Hamileyken

Adet Gününe Yakın Hamilelik Belirtileri

12.12.2021
452
Adet Gününe Yakın Hamilelik Belirtileri

Adet gününe yakın hamilelik belirtileri kadınlar tarafından sıklıkla araştırılan konulardan biridir. Hakkında çok fazla bilgi kirliliği olan konulardan biri olan hamilelik belirtileri konusu oldukça dikkat edilmesi ve doğru bilgilere ulaşılması gereken bir konudur.

Regl dönemi başlamadan hemen önce döneme PMS dönemi adı verilir. PMS dönemine girilmenin belirtileri, hamilelik belirtileri ile birbirine oldukça benzerdir. Bu sebeple de hamilelik belirtisiyle sıkça karışmaktadır.

PMS Dönemi Nedir?

PMS dönemi adet döneminden hemen önce kadınların vücutlarında meydana gelen çeşitli değişikliklerin yaşandığı dönemdir. Bir nevi adet dönemine hazırlık olarak adlandırılabilir.

Kadınların memelerinde şişlik oluşması, karında gaz şikayetleri, halsiz kalınması durumu, kilo alımı, enerji azlığı ve halsizlik, baş ağrısı, depresif ruh hali, gerginlik ve huzursuzluk gibi belirtiler ile kendini gösteren PMS dönemi oldukça sorunlu ve kadınlar için sıkıntı geçen bir süreçtir. Bu süreç, adet gününe yakın hamilelik belirtileriyle çok benzerdir.

Bu dönem kadınlarda yaşam kalitesini ciddi manada etkiler ve düşürür. Regl kanamaları başlamadan 10 gün öncesine kadar görülmeye başlanabilir. Regl döngüsünün başlamasından hemen önce şiddetlendiği durumlar da görülmüştür. Regl döngüsünün başlamasına birkaç gün kala ya da regl döngüsünün başladığı gün bu dönem son bulabilir.

Adet döngüsünün görüldüğü çoğu kadında görülen bir dönem olan PMS dönemi her kadında aynı şiddette olmayabilir. Bazı kadınlarda şikayetler ve etkiler daha şiddetli olurken bazı kadınlarda daha hafif olabilir. PMS dönemi belirtileri, hamilelik belirtileri ile sık sık karıştırılmaktadır. Bu şikayetleri gören kadınların vakit kaybetmeden bir kadın doğum uzmanına muayene olarak durumlarını öğrenmeli yararlarına olacaktır.

PMS Dönemi Nedenleri Nelerdir?

PMS dönemi nedenleri arasında başlıca neden adet döngüsü öncesinde yaşanan hormon dengesizlikleri gelmektedir. Hormon dengesizlikleri, hormonların azlığı ya da çokluğu ile ilgili değildir. Hormonların aniden yükselmesi ve aniden düşmesi gibi durumlarla PMS dönemi oluşabilir. Bu dönemin görülmesinin başlıca nedenleri ise şunlardır:

 • Magnezyum, çinko gibi minerallerin seviye olarak azlığı
 • Özellikle A ve B vitaminlerinin seviyelerinin yetersiz olması
 • Hormon seviyesindeki ani yükselişler ve düşüşler
 • Vücutta ihtiyaçtan fazla su tutulması
 • Prostaglandin ve nörotransmitter denilen kimyasalların vücuttaki miktarlarında meydana gelen dengesizlikler
 • Psikosomatik problemler

Adet Gününe Yakın Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Adet gününe yakın hamilelik belirtilerinin başlaması, ilişkiden en az 10 gün sonrasına denk gelebilir. Daha erken dönemde, hamilelik belirtilerinin hissedilmesi sık rastlanan bir durum değildir. Adet öncesindeki hamilelik belirtileri kadından kadına değişiklik gösterebilir.

Adet gününe yakın zamanda gebelik belirtilerinin hissedilmesi zordur ve her kadın bunu fark etmez. Çoğu kadının hissettiği yaygın görülen belirtilerin başlaması ise bebeğin 4 veya 5 haftalık olmasından sonrayı bulur.

Adet gününe yakın hamilelik belirtileri çoğunlukla hafif lekelenme ve kasık ağrısı şeklinde görülür. Bu belirtilerden ilki embriyonun rahim duvarına yerleşmesi nedeniyle olur ve ilk ortaya çıkan hamilelik belirtisi arasındadır.

Diğer adet gününe yakın hamilelik belirtisi olan kasık ağrısı da hormon değişimi nedeniyle olur ve rahim kendini hamileliğe hazırlarken olan bir durumdur.

Adet Gününe Yakın Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

adet gunune yakin hamilelik belirtileri nelerdir
Adet gününe yakın hamilelik belirtileri nelerdir

Adet öncesi hamilelik belirtileri çoğu kadın tarafından far edilmese de olan bir durumdur. Adet gününe yakın gebelik belirtileri her anne adayında farklı biçimlerde ortaya çıkar. 38 ila 40 hafta süren gebelik periyodunda belirtiler farklılık göstermeye devam edebilir.

Adet gününe yakın hamilelik belirtileri şunlardır:

 • Hafif kanama ve akıntı
 • Kasık ağrısı
 • Memelerde hassasiyet
 • Yorgunluk hissi
 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Koku hassasiyeti
 • Sık idrara çıkma
 • Vücut sıcaklıklarında değişim
 • Duygu değişimleri

Adet Gününe Yakın Hamilelik Testi Yapılmalı Mı?

Adet gününe yakın hamilelik belirtileri yaşıyorsanız, gebe olup olmadığınızı öğrenmek için idrar veya kan yoluyla gebelik testi yapabilirsiniz. Hamilelik belirtileri gösteriyorsanız, gebelik testi satın alarak sonucu öğrenebilir veya bir hastaneye ya da kadın sağlığı merkezine başvurarak kan testi yoluyla hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Adet gününe yakın hamile olup olmadığınızı öğrenmek için idrar testi yöntemini kullanıyorsanız, yanlış negatif verebileceğini unutmayın. Çünkü, adet gününe yakın hamile olsanız bile bu test ile gebeliğin tespit edilmesi için yeterli hormon olmayabilir.

Döllenen yumurtanın rahime yerleşmesinden sonra, gebelik hormonu olan hCG hormonu salgılanmaya başlar. Kan ve idrar testleri, bu hCG hormonunun adayda olup olmadığını, dolayısıyla gebelik olup olmadığını ölçmeye yararlar. Adet öncesinde yeterli hormon olmadığı zaman, hamilelik testi yanlış negatif sonuç verebilir.

PMS Dönemi ile Hamilelik Belirtilerinin Farkları Nelerdir?

PMS dönemi ile hamilelik belirtilerinin farkları sıklıkla araştırılan ve merak edilen bir konudur.

PMS dönemi belirtileri ile hamilelik belirtilerinin arasındaki benzerlikler çok yüksektir. Bu sebepten dolayı kadınlar PMS dönemine girerken hamile kaldıklarını düşünebilmektelerdir.

Huzursuz ve yorgun ruh hali hem hamilelikte hem de PMS döneminde görülen bir durum olsa da PMS döneminde görülen ruh hali bozukluğu ortalama 2 hafta sürmektedir. Adet olacakmış gibi ağrı hamilelik belirtisi olarak görülen bir durumdur, ancak bunu karıştırılmaması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.