Hamileyken

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olması

23.03.2022
133
Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olması

Anne karnında bebeğin çok hareketli olmasının sebepleri farklı nedenlere bağlanabilmektedir. Anne karnında iken bebeğin ilerleyen dönemlerde hareketlerinin biraz daha fazla olması oldukça normal karşılanmaktadır. Ancak bebeğin anne karnında hareket etmesinin de belirli alt sınırı bulunmaktadır.

Ortalama olarak 2 saat içerisinde bebeğin 10 kez hareket etmesi gerekmektedir. Ancak 2 saat içerisinde bebeğin daha fazla hareket etmesi de bebeğin sağlığı açısından olumsuz bir durumun oluştuğu anlamına gelmemektedir.

Özellikler anne yemek yedikten sonra anne karnında bebeğin çok hareketli olması daha muhtemeldir. Yine doktor muayenesi sırasında ya da günlük hayatta bebeğin hareketlerinin de anne karnında dışarıdan görülmesi de normal karşılanan durumlar içerisinde gösterilmektedir.

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olması Neden Olur?

Anne karnında bebeğin çok hareketli olması durumu 7. haftadan sonra hissedilmeye başlar. Ancak bebek hareketleri daha yoğun olarak 16. Ve 20. Haftalar arasında daha fazla hissedilmektedir.

Anne karnında bebeğin çok hareketli olması aslında bebeğin oldukça sağlıklı olduğunun bir göstergesidir. Ayrıca anne karnında etrafındaki sıvının yeterli miktarda olduğunu ve aynı zamanda iyi oksijen aldığını da hareketli olmasından anlayabilirsiniz.

Bebeğin anne karnında iken neden sakin veya neden çok hareketli olduğunun belirli bir bilimsel açıklaması bulunmamaktadır. Ancak anne karnında iken çok daha fazla hareketli olan bebeklerin doğduktan sona da yine daha hareketli bir yapıda olacakları düşünülür. Ancak başta da belirttiğimiz gibi bunun kanıtlanmış bir bilimsel dayanağı bulunmamaktadır.

anne karninda bebegin cok hareketli olmasi normal mi
anne karnında bebeğin çok hareketli olması normal mi

Aynı zamanda anne karnında bebeğin çok hareketli olması, bebeğin daha çabuk sinirlenen bir yapıda olabileceği yönünde de yorumlanabilmektedir. Ancak bilimsel açıdan bakıldığında bebeğin hareketli olması annenin beslenmesi, hareketleri ve uyku durumu ile eşdeğer olarak yorumlanabilmektedir.

Hamilelik döneminde çok daha stresli bir dönem geçiren anne adaylarının da bebekleri biraz daha hareketli olabilmektedir. Ancak sürekli uyuyan ve çok daha az hareket eden annelerin de karnındaki bebeklerin daha sakin oldukları gözlemlenmektedir.

Bebekler Anne Karnında Ne Kadar Süreyle Hareketsiz Kalırlarsa Sorun Oluşur?

Anne karnında bulunan bebekler özellikle 24. Ve 28. Haftalarda en hareketli dönemden geçmektedir. Ancak bu dönemde her bebeğin aşırı hareketli olması beklenemez. Pek çok anne bebeğin hareketlerini hissetmeyebilir. 28. Hafta ile 32. Haftalar arasında ise hamilelik döneminde hareketlilik artık hissedilir dereceye ulaşacaktır.

Sürekli ve daha düzenli şekilde oluşacak bu hareketlenme anne adayı tarafından da yoğun olarak hissedilecektir. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde bebeğin birkaç kez hareket etmesi beklenmektedir. Eğer 32. Haftadan sonra bebekte 12 saat içerisinde herhangi bir hareket hissedilmez ise vakit kaybetmeden bir doktor ile görüşülmesi gerekmektedir.

Anne karnındaki bebeklerde hareketlenme

Anne karnındaki bebeklerde hareketlenme durumu pek çok farklı faktöre göre gelişebilmektedir. Bebekler anne karnında olsa bile ses ve ışıktan bile etkilenebilmektedir. Özellikle doktor muayeneleri sırasında ultrasondan yayılan ses dalgalarından kaçmaya çalıştıkları gözlemlenmektedir. Aynı zamanda anne korktuğu veya aşırı strese girdiği zaman bebeklerin de bu durumu hissederek daha fazla hareketlendikleri de bilinmektedir.

Özellikle anne adayı tatlı besinleri ve içecekleri tükettiğinde anne karnında bebeğin çok hareketli olması beklenir. Uyku sırasında pek hareket ettikleri söylenemez. Ancak anne ne kadar hareketli ise bebeğin de anne karnında iken hareketlenmelerinde bir artış görülebilmektedir.

Anne Karnındaki Bebeklerin Hareketleri Ne Anlama Geliyor?

bebek anne karninda cok hareketli olmasi cinsiyeti ne olur
bebek anne karnında çok hareketli olması cinsiyeti ne olur

Pek çok kişi çok hareketli bebekler için endişe duyabilmektedir. Ancak anne karnında bebeğin çok hareketli olması kesinlikle olumsuz bir durumun değil, aksine iyi olduğunun bir göstergesidir.

Bebeğin vücudunu hareket ettirebilmesi ve uzuvlarını kullanabiliyor olması çok daha sağlıklı bir sinir sistemine sahip olduğunun işaretidir. Ancak bebekteki hareketlenmeler giderek azalıyor veya hiç hareket etmiyorsa fetusta bir gelişme geriliğinin meydana gelmesi veya suyunda bir azlık oluşması durumlarının gerçekleşmiş olabileceği üzerinde durulmaktadır.

Erkek bebek hareketleri

Anne karnında bebeğin çok hareketli olmasını cinsiyet ile ilişkilendiren ve bu durumu özetleyen birçok anne adayı var. Hamileyken bebeğin sağ tarafta olması, bebek cinsiyetinin erkek olduğunu bir göstergesi olduğu gibi, sağ tarafta çok hareket eden bebeğin cinsiyeti de erkektir.

Bilimsel olarak bir açıklaması olmasa da anne adaylarının yaşadığı tecrübelerden yola çıkarak, erkek bebekler daha erken hareket eder ve daha az hareketli olurlar. Ayrıca erkek bebekler anne karnında sağ tarafta daha çok hareket eder.

Kız bebek hareketleri

Anne karnında bebeğin hareketlerinin cinsiyet ile ilişkisinin açıklanabilmesi için bir bilimsel çalışma şimdilik yok. Ancak kız bebeklerin anne karnında hareketlerinin daha geç hissedildiğini, daha çok hareketli olduğunu ve daha çok sok tarafta hareketlerin hissedildiğini bildiren birçok anne adayı var.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, anne karnında bebeğin çok hareketli olmasının bebeğin erkek veya kız olduğuna dair işaretler verdiğine yönelik bilimsel bir çalışma yoktur. Bunlar sadece anne adaylarının yaşadığı deneyimlerden yola çıkılan varsayımlardır.

Anne karnında bulunan bebeğin ilerleyen dönemlerde hareketlerinde herhangi bir gerileme ve duraksama var ise, saat belirleyerek düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Anne karnındaki bebekler ile ilgili yapılan araştırmalarda bebeklerin genellikle akşam saatlerinde çok daha fazla hareket ettikleri bilinmektedir. Özellikle anne dinlenme moduna geçtiğinde bebekte bir hareketlenme görülür. Sabahları uykudan kalktıktan sonra da hareketlenmede en yoğun saatler yaşanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.