Hamileyken

Adet Olacakmış Gibi Ağrı Hamilelik Belirtisi Mi?

11.12.2021
479
Adet Olacakmış Gibi Ağrı Hamilelik Belirtisi Mi?

Adet olacakmış gibi ağrı hamilelik belirtisi mi kadınlar arasında sıkça merak edilen ve araştırılan bir konudur. Adet olacakmış gibi sancı ve ağrı hamilelik belirtileri arasında yer alsa da her ağrıyı hamilelik belirtisi olarak anlamak yanlıştır.

Her kadın hayatında bir kere de olsa hamilelik yaşayıp sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek ve anne olmayı hayal eder. Fakat hamilelik konusu oldukça dikkat edilmesi gereken kompleks bir konudur. Hamilelik hakkında ve hamilelik dönemlerinde kadınların başına gelebilecek her durumla ilgili profesyonel yardım alınması kadınların faydalarına olacaktır.

Adet olacakmış gibi ağrılar, hamilelik belirtisi olabilirler. Fakat her ağrı hamilelik belirtisi olarak adlandırılmamalıdır. Bazı durumlarda bu ağrılar üşütmeye ya da soğuk algınlığına bağlı olabilir. Bu konu hakkında en faydalı hamle bir doktora danışarak profesyonel yardım almak olarak nitelendirilir.

Kulaktan dolma bilgiler ile bu sürece devam etmek hamile kadınlara ve bebeklerine ciddi zarar verebilir. Bu sebepten dolayı yapılması gereken en mantıklı ve doğru hamle bir doktora giderek muayene olmak ve doktor tavsiyesine harfi harfine uymaktır.

Adet Olacakmış Gibi Ağrı Hamilelik Belirtisi Olarak Nasıl Hissedilir?

Her kadının bunu hissetmeyeceğini belirterek, adet olacakmış gibi ağrı hamileliğin erken bir belirtisi olabilir. Gebeliğin oluşma anından itibaren kadının vücudunda hormonlar kızla yükselmeye başlar. Rahim kendini döllenen yumurtaya hazırlamak için daha fazla kan almaya başlar. Bu fazla kan dolaşımı rahimin hafif kasılmasına veya ağrımasına neden olabilir. Bu da hamilelik belirtisi olan kasık ağrısı şeklinde hissedilir.

Adet olacakmış gibi ağrının hamilelik belirtisi olduğunu anlamak için diğer belirtilerin olup olmadığına da bakılmalıdır. Bu ağrı olurken aynı zamanda diğer gebelik belirtilerini yaşıyorsanız, hamile olma ihtimaliniz oldukça yükselecektir.

Hamileliğin erken belirtisi olan bu adet olacakmış gibi ağrı daha çok bir batma şeklinde de olabilir. Bu ağrı embriyonun rahim duvarına yerleşmesi esnasında daha sık görülür.

Adet sancısı yaşayıp hamile olanlar genel olarak, batma ve gerilip kasılma şeklide hissettiğini söylüyor. Adet olacakmış gibi ağrı hamilelik belirtisi olarak görülür, ancak emin olmak için en kolay olan eczane gebelik testi yapabilirsiniz.

Hamilelik Sırasında Adet Ağrısı Olur Mu?

adet olacakmis gibi hissedip hamile olanlar
Adet olacakmış gibi hissedip hamile olanlar

Hamileliğin ilk haftalarında adet sancısı gibi sancı kişiye bağlı bir durumdur. Her kadın bu adet sancılarını görmeyebilir. Bu sebepten dolayı adet sancıları hamileliğin net bir belirtisi olmamaktadır. Adet olacakmış gibi ağrı çekip hamile olan birçok kadın olduğu gibi, bunun adetin gelişinin bir belirtisi olduğu da sıklıkla görülebilir.

Fakat yine bazı kadınlarda bu ağrıların doğum zamanına kadar sürmektedir. Bu sebepten dolayı bu ağrıların görülmesi kişiden kişiye göre değişiklik gösterilmiştir.

Bazı durumlarda da hamile iken görülen adet ağrıları üşütme gibi sebeplere bağlı olabilir. Hamilelikte adet sancısı gibi karın ağrısı gören kadınların en kısa zamanda doktora giderek profesyonel yardım almaları gereklidir.

Gebelik Kesin Olarak Nasıl Anlaşılır?

Gebeliğin kesin olarak anlaşılması kan testi ile mümkündür. Hamile olduğundan şüphelenen kadınlar doktora ya da en yakın sağlık merkezine giderek kan testi yaptırabilirler ve test sonucuna göre hamilelik durumlarını netleştirebilirler.

Hamilelik durumu, adet döngüsünün gecikmesinden hemen sonra yapılacak kan testi ile kesin olarak belirlenebilir. Adet olacakmış gibi ağrı çeken kadınlar hemen hamile olduklarına karar vermeden ya da hamile olmadıklarına karar vermeden önce bir doktora giderek kan testi yaptırmalı ve hamilelik durumlarından emin olmalıdırlar. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de ilişki sonrasında hemen test yapılmamasıdır. Çünkü henüz döllenme süreci tamamlanmamış olabilir.

En net sonuçlar, adet döngüsünün gecikmesinden birkaç gün sonra yapılan testler ile alınabilir. Adet olacakmış gibi hissedip hamile olanlar olduğu gibi, hamilelik bekleyip hayal kırıklığı yaşayan kadınlar da var.

Gebelik Uyku Yapar Mı?

Gebelik uyku yapar mı sorusu da sıklık ile araştırılan bir konudur. Bu durum her anne adayında yaşanmıyor olsa da sıklıkla görülen bir durumdur. Hamilelik döneminde meydana gelen hormon değişiklikleri ve enerji kayıpları sebebi ile uyku ihtiyacının artması oldukça normal bir durumdur.

Adet olacakmış gibi ağrı çekip hamile olan kadınlar, bu ağrı ile birlikte uykusuzluk ve aşırı uyma isteği olduğunu bildirmektedir. Yani sadece uyku isteği ve sadece adet sancısına benzer ağrı hamilelik belirtisi olmayabilirken, iki belirti aynı anda oluyorsa hamilelikten daha fazla şüphelenilebilir.

Adet Olacakmış Gibi Ağrı ile Görülen Diğer Hamilelik Belirtileri

Adet olacakmış gibi ağrı ile birlikte görülen diğer hamilelik belirtileri kadından kadına değişiklik gösterse de mide bulantısı, baş ağrısı, halsizlik, uykusuzluk ve lekelenme gibi rahatsızlıklar birlikte görülebilir. Adet olacakmış gibi sancı her kadında görülmeyen bir durum olsa da hamilelik belirtisi olarak sayılabilir. Fakat asla bu ağrıya dayanarak hamilelik tanısı yapılmamalı ve mutlaka bir doktora gidilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.