmesi mümkün olmadığı gibi bebek konforlu şekilde gelişimini tamamlamaya devam eder.

Gebelik Şekeri Testi Bebeği Zehirler Mi?

Hamilelik ile ilgili toplumda bilinen pek çok yanlış algı vardır. Bazı söylentiler istisnai durumlarda gerçek olabilse de her anne adayı için bu geçerli değildir. Genel geçer söylemler yerine kişiye uygun bir prosedür izlenmesi sürecin iyi planlanması noktasında önemli bir noktadır.

Bunlar arasında yer alan gebelik şekeri testinin bebeği zehirlemesi ile ilgili bilinmesi gereken noktalar şöyledir:

 • Gebelik şekeri testi bebeği zehirleyen bir faktör değildir.
 • Anne adayında gebelik şekeri testinin yapılmasının en ideal yöntemi “glukoz tolerans testi” adı verilen kan tetkikinin uygulanmasıdır.
 • Gebelik şekeri testi yapılması bebek sağlığı için son derece önemli bir ayrıntıdır. Gebelik şekeri teşhisinin konması halinde bebek sağlığı olumsuz etkileneceği için erken önlem alınır.

Gebelik Döneminde Aşı Yaptırılır Mı?

Anne karnında bebek ezilir mi sorusuyla birlikte son dönemde annelerin endişelendiği konulardan birisi de aşıdır. Gebelik döneminde kişilerin çeşitli konularda kafa karışıklığı yaşaması normal görülür. Bu noktada güvenilir bir hekim ile iş birliği halinde sürecin takip edilmesi yararlı görülür.

Gebelik döneminde kişilerin aşı yaptırması ile ilgili bilinmesi gereken noktalar ise şu şekildedir:

 • Gebelik döneminde canlı aşıların yaptırılması uygun görülmez. Bu noktada tetanos, grip, hepatit B aşıları gibi pek çok aşı doktor kontrolünde uygulanabilir.
 • Aşılar anne adayı için koruyucu etki gösterdiği için maksimum düzeyde yararlı görülür.

Ultrason Dalgaları Bebek İçin Zararlı Mıdır?

Hamile annelerin pek çok sağlık cihazına yaklaşması radyasyona maruz kalması tehlikeli görülür. Bu noktada ultrasonun da bebek sağlığına olumsuz etkileri olduğunu kişiler vardır.

Buna göre ultrasonun bebeğe etkileri hakkında bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Ultrasonun bebek için olumsuz bir etkisi yoktur.
 • Aksi yönde ultrason ile bebek hareketleri kolay şekilde kontrol edildiği için olumlu etkiler ortaya konur.
 • Anne karnında bebeğin ezilmesi mümkün olmasa da herhangi bir problemle karşılaşılması halinde ultrason ile müdahale yapılabilir.

Anne karnında bebek ezilir mi sorusunun cevabını özetleyecek olursak; bebek anne karnında amniyotik sıvı ile çevrelidir. Bu sıvı bebeği dış darbelerden korur ve ezilmesini veya herhangi bir zarar görmesini önler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.