Adete Yakın Gebelik Testi Pozitif Çıkar Mı?

12.05.2022
891
Adete Yakın Gebelik Testi Pozitif Çıkar Mı?

Bu sorunun cevabı evet, kanınızda hCG hormonunu tespit ederse, adete yakın gebelik testi pozitiftir. Hamilelik testiniz olumsuz bir sonuç verirse, hamile değilsiniz demektir.

Korunmasız cinsel ilişkiye girdiyseniz ve hamile olup olmadığınızı merak ediyorsanız, bunu öğrenmenin hızlı ve kolay bir yolu adete yakın gebelik testi yapmaktır. Bu testler özellikle bu amaç için tasarlanmıştır ve kanınızdaki hCG hormonunu tespit edebilir. Bir test pozitif çıkarsa, herhangi bir işlem yapmadan önce doktorunuzla teyit etmeniz önemlidir.

Hamile olmanın en kötü yanı beklememektir. Pozitif bir hamilelik testiniz olabilir, ancak hala gerçekten hamile olup olmadığınızı bilmiyorsunuz. Bu belirsizlik sinir bozucu olabilir ve çok fazla endişeye neden olabilir. Bu kaygıdan kurtulmanın bir yolu, kanınızdaki hCG hormonunu tespit eden gebelik testi yapmaktır. Adete yakın gebelik testi herhangi bir hCG tespit ederse, hamilesiniz ve kesin olarak öğrenmek için 7 gün içinde ultrasona gireceksiniz.

Adete yakın gebelik testi pozitif çıkabilir, eğer hamile olduğunuzdan şüpheleniyor iseniz ilk olarak evde hazır gebelik testlerini yapabilirsiniz. Özellikle kadınlar adet gecikmesi sorunu ile karşı karşıya kaldıklarında ilk olarak gebelikten şüphelenirler.

Ancak hamile olup olmadığınız ile ilgili en net bilgiyi kan testleri ile öğrenebileceğinizi ayrıca belirtmek isteriz. Evde yapılan hamilelik testlerinde de adet gecikmesine bağlı olarak gebelik testi sonucu pozitifçıkabilmektedir.

Adete Yakın Gebelik Testi Yapılır Mı?

Adete Yakin Gebelik Testi
Adete Yakın Gebelik Testi

Adete yakın gebelik testi, kanda hCG (insan koryonik gonadotropin) varlığını tespit edebilen bir gebelik testi türüdür. Genellikle hamileliğin erken döneminde yapılır.

Adete yakın gebelik testi veya adet döneminden birkaç gün önce yapılacak olan gebelik testleri hatalı sonuçlar verebilmektedir. Hatalı negatif sonuçlar adet dönemi öncesinde en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Bu durum ise idrarınızda bulunan hCG hormonunun yükselmeden test yapmanıza bağlı olarak meydana gelir.

 Eğer hormon yükselmeden test yaparsanız muhtemelen hamilelik testi sonucu negatif çıkacaktır. Ancak adet dönemi öncesinde her ne kadar negatif sonuç ile karşılaşmış olsanız da yine de hamile kalma ihtimaliniz olduğunu unutmamalısınız. Adet döneminden 7 gün sonra ise tekrar bir test yapmayı ihmal etmemeli veya bir doktorda kan testi yapmasını isteyebilirsiniz.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamile Kalmak İçin Hayıt Tohumu Nasıl Kullanılır?

Hamilelik Testinde Hatalı Pozitif Sonuçlar

Hamilelik testleri genellikle %99,9 doğruluk oranına sahiptir. Ancak bir kadının ikiden fazla hamilelik geçirmesi durumunda yanlış pozitif sonuçlar ortaya çıkabilir.

Genellikle evlerde yapılan klasik hamilelik testleri idrarda bulunan hCG hormonunun değerlerine göre sonuç vermektedir. Ancak kişide herhangi bir hamilelik olmasına karşın bazı durumlarda bu hormonun fazla bulunmasından dolayı çift çizgi de görünebilir.

Dış gebelik, kürtaj, düşük veya kimyasal gebelik gibi durumlarda da evde yapacağınız hamilelik testinde sonuç pozitif çıkabilecektir. Bu da hatalı pozitif sonucu almanıza neden olur. Evde yapacağınız hamilelik testine ek olarak adet gecikmesi durumunda kan testi de yaptırarak hamile olup olmadığınızı daha güvenli bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Erken Gebelik Testi Nedir?

Erken gebelik testi diğer hamilelik testlerine göre daha net bir şekilde sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır. İdrarda bulunan hCG hormonunun gözlemlenmeden önceki dönemlerinde kan analizleri ile yapılmaktadır.

 Bu kan analizleri ile idrar testine oranla yaklaşık olarak 7 ile 12 gün kadar daha erken sonuçları elde edebilmek mümkündür. Kan testlerini de eğer sizler isterseniz uygun hastanelerde kolaylıkla yaptırarak erken gebelik sonuçlarınızı alabilirsiniz.

Erken gebelik teşhisi için yapılacak olan kan tahlili sonuçları hastanelerin yoğunluklarına göre değişiyor olsa da ortalama olarak 1 saat içerisinde alınabilmektedir.

Gebelik Testi Çeşitleri Nelerdir?

Gebelik testleri kan veya idrar tahlilleri ile yapılabilmektedir. Yapılacak olan her iki testte de öncelikli olarak hCG hormonu değerlerine bakılmaktadır. Embriyonun rahim içerisine yerleşmesi ile birlikte bu hormon vücut tarafından üretilmektedir. Kanda yüksek miktarda bu hormonun bulunması ise döllenmenin olduğunu işaret etmektedir. Yani kan ve idrar testinde bu hormonun yüksek çıkması hamileliğin pozitif olduğunu gösterir.

Genellikle kadınlar adet gecikmesine bağlı olarak gebelik şüphesi ile hamilelik kitleri ile test yapmaktadırlar. Hamilelik kitleri ile yapılan testlerde idrarda bulunan hormonun değerlerine göre sonuçlar alınmaktadır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Polikistik Over Sendromu Nedir?

Ancak kan tahlilinin idrar testine göre daha güvenilir ve daha net sonuçlar vereceğini belirtebiliriz. Bunun için idrar testi sonrasında mutlaka sağlık kuruluşuna giderek kan testi de yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

Kan testleri idrar testlerinden daha güvenilir ve daha net sonuçlar verir, bu nedenle kesin hamile olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız idrar testi sonrası kan testi için sağlık kuruluşuna gitmeniz önemlidir.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Adete Yakin Gebelik Testi Pozitif
Adete Yakın Gebelik Testi Pozitif

Hamilelik testi genellikle bir kadının korunmasız cinsel ilişkiye girmesinden 5 ila 12 gün sonra yapılabilir.

Adet gecikmesi hamileliğin en belirgin belirtilerinden biridir. Ancak bu noktada kadının adet döngüsünün düzenli olması adet gecikmesinin bir belirti olabileceğini belli eder. Bunun için adetin geciktiği 6. günden sonra gebelik kitleri ile test yapılması tavsiye edilmektedir.

Ancak bazı durumlarda hamile kalınmış olsa ile hCG hormonu hemen idrara geçmeyebilir. Bu da evde yapacağınız idrar testi yani hazır gebelik kitlerinde sonucun negatif çıkmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda ise kan testi yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Hamilelik testi yaptırmak için en erken adetin gecikmesinin 7. ve 14. günü arasıdır. Eğer adet döneminiz düzensiz ise adet gecikmesinin 21 gün ardından da test yaptırabilirsiniz. Hamilelik testi için kan testini tercih etmek istiyorsanız yumurtlama döneminden sonra 6 ile 8 gün sonrasını tercih edebilirsiniz.

Evde gebelik testi yapacaksanız adetinizin 2 hafta gecikmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca almış olduğunuz gebelik testinin son kullanma tarihine dikkat etmeli ve hasar görmediğinden de emin olmalısınız. Uygun şartlar altında saklanmayan hazır gebelik kitleri yanlış sonuç verebilmektedir.

Adete yakın gebelik testi, kadının bir sonraki adetine sadece birkaç gün kala kullanılan bir evde gebelik testidir. Bu test hamilelik belirtileri varsa yapılmalıdır. Bu hamilelik belirtileri, yorgunluk, göğüslerde hassasiyet ve şişkinlik gibi düzenli bir adet döngüsünün belirtilerine benzer olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.