Hamileyken

Adet Gecikmesi Hamilelik Belirtisi Midir?

22.09.2021
563
Adet Gecikmesi Hamilelik Belirtisi Midir?

Adet gecikmesi hamilelik belirtisidir ve kadınlar tarafından fark edilebilen ilk belirtilerden biridir. Peki; adetin kaç gün gecikmesi normaldir ve hamilelik testi ne zaman yapılır?

Adet gecikmesi hamileliğin klasik bir belirtisidir. Hamile kalmaya çalışıyorsanız veya korunmasız ilişkiye girdiyseniz, kendinize hamile olup olmadığınızı sormanız doğaldır. Adet gecikmesi hamilelik belirtisi midir? Kaç gün gecikmesi normaldir ve hamilelik testi ne zaman yapılmalıdır? Sorularının cevabını ayrıntılı olarak bu yazımızda bulacaksınız.

Adet Gecikmesine Ne Sebep Olabilir?

Ne yazık ki, gerçekten hamile kalmak isteyen kadınlar için adet gecikmesi hamilelik belirtisi olarak değerlendirilir. Ancak adet gecikmesi her zaman gebelik belirtisi olmaz. Örneğin, doğum kontrol hapları gibi bazı hormonal ilaçların kullanımı adet gecikmesine neden olabilir. Kullanıma bir süreliğine ara verilmiş olsa bile, özellikle enjekte edilebilir kontraseptifler söz konusu olduğunda, hormonların vücudu terk etmesi birkaç döngü alabilir.

Adet gecikmesi, stres ve kaygı, kiloda ani değişiklikler, yeme bozuklukları gibi kökeninde olabilecek başka nedenler olabileceğinden, adet gecikmesi hamilelik belirtisi olmayabilir.

Anksiyete aynı zamanda döngüyü de etkiler ve adet gecikmesi nedenleri arasında en sok karşılaşılanlardan biridir. Gerçekten hamile kalmak isteyen ya da istemeyen ve adetinin gelmesini bekleyen kadın, psikolojik bir nedenle bu döngüye müdahale edebilir. Stres adetin geçici olarak durmasına neden olabilir.

Adet Gecikmesi Kaç Gün Geçerse Hamilelik Belli Olur?

Adetin gecikmesi yaygın olmadığı için düzenli adet döngüsü olan kadınlar için adet gecikmesi hamilelik belirtisi olarak görülür. Daha düzensiz döngülerde, örneğin 10 güne kadar bir gecikme beklenebileceğinden, gecikme o kadar fazla hamilelik şüphesi yaratmayabilir. Menstrüasyon beklenenden daha uzun süre geciktiğinde dikkat edilmelidir.

Kadının 21 gün gibi kısa ve düzenli adet döngüsü varsa, şüpheyi gidermek ve test yaptırmak için 3 veya 4 günlük gecikme hamilelikten şüphe edilmesi için yeterli olabilir.

35 günden uzun ve düzenli döngülerde, 4 veya 5 günlük bir gecikme de tolere edilebilir. Bu durumda olan kadınlarda adet gecikmesi hamilelik belirtisi diyebilmek için 5 günlük bir gecikme yeterlidir.

Peki ya uzun ve düzensiz döngülerde kaç gün geçince hamilelikten şüphelenilir? Adet gecikmesi hamilelik belirtisi olarak en iyi yolu, kadının sahip olduğu en uzun döngüyü düşünmektir. Bu şekilde, gecikme günlerini saymaya başlamak için maksimum sınırı bulabilirsiniz.

Sorunlu adet gecikmesi, adetin 15 gün veya daha fazla gecikmesi olarak kabul edilir. Ondan önce normal bir gecikme olabilir. Çoğu kadında yaygın olan adet düzensizliği olabilir. Ana nedenler, doğal hormonal değişiklikler veya bazı hastalıklar, stres veya kaygı durumudur.

Bununla birlikte, adet gecikmesi hamilelik belirtisidir ve başka bir semptom olmasa bile, 5 günden fazla gecikme varsa, bu olasılığı doğrulamak için bir hamilelik testi yapılması önerilir.

Adet Gecikmesinden Başka Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

adet gecikmesi hamilelik belirtisi midir
Adet gecikmesi hamilelik belirtisi midir

Gebeliğin ana belirtisi olan adet gecikmesine ek olarak, erken gebelikte (gebeliğin 5. veya 6. haftası) bulantı, kusma, memelerde hassasiyet artışı, yorgunluk, idrar yapma sayısında artış gibi başka belirtiler de olabilir.

Hamilelik ilerledikçe şişkinlik, kabızlık, mide ekşimesi, alt karın rahatsızlığı, ruh hali değişimleri, nefes darlığı ve baş dönmesi gibi diğer belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

Adetin kaç gün gecikmesi normaldir?

Düzensiz adet döngüsü olan kadınlar, hamilelik olmadan yaklaşık 10 gün gecikme yaşayabilirler. Bu durumlarda, adetin ortaya çıktığı günün gecikmesi veya öngörülememesi normaldir. Çünkü tamamen normal bir şekilde birkaç gün dalgalanır.

Durumunuz buysa ve içinizin rahat etmesi için adetin olduğu günü ve kaç gün sürdüğünü aylık olarak kaydedin. Bu bilgi, doğurganlık döneminizi belirlemenize yardımcı olacağından, hamile kalmaya karar verirken de çok faydalı olacaktır.

Öte yandan adet döngüsü stabil ve çok düzenli olan kadınlar 5 günlük gecikmeden sonra hamilelikten şüphelenebilirler. Düzenli adet gören kadınlarda adet gecikmesi hamilelik belirtisi olarak değerlendirilmelidir.

Adet gecikmesi veya adet görmemenin klinik olarak uyarı işareti, hamilelik yokluğunda kadının 3 ay veya daha uzun süre adet görmediğinde (amenore) ortaya çıkar.

Bu durumlarda kadın, adet gecikmesinin nedenini öğrenmek ve tiroid fonksiyonu (hipertiroidizm veya hipotiroidizm), anoreksiya, endometriozis, polikistik over sendromu veya idrar yolu enfeksiyonu gibi herhangi bir sağlık sorununu araştırmak için bir jinekoloğa danışmalıdır.

Adet Geciktiyse Ne Yapmalı?

Adetiniz geciktiyse yapmanız gereken en önemli şey sakin kalmak ve panik yapmamaktır. Şu anda çok güvenilir olan eczane gebelik testi yapabilirsiniz.

Test negatif çıktıysa ve 7 gün sonra hala adet görmediyseniz, eczaneden başka bir gebelik testi yapabilir veya doktorunuzdan kan testi isteyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.