fbpx

Adet Günü Gelmeden Hamilelik Belirtileri

12.07.2021
1.330
Adet Günü Gelmeden Hamilelik Belirtileri

Adet günü gelmeden hamilelik belirtileri olur mu? İçinizde yeni bir yaşam olup olmadığını öğrenmek için en erken hamilelik belirtilerinin neler olduğunu bilmeniz için araştırdık ve bu yazıyı hazırladık.

Bir erkek ve bir kadın korunmasız cinsel ilişkiye girdiği andan itibaren hamilelik olasılığı vardır. Birçok kadın vücudundaki bir şeyin değiştiğini anında fark eder. Bu kadınlar, adet günü gelmeden hamilelik belirtilerini anında algılayabilir. Bazı kadınlar ise hiçbir değişiklik hissetmez ve hamile olduğunu ancak gebelik testi yaparak öğrenir.

Adet Günü Gelmeden Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Adet günü gelmeden hamilelik belirtileri, sizi olası bir hamilelik konusunda uyaran işaretlerden oluşur.

Kadınların adet döngüsünün 14. gününde yumurta fallop tüpünde sperm ile buluşur. Bu buluşma sonucunda döllenme oluşur ve hamilelik başlar. Rahime ulaşmak için tüpte üç veya dört gün yol alırken bir dizi değişikliğe uğrayan zigot oluşur ve oraya geldikten yaklaşık üç gün sonra rahme yerleşmeyi başarır.

Bütün bunlar, koryonik gonadotropin (hCG) hormonunun anne kanına salgılanmasının döllenmeden 7 ila 10 gün sonra başlamasına neden olur. Adet günü gelmeden hamilelik belirti ve semptomdan sorumlu olan tüm hormonal değişiklikleri bu sürede başlar.

Adet günü gelmeden hamilelik belirtileri çoğunlukla algılanabilir veya tamamen fark edilmeyebilir. Ancak, bu belirtilerin olması hamileliği doğrulamaz. Çünkü kadın yoğun bir şekilde hamilelik istiyorsa, hamile kalmadan bu belirtileri psikolojik olarak hissedebilir.

Adet günü gelmeden hamilelik belirtilerini her kadın hissetmese de hamile olduğunuz ile ilgili işaretler arasında şunlar var:

Yerleşme Kanaması

Her zaman tüm kadınlarda görülmese de genellikle adet günü gelmeden hamilelik belirtilerden biridir. İmplantasyona bağlıdır ve yumurtlamadan 7 ila 10 gün sonra, adetin beklendiği günlerden önce ortaya çıkar. Bu kanama genellikle kısa sürelidir ve hafif lekelenme şeklindedir. Hamileliğin bu ilk belirtilerinden olan yerleşme kanaması kahverengi veya pembe renktedir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Üstüne Görme Adet Gününde Mi Olur?

Yorgunluk

Adet günü gelmeden hamilelik belirtilerinden olan yorgunluk, implantasyon sonrası kadının ürettiği progesteron hormonu ile ilişkili bir semptomdur. Yorgunluk, halsizlik ve uyuşukluk ile kendini gösterir.

Göğüslerde değişiklik

Adet gunu gelmeden hamilelik belirtileri nelerdir
Adet günü gelmeden hamilelik belirtileri nelerdir?

Göğüslerdeki değişiklikler, meme bezleri emzirmeye yönelik değişiklikleri başlattığı için adet günü gelmeden hamilelik belirtisi olarak erken ortaya çıkar. Bu nedenle kadınlar göğüslerini çok hassas ve hacimli hissederler.

Mide bulantısı

Adet günü gelmeden hamilelik belirtisinden olan mide bulantısı beta HCG hormonundaki hızlı artıştan kaynaklanır ve koku da keskinleştiği için bazı yiyecekler ve kokularla artar. Bu hamileliğin ilk belirtisine baş dönmesi ve aşırı tükürük salgısı eşlik edebilir.

Ruh hali değişimleri

Hamileliğin başlangıcından itibaren bir kadın kendini daha hassas hissedebilir. Adet günü gelmeden hamilelik belirtisi olarak kadınlar ruh hali değişimleri yaşayabilir, daha duygusal olabilir ve kolayca ağlayabilir. Çok yoğun olması gebelik veya doğum sonrası depresyona girme riskini gösterdiğinden dikkat edilmesi gereken bir semptomdur.

Kramplar

Hamileliğin ilk belirtilerinden kramplar hafif olabilir ve karın veya kalçalarda lokalize adet krampları gibi hissedilebilir. Daha önceki hamileliğinizde düşük öykünüz varsa, özellikle dikkatli olmalısınız ve doktorunuza danışmalısınız.

Kabızlık

Bağırsak geçişini yavaşlatan progesteronun neden olduğu adet günü gelmeden hamilelik belirtisi olan kabızlık, gaz üretiminde artışa da neden olur.

Sık idrara çıkma isteği

Hamileliğin başlangıcından itibaren kadının vücudunda artış gösteren progesteron hormonu sık idrara çıkma isteğini artırır. Bu artış hamileliğin ilerleyen haftalarında da devam eder. Mesaneye baskı yapan rahmin büyümesi sonucu birçok kadında idrar yapma isteği artar. Bu nedenle her saat başı tuvalete gitme isteği duyması kadınlarda oldukça yaygındır.

Belli yiyeceklere duyulan istek

Her zaman mevcut olmasalar da hamile kadının belli yiyeceklere aşırı istek duyması çok yaygındır. Aşerme olarak da bilinen bu durum genellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde, hormon artışlarından kaynaklanır. Bunun bilimsel bir açıklaması yok, belki de hamile kadının vücudu, ihtiyacı olan bazı besinleri alması gerektiği konusunda uyarıyor veya hamileliğine zarar verebilecek şeyleri reddediyor.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Üşüme Hamilelik Belirtisi Mi?

Adet Günü Gelmeden Hamilelik Testi Yapılır Mı?

adet gunu gelmeden hamilelik testi
Adet günü gelmeden hamilelik testi

Kadının adet günü gelmeden hamilelik testi yapması mümkündür. Hamile olup olmadığınızı bilmek için bazı evde yapılabilecek hamilelik testleri mevcuttur.

Evde hamilelik testleri

Bugün piyasada, idrarda hCG varlığını tespit eden ve hamile olup olmadığınızı teşhis etmenize yardımcı olabilecek gebelik testleri mevcuttur. Gebe kaldıktan 10 gün sonra, yani adet günü gelmeden hamilelik belirtilerinden önce bile yapılabilen birçok reçetesiz hamilelik testi bulunmaktadır.

Adet günü gelmeden hamilelik testleri yanlış negatif veya yanlış pozitif verebilir. Emin olmak için adetinizin gecikmesini müteakip bir test yapmanız ve sonuç pozitif ise doğum öncesi kontrole başlayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.