fbpx

Akşam Yapılan Gebelik Testi Güvenilir Midir?

01.05.2022
1.271
Akşam Yapılan Gebelik Testi Güvenilir Midir?

Akşam yapılan gebelik testi güvenilir sonuç vermeyebilir. Özellikle gebeliğin ilk haftalarından kadın vücudunda bulunan beta hCG az miktarda olduğu için hamilelik testinde yoğun şekilde bulunmayabilir.

HCG seviyesi özellikle idrarda sabah uyanıldığı zaman yoğun şekilde bulunur. Gün içerisinde içilen su veya benzer içecekler ve yenen yiyecekler bu yoğunluğu azalttığı için akşam yapılan gebelik testi yanlış negatif sonuca yol açabilir.

Akşam Yapılan Gebelik Testi Neden Doğru Sonuç Vermez?

Akşam yapılan gebelik testinin doğru sonuç vermemesinin nedeni idrarda bulunan HCG seviyesinin seyrelmesidir. Yani gün içerisinde idrar yoğunluğu azaldığı için içerisinde bulunan HCG de seyrelir ve eczane gebelik testinde çıkmayabilir.

Eğer akşam yapılan gebelik testi kan testi olacaksa endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü kanda gebelik testi az miktarda HCG hormonunu bile tespit edebilir.

Eğer adetiniz gecikti ise ve hamile olduğunuzdan şüpheleniyor iseniz ilk olarak hazır gebelik testlerini tercih edebilirsiniz. Ancak testi sabahın ilk idrarıyla yapmanız çok önemlidir.

Evde kolaylıkla yapabileceğiniz hamilelik testleri kan testi kadar olmasa da belirli bir sonuç verecektir. Ancak kesin olarak hamile olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna giderek kan testi yaptırabilirsiniz.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

aksam yapilan gebelik testi
Aksam yapılan gebelik testi

Adetin gecikmesi aslında en belirgin gebelik belirtilerinden biridir. Bunun için de adetin en az 7 gün gecikip gecikmediğini takip ederek bu süreç sonunda gebelik testi yaparak hamile olup olmadığınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Gebelik testinin akşam yapılıp yapılmayacağı ise en çok merak edilen konulardan biridir. Genellikle sabahları aç karnına yapılan testlerin daha net bir şekilde sonuç verdiği bilinmektedir. Ancak adet gecikmesine bağlı olarak akşamları da gebelik testini yapabilirsiniz.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Kimyasal Gebelik Yaşamamak İçin Ne Yapılabilir?

Adetiniz geciktiyse vücudunuz hcg üretimine başlamıştır ve bu idrarda da kolaylıkla tespit edilebilir. Bu durumda akşam yapılan gebelik testi de güvenilir sonuç verecektir. Gebelik testinin daha net bir şekilde sonuç vermesi için mutlaka kan testi yaptırmalısınız.

 Ayrıca adetiniz birkaç gün geciktiği için gebelik testi yaparsanız yanlış bir sonuç ile karşılaşabilirsiniz. Bunun için de adet gecikmesinin en erken 1 hafta veya 10 gün kadar olmasını beklemenizde yarar olacaktır.

Erken Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Erken gebelik testleri eczanelerde hazır olarak satılan hamilelik testi kitleri ile yapılamamaktadır. Ancak kandaki hcg hormonunun idrarda gözlenmesi ile birlikte kan testine geçiş yapılarak erken gebelik testi yaptırabilirsiniz.

İdrar analizleri bazı durumlarda hatalı sonuçlar verebilmektedir. Bunun için daha net bir şekilde gebe kalıp kalmadığınızı öğrenmek için mutlaka erken gebelik testinizi kan tahlili ile öğrenmelisiniz.

 Sadece sağlık kuruluşlarına giderek kan vermeniz kan testini yaptırmak için yeterli olacaktır. Ortalama olarak 1 saat gibi kısa bir süre içerisinde hamilelik için yaptıracağınız kan testinin sonucunu da öğrenebilirsiniz.

Hamilelik Testi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Adet gecikmesi yaşayan hemen her kadın ilk olarak hazır gebelik testleri ile evde hamile olup olmadıklarını öğrenmek isterler. Ancak evde gebelik testi yaparken de bazı noktalara dikkat etmeniz daha sağlıklı sonuç almanız açısından oldukça önemlidir.

Öncelikli olarak güvenilir bir yerden ve tarihi geçmemiş ve hasar görmemiş bir gebelik testi almalısınız. Pek çok farklı markaya ait olan onlarca farklı gebelik testi bulabilirsiniz.

Testi yaparken idrarınızı temiz olan bir kabın içerisine yapmaya özen göstermelisiniz. Özellikle sabahın ilk idrarı hamilelik testi için tercih edilmelidir.

Genellikle pek çok hamilelik testinde test çubuğunu direkt olarak idrar ile temas ettirmeniz yeterli olacaktır. Ancak bazı gebelik testlerini idrara batırmadan önce ıslatmanız gerekebilir. Bunun için öncelikli olarak almış olduğunuz hamilelik testini nasıl kullanılacağınızı okumalı ve ona göre uygulamalısınız.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Erkek Üreme Sağlığını Etkileyen Sorunlar

Testin üzerinde yazan bekleme süresini takip etmelisiniz. Bu bekleme süresinden önce kesinlikle test çubuğunu atmamalısınız.

Renk değişimi en geç 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde meydana gelecektir. Eğer hamilelik testi üzerinde renk değişimi tek çizgi olarak kalmış ise bu hamile olmadığınız anlamına gelmektedir. Ancak çubuk üzerinde çift çizgi belli oluyor ise test sonucunuz pozitiftir. Bu da hamile olduğunuz anlamına gelecektir.

Bu şekilde bir sonuç ile karşı karşıya kaldığınızda en kısa süre içerisinde bir sağlık kuruluşuna giderek tekrar bir kan testi yaptırmanız tavsiye edilmektedir.

Hamilelik testlerini evde yaparken sabahları yapmanız daha güvenilir sonuç elde etmeniz açısından önemlidir. Ancak, hamilelik ilerledikçe akşam yapılan gebelik testi de güvenilir sonuç verecektir.

Hatalı Pozitif Sonuç Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?

aksam yapilan gebelik testi dogru sonuc verir mi
Aksam yapılan gebelik testi doğru sonuç verir mi

Bazı durumlarda evde yapılan gebelik testlerinde hatalı pozitif sonuç elde edilebilmektedir. Bu durum genellikle kişinin hormonlarındaki HCG seviyesi ile ilgilidir. Aslında kişi hamile değildir. Ancak test sonucuna göre hamile olarak gözükebilmektedir.

 Kürtaj veya düşük gibi durumlarda idrar testleri tekrar çift çizgi gibi sonuç verebilir. Ayrıca dış gebelik ile kimyasal hamilelik gibi durumlarda da gebe olunmamasına rağmen idrar testlerinde sonuç pozitif olacaktır.

Daha güvenilir bir şekilde gebe olup olmadığınızı öğrenmek için mutlaka kan testi yaptırmalısınız.

Neden Hatalı Negatif Sonucu Oluşur?

Eğer idrarınızdaki HCG hormonu belirli bir seviyeye gelmeden idrar testi yaparsanız hatalı negatif sonucu ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin adet gününden bir gün önce sonuç negatif çıksa bile hamile olma ihtimaliniz devam edecektir.

Sonuç olarak, akşam yapılan gebelik testinin yanlış pozitif veya yanlış negatif sonuç verme olasılığı yüksektir. Bu nedenle yapılması gereken en doğru şey, sabahın ilk idrarıyla testi yapmaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.