Hamileyken

Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

21.09.2021
498
Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

Adet gecikmesi nedenleri çok olabilir, ancak en belirgin neden hamileliktir. Adet gecikmesine neden olabilecek diğer faktörleri bu yazımızda öğreneceksiniz.

Adet gecikmesi yaşayan bir kadının ilk düşüncesi, özellikle kısa süre korunmasız ilişkiye girmişse olası bir hamilelik olabilir. Gecikmiş menstrüasyonun birçok nedeni olabilir, ancak en belirgin neden gebeliktir.

Bir kadın düzenli adet görüyor olsa bile, hayatının bir noktasında herhangi bir hastalık veya endişe nedeni olmaksızın adet gecikmesi meydana gelebilir.

Adet gecikmesi nedenleri arasında gebelikten başka, artan stres ve kaygıya yol açabilecek durumlar, doğum kontrol yöntemini değiştirme veya idrar yolu enfeksiyonu sayılabilir.

Ancak kadın hamile değilse ve adet görmemesi 3 ay veya daha uzun sürüyorsa, tıbbi müdahale gerektiren başka bir durum olabilir.

Adet Gecikmesi Nedenleri Ne Olabilir?

Adet gecikmesi nedenleri birkaç faktöre bağlı olabilir ve bazıları adet döneminin olmamasına neden olabilir ve bazı hastalıkların veya sağlık komplikasyonlarının varlığının belirtisi olabilir.

Adet gecikmesi nedenleri yaygın olarak aşağıdakiler olabilir:

 • Gebelik;
 • Stres ve kaygı;
 • Doğum kontrol hapı almanın başarısızlığı veya kesilmesi;
 • Hesaplama hataları;
 • Vücut ağırlığındaki değişiklikler (daha fazla veya daha az kilo);
 • Obezite;
 • Aşırı zayıflık veya yeme bozuklukları;
 • Aşırı fiziksel aktivite;
 • Enfeksiyonlar veya hastalıklar;
 • Tiroid bozuklukları;
 • Polikistik Over Sendromu;
 • Emzirme;
 • Menopoz veya klimakterik;
 • Amenore.

Adet gecikmesi nedenleri önemsenmesi gereken bir durumdur ve her kadının başına gelebilecek bir durumdur.

Hamilelik

Adet gecikmesi nedenlerinden hamilelik, doğurganlık çağındaki ve cinsel olarak aktif olan kadınlarda adet gecikmesinin önde gelen nedenidir. Kadın, korunma yöntemlerinden herhangi birinin başarısız olması durumunda hamile kalabilir ve adeti gecikebilir.

Menstrüasyonun kesilmesi genellikle hamileliğin ilk belirtilerinden biridir. Çünkü mide bulantısı veya göğüs ağrısı geç belirtiler olabilir. Hamilelikten şüpheleniliyorsa basit bir eczane gebelik testi çok doğru sonuç verebilir.

Stres ve kaygı

Anksiyete ve stres, belirli bir ayda adet gecikmesine ve hatta yumurtlama olmamasına neden olabilir. Bu neden hem daha genç hem de daha ileri yaş kadınları etkileyebilir.

Doğum kontrol hapı almama

Kadın, hamile kalmaya çalışmak veya doğum kontrol yöntemini değiştirmek istediği için hapı uzun süre almadığında bir süre adet görmemesi normaldir.

Yıllarca bu tür ilaçları aldıktan sonra, vücudun yeniden dengelenmesi için zamana ihtiyacı vardır. Ancak adetin olmaması 3 aydan fazla sürerse her şeyin yolunda olduğunu teyit etmek için bir jinekoloğa gidilmesi önerilir.

Hesaplama hataları

Pek çok kadın, her ay regl olduğu günleri not almaz. Bu durum çok sık rastlanan bir hata olabilir ve adet tarihi beklenen tarihten sadece birkaç gün sonra ortaya çıkar.

Vücut ağırlığındaki değişiklikler

Ağırlıktaki yukarı veya aşağı ani değişiklikler, her adet döngüsünde yumurtanın olgunlaşmasından sorumlu hormon olan östrojenin normal üretimini engeller. Bu olduğunda kadın, kural olarak düzenli olsa bile, döngüsünün değiştiğini görebilir.

Obezite

Obezite, hamile kalma yeteneğini ve ayrıca adet döngüsünün düzenliliğini etkileyebilir. Yağ yüzdesi yüksek olan kadınlar, daha fazla östrojen üretir ve bu da yumurta olgunlaşmasına müdahale eder. Yumurtlama olmazsa, kadın adet görmez.

Aşırı zayıflık veya yeme bozuklukları

adet gecikmesi nedenleri nelerdir
Adet gecikmesi nedenleri nelerdir

Aşırı zayıflık (iştahsızlık) ve yeme bozuklukları vücuttaki yağ miktarının azalmasına ve beslenme yetersizliğine neden olarak adet gecikmesinin hatta kesilmesinin bir başka nedenidir.

Aşırı fiziksel aktivite

Aşırı fiziksel aktivite, yoğun antrenmanlarda çok fazla kalori harcayan kadınların vücut yağ oranı düşük olduğundan hormon üretimini etkileyebilir. Bu da adet dönemlerinin dalgalanmasına ve hatta adet olmamasına neden olur.

Enfeksiyonlar veya hastalıklar

Bazı virüsler (grip gibi) veya enfeksiyonlar (sistit, bademcik iltihabı) adet döngüsüne müdahale edebilir ve birkaç günlük gecikmeye neden olabilir. Bazı ilaçlar veya tedaviler (kemoterapi, steroidler gibi) de gecikmeye neden olabilir.

Tiroid bozuklukları

Artan hormon üretimi (hipertiroidizm) veya yetersiz hormon üretimi (hipotiroidizm) de döngüyü geciktirebilir. Düzgün tedavi edilmeyen tiroid sorunları amenoreye neden olabilir.

Polikistik over sendromu

Düzensiz adet döngüleri, dünya çapında yaklaşık 15 kadından birini etkileyen kronik bir sorun olan polikistik over sendromu (yumurtalıkların düzgün olgunlaşmayan foliküllerin neden olduğu çok sayıda kist geliştirmesi) belirtileri arasındadır.

Bu hastalık yumurtlamayı engellediği için kadın kısırlığının önemli bir nedenidir. Bu sendromun nedenleri tam olarak bilinmiyor. Ancak bazı araştırmalar, obezite gibi yaşam tarzı bozukluğu, genetik ve hormonal faktörlerin söz konusu olduğunu öne sürmektedir.

Emzirme

Bebek doğduktan sonra âdet kanaması 8 ila 16 hafta (ortalama) civarında tekrar başlar. Bu süre kadın emziriyorsa uzayabilir.

Adetin son başlangıcı

Adet gecikmesinin sebepleri arasında yakın zamanda adet görmek de yer alır. Adetin ilk birkaç yılında, dişi üreme sistemi hala olgunlaşmakta olduğundan, döngünün düzensiz olması normaldir. Bu, adet gecikmesine ve döngülerde büyük düzensizliğe yol açabilir.

Menopoz veya klimakterik

Menopoz, ortaya çıkmasından 12 ay sonra tanınan ve genellikle 48 ila 50 yaşlarında gerçekleşen son adet döngüsüne karşılık gelir.

Bununla birlikte, menopozda hamilelik olabilir. Kadın zaten düzensiz dönemlere sahipse ve menopoz tanısı tam olarak konulmadıysa, çiftin güvenli bir doğum kontrol yöntemi kullanmadığı durumlarda hamilelik olabilmektedir.

Amenore

Amenore, kadında üç veya daha fazla ay, üst üste aylık regl kanaması olmamasıdır.

Amenore nedenleri arasında, rahim içi yapışıklık, polikistik yumurtalık, şiddetli kilo kaybı veya düşük vücut ağırlığı ile ilişkili çok yoğun fiziksel egzersiz sayılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.