fbpx

Adetliyken Hamile Kalınır Mı?

17.04.2022
717
Adetliyken Hamile Kalınır Mı?

Nadir de olsa kadının adetliyken hamile kalması mümkündür. Genel olarak kadının doğurganlık dönemi adet döngüsünün ortasındadır. Yani kadın son adetinden 11 ile 17 arasında yumurtlar ve bu sürede hamile kalır. Adetin 1. gününden itibaren yeni adet döngüsü sayılmaya başlar.

Örneğin, kadın ayın 1’inde adet görmüşse ve adetinin 28 gün olduğu düşünülürse, o ayın 11’i ile 17’si arasında hamile kalabilir.

Ancak bu süre daha uzun veya daha kısa olabileceğinden, bu hamile kalma dönemi kadınlar arasında değişebilir. Bu durumda yumurtlama günü ve hamile kalma günü de değişir.

Kadının adetliyken hamile kalma olasılığı çok düşüktür. Çünkü, yumurtlama günü çatlayıp döllenmeye hazır olan yumurta adetle vücut tarafından dışarı atılır.

Ancak, aynı anda yeni bir yumurta bırakılırsa kadın adetliyken de hamile kalabilir. Bu şekilde adet döneminde hamile kalan kadınların döngüleri çok kısadır. Bu nedenle çok kısa adet döngüsü olan kadınlar adet gününden önce ilişki yaşamışsa hamile kalabilir.

Kadın adetliyken hamile kaldığında, bunun adet kanaması değil, enfeksiyon, endometriozis veya vücuttaki doğal değişiklikler nedeniyle meydana gelebilecek bir akıntı olması daha yaygındır.

Adetliyken Hangi Durumlarda Hamile Kalınır?

adetliyken hamile olunur mu
Adetliyken hamile olunur mu

Çok ender görülen bir durum olsa da bazı kadınların adetliyken hamile kalması mümkündür.

Aşağıdaki durumlarda kadının adetliyken hamile kalma şansı daha yüksektir:

  • 21 günden kısa döngüler;
  • Uzun süren adet kanaması (8 günden fazla);
  • Düzensiz adet döngüsü olanlar;
  • Adet kanaması dışında farklı kanamaları olanlar.
Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Adet Sonrası Yumurtlama Dönemi Ağrısı Neden Olur?

Adet döneminde hamile kalma olasılığı, düzensiz döngüleri olan kadınlar için daha fazladır. Çünkü yumurtanın ne zaman serbest bırakılacağını ve döllenmeye hazır olacağını hesaplamak zordur.

Ara kanamalar olduğu durumlarda adet kanaması ile karıştırılma riski de daha fazladır.

Adetliyken Doğum Kontrol Hapı Alarak Hamile Kalmak Mümkün Mü?

Evet, ama nadirdir. Adet döngüsü çok kısaysa veya kanama uzunsa adet döneminde hamilelik riski vardır. Doğru alındığında doğum kontrol haplar %99 etkilidir.

Vücut emilimi ve diğer ilaçların kullanımı gibi çeşitli faktörler hapın etkisini etkileyebilir. Ancak bunun ender bir durum olduğunu belirtmek önemlidir.

Adet gününü korunma yöntemi olarak değerlendirmek doğru değildir ve güvenli bir korunma da sağlamaz.

Ayrıca konuyla ilgili olduğu için hamile olduğunu bilmeden doğum kontrol hapı kullanmak ile ilgili yazımızı da okumanızda fayda var.

Geri çekilme yöntemi ile hamile kalmak mümkün mü?

Evet. Geri çekilme doğum kontrol yöntemi olarak belirtilen bir uygulama değildir. Bunun nedeni, boşalma öncesi sıvıda (erkeklerin uyarılması sırasında doğal olarak dışarı atılan kayganlaştırıcı) sperm olabileceğinden, bu uygulamanın %20’ye kadar başarısızlık şansı olmasıdır.

Ayrıca, erkek yeterli kontrole sahip olmadığında veya tam olarak ne zaman boşalacağını bilmediğinde geri çekilmeme başarısız olabilir. Bu da hamilelik riskini artırır.

Menstrüasyon, hamile kalınmaması için en az uygun zamandır, ancak hamileliği yüzde yüz engellemez. Bunun nedeni kadın adet olsa bile, kadının vücudu bir sonraki döngü için yumurtayı bırakmış olabilir.

Bu yeni yumurta döllenirse, bir embriyo oluşacaktır ve adetliyken hamilelik oluşacaktır.

Adetin İlk Gününde Hamile Kalma Olasılığı Nedir?

Adetin ilk gününde hamilelik nadirdir, ancak imkânsız değildir. Daha kısa döngüleri olan (21 gün ve daha kısa) kadınlarda 5. gün civarında yumurtlama olur ve bu da adetliyken hamile kalmayı sağlar.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamile Kalmamak İçin En Etkili Doğal Yöntemler Nelerdir?

Normal adet döngüsü 28 gün veya daha uzun olan kadınlar için adetliyken hamile kalma şansı azdır, ancak yine de ihtimal vardır.

Adetinizin Son Gününde Hamile Kalma Şansı Var Mı?

adetliyken iliskiye girince hamile kalinir mi
Adetliyken ilişkiye girince hamile kalınır mı

Evet, ancak şans çok azdır. Adet döngüleriniz çok kısaysa veya adetiniz normalden daha uzun sürüyorsa (7 gün veya daha fazla) olasılık daha yüksektir.

Ortalamadan daha kısa, yani 28 günden az olan döngüler, doğurganlık döneminin öne çıkarılmasına neden olduğu için adetliyken hamilelik mümkündür.

Bu nedenle hamileliğe elverişli günler, adetin son günlerine denk gelebilir.

Uzun süreli adet kanaması durumunda da adetliyken gebe kalma olasılığı vardır. Çünkü genel olarak yumurtlama adet döngüsünün 11’inde başlar.

Adet kanaması durmadıysa ve yumurtlama başladıysa, yumurta normal olarak salınır ve döllenebilir.

Adetli gün sayısı arttıkça adetliyken hamilelik şansı da artar. Böylece adetin son gününde döllenme olasılığı 1. güne göre daha fazladır.

Ancak çoğu kadının kısa adet döngüsü veya uzun kanaması olmadığını hatırlamakta fayda var.

Adetliyken mide bulantısı ve benzeri gebelik belirtileri yaşıyorsanız, adetli olsanız bili gebelik testi yapmanız önerilir.

Adet dönemine yakın hamile kalınır mı sorusunun cevabını öğrenmek için konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Oldukça nadir olmasına rağmen, bazı kadınların adetliyken hamile kalma ihtimalleri vardır. Bu nedenle hamileliği önlemek için doğum kontrol yöntemlerinin birlikte kullanılması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.