fbpx

Ağızda Metalik Tat Hamilelik Belirtisi Mi?

08.01.2022
1.782
Ağızda Metalik Tat Hamilelik Belirtisi Mi?

Ağızda metalik tat hamilelik belirtisi olarak çoğu kadında olabilir. Hamilelikte ağız tadı bozukluğu özellikle gebeliğin ilk aylarında çok sık karşılaşılan bir durumdur ve çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Ağızda acımsı metalik tat hamilelik haberi olmasının yanı sıra kadının vücudunda birçok beklenmeyen değişiklik meydana getiren hormonların şaşırtıcı şekilde yükselmesinden kaynaklanmaktadır.

Ruh halinde ani değişimler, aşermeler, mide bulantıları ve kramplar gibi tüm ağızda metalik tat da hamileliğe özel durumlardır. Ağız tadında bozulma da gebelikte pek çok annenin mustarip olduğu durumlardandır.

Hamilelikte Ağızda Metalik Tat Ne Zaman Başlar?

Gebelik sırasında vücut birçok hormonal değişikliğe uğrar ve bu durum kişinin tat ve koku duygusunu etkileyebilir. Hamilelikte ağızda metal tadının başlaması özellikle de hamileliğin 3. Ayından itibaren başlamaktadır.

Temel olarak hamilelikte östrojen hormonunun üretiminde bir artış vardır ve bu durum ağızda kötü bir tada neden olur. Östrojen düzeylerindeki dalgalanma, tat ve koku alma duygusunu yöneten hormonlarda değişikliğe yol açıp aynı zamanda yeme içme zamanında yahut herhangi bir saatte ağız tadı bozukluğuna sebep olabilir.

Ağızda Metalik Tat Neden Olur?

Ağızda metalik tat gelmesinin nedeni yapılan bilimsel çalışmalarla hamilelikte dil üzerindeki tat tomurcuklarının büyüdüğünü ve bunun sonucunda ise acı tada karşı daha duyarlı hale geldiğini göstermiştir. Bunların yanı sıra bazı prenatal vitamin, hormon hapları ve antibiyotikler de ağız içinde kötü veya metalik tat yapabilir. Sadece ağızda metalik tat bırakmaması için değil, süreçte neler kullanıldığına dikkat edilmesinde fayda vardır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  İkinci Gebelikte Belirtiler Aynı Mıdır?

Gebelikte Ağızda Metalik Tat Ne Zaman Geçer?

hamilelikte agizda metalik tat neden olur
Hamilelikte ağızda metalik tat neden olur

Gebelikte ağzınızda metalik tat oluyorsa buna bağlı olarak ağız kokusu da yaşayabilirsiniz. Hormonlarınız değişmesinden kaynaklanan bir durumdur ve ağızda metalik tat gelmesi ile ilişkili bir durumdur. Bu hamileliğinizin ilk birkaç haftasında nefesinizin hoş olmayan kokmasına neden olabilir.

Hamileyken ağızda metalik tat muhtemelen uzun süre devam etmeyecektir. Ağızda metalik tat hamilelik belirtisi olarak ortaya çıktıysa genel olarak kısa vadeli sürmektedir.

Genellikle ilk üç aylık dönemde mide bulantısı ile ağızda acı veya metalik tat ortaya çakışması da yaygın bir durumdur. Bununla birlikte ağızda metalik tat genellikle hamileliğiniz ilerledikçe azalır veya tamamen kaybolur. Hamilelik hormonları ikinci trimesterde biraz daha sabit kalmaya başlar. Bundan sonrası için ise ağızda metal tadı biraz daha az görebilirsiniz.

Hamilelikte Ağızda Metal Tadı Geçirmeye İyi Gelen Durumlar Nelerdir?

Hamilelikte ağızda metal tadını geçirecek tavsiyeler ise şu şekildedir:

  • Naneli diş macunu ile dişleri sıkça fırçalamak, ağızdaki acı veya metal tadı gidermeye yardımcı olabilir.
  • 1/4 yemek kaşığı karbonatla 1 su bardağı suyu karıştırın. Bu çözelti ile gargara yapın. Karbonatlı karışım ağız içinde pH seviyesini nötralize eder.
  • Naneli sakız ve naneli şekerler de ağızdaki ekşi ve acı tadı yok etmeye yardımcı olacaktır.
  • Turunçgiller, meyve suları, limonata, vb yiyecekler ve içecekler de metalik tadı yok edebilen çözümlerdendir. Narenciye, ağızdaki kötü tadı nötralize eder ve tükürük üretimini artırır.
  • Ağızdaki bakterileri gidermek için günde 2-2,5 litre su içmeye devam edin.

Ağızda metalik tat için bu yöntemleri deneyebilirsiniz. Asıl önemli olan ise doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç almamanız olduğunu belirtmekte de fayda var.

Ağızda Metalik Tat Her Kadında Görülür Mü?

agizda metal tadi hamilelik belirtisimi
Ağızda metal tadı hamilelik belirtisimi

Hamilelikte ağızda metalik tat hakkında muhtemelen çok daha fazla şey duymuşsunuzdur. Fakat her kadın farklıdır ve buna bağlı olarak da semptomları değişecektir. Belirtileriniz bir hamilelikten diğerine bile değişebilir. Bu hamilelikte ağzınızda metalik bir tat hissetmiyorsanız bile daha sonraki bir hamileliğinizde olabilir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelik Belirtisi Bel Ağrısı Olabilir Mi?

Hamilelikte ağızda metalik tat sıkça görülmektedir. Metalik tat ağız tadı bozukluğu özellikle gebeliğin ilk aylarında çok sık karşılaşılan bir durumdur ve çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir Ağzınızda metalik bir tat genellikle hamileliğin ilk üç ayında veya ilk 12 haftasında oluşur.

Ağızda Metalik Tat Covid Belirtisi Olabilir Mi?

Ağızda metalik tat covid belirtisi olabilir. Bunun yanında öksürük ve yüksek ateş durumuna da dikkat edilmesi gerekmektedir. Tıbbi ve diş enfeksiyonları özellikle sinüs ve orta kulak enfeksiyonları olmak üzere ağızda metalik bir tada neden olabilir. Kulak burun boğaz uzmanı olarak da bilinen kulak, sinüs ve boğaz enfeksiyonlarını teşhis edebilir ve bu enfeksiyonların nasıl tedavi edileceğine dair önerilerde bulunabilir.

Ağızda Metalik Tat Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte ağızda metalik tat alma durumu aşırı mide bulantısı ve kusmaya neden oluyorsa veya yorgunluk gibi şikayetlere de neden oluyorsa doktora başvurulması gerekmektedir.

Ağızda metalik tat hamilelik belirtisi olarak görülüyorsa anne ve bebeğe herhangi bir zarar vermez. Bu durum sizin için çoğu zaman hafif rahatsız edici ve bazen de mide bulantısına neden olan bir durum olarak görülür.

Sonuç olarak, ağızda metalik tat gebelik belirtisi olarak genellikle erken dönemde görülür. Bu durum anne ve bebek için herhangi bir zarar vermez. Hamilelik ilerledikçe de bu can sıkıcı durum çoğu zaman kaybolur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.