fbpx

Adetliyken Mide Bulantısı Hamilelik Belirtisi Midir?

26.12.2021
1.589
Adetliyken Mide Bulantısı Hamilelik Belirtisi Midir?

Adetliyken mide bulantısı hamilelik belirtisi midir sorusunun cevabını merak eden kadınların sayısı hiç azımsanacak gibi değil. Peki bu düşünce neden bu kadar yaygın?

Adetliyken mide bulantısı çok yaygın olmasa da kadınlarda kafa karışıklığına neden olan bir durumdur. Adet döneminde mide bulantısı ve kusma, bu dönemde meydana gelen hormon değişimi ile ilişkili olsa da bazı kadınlarda şüpheye yol açabiliyor.

Adetliyken Mide Bulantısı Neden Olur?

Adet döneminde mide bulantısı ve hatta kusma, salgılanan hormonlar nedeniyle bu dönemde şiddetli ağrı çeken kadınlarda daha fazla görülür.

Her kadın adet döneminden geçer ve çoğu bundan hoşlanmaz. Adet döngüsü başladığında bazı kadınlarda farklı değişiklikler gözlenebilir. Mide bulantısı ve kusma gibi ender durumlar bunlardan ikisidir. Adetliyken mide bulantısı çoğu zaman psikolojik olarak ortaya çıkar. Bazı kadınları daha fazla, bazılarını daha az etkileyen hormon ve ruh hali değişikliği adet döneminde mide bulantısı gibi durumlara neden olabilir. Adet döngüsü sırasındaki semptomlar çok değişkendir ve kadın mide bulantısı da dahil, baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk ve çok uykusuzluk çekebilir.

Birçok kadın adet döngüsü sırasında baş ağrısından şikâyet eder. Bu ataklar, ışığa ve sese duyarlılık gibi başka rahatsızlıklara neden olur. Bu dönemde kadın vücudundaki östrojen artışı bu ağrı ataklarının tetikleyicisi olabilir. Ancak uykusuzluk ve stres de adetliyken mide bulantısı ve baş ağrısına katkıda bulunabilir.

Mide Bulantısının Hamilelik Belirtisi Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

adetliyken mide bulantisi
Adetliyken mide bulantısı

Kadında başka semptomlar olmadan mide bulantısının hamilelik olup olmadığını bilmenin bir yolu yoktur. Genel olarak hamilelik mide bulantıları sabahın erken saatlerinde ve sabah kalkınca olur. Ancak adetliyken mide bulantısı günün herhangi bir zamanında da görülebilir. Mide bulantısının adet dönemi kaynaklı mı yoksa hamilelik nedeniyle mi olduğunu belirten en önemli fark budur.

Bunun dışında mide bulantısının hamilelikle ilişkili olabileceğine dair daha büyük bir kanıt yoktur.

Bu nedenle, diğer yaygın hamilelik belirtilerine dikkat etmeniz gerekir:

  • Özellikle sabah ani mide bulantısı;
  • Adet gecikmesi;
  • Daha hassas koku alma duyusu;
  • Göğüslerde hassasiyet;
  • Pembemsi akıntı;
  • Belde kramp veya ağrı;
  • Şiddetli olmayan kasık ağrısı.

Adetliyken mide bulantısının hamilelik belirtisi olarak değerlendirilmesi için özellikle pembe hafif akıntı olması çok önemlidir. Zaten kadın adet olduğunu zannediyordur, ancak bu kanama adet değil yerleşme kanamasıdır. Adet döneminde mide bulantısı tek başına hamilelik belirtisi değildir.

Yine de hamile olup olmadığınızı öğrenmek için ilk seçenek, en güvenli seçenek olmasa da eczane gebelik testi yapmaktır. Bu test, adetliyken mide bulantısı ile yukarıdaki listelenen semptomlardan iki veya daha fazlası olduğunda yapılmalıdır.

Mide bulantısı kesin hamilelik belirtisi midir?

Mide bulantısı hamilelik belirtilerinden biri olabilir. Ancak tek başına mide bulantısı hamile olduğunuz anlamına gelmez.

Anne adaylarının hamilelik mide bulantısı ile baş etmesi kolay olmasa da hCG hormonunun normal seviyelerde olduğunun göstergesi olabilir.

Ancak buna ek olarak yapılan bir araştırma, hamilelikte mide bulantısı olan kadınların düşük yapma oranlarının daha az olduğunu bulmuştur.

Sonuç olarak, adetliyken mide bulantısı hamilelik belirtisi değildir. Ancak kadınlar tarafından adet kanamasıyla karıştırılan yerleşme kanaması ile birlikte olan mide bulantısı hamilelik belirtisidir.

Adetliyken mide bulantısı kadınlarda hormon değişimlerinin sonucu olarak, ender olsa da görülebilmektedir. Bu mide bulantısı adet döneminde meydana gelen ruh hali değişikliği nedeniyle de olabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.