Adet Dönemine Yakın Hamile Kalınır Mı?

03.12.2021
1.834
Adet Dönemine Yakın Hamile Kalınır Mı?

Kadınlarda adet dönemine yakın hamile kalma pek çok kişinin merak ettiği bir konudur. Adet döneminde korunmanın gerekli olup olmadığı da kadınlar tarafından çok sorulan ve araştırılan konulardandır. Ayrıca adet döneminde hamile kalmanın ne tür riskler taşıdığı da bilimsel olarak araştırılır.

Çünkü sağlıklı kadınlarda her zaman gebe kalma şansı mevcuttur. Bu yüzden adet dönemine yakın hamile kalma konusu da özellikle bu konuda hassas olan kadınların mutlaka bilmesi gereken bir konudur.

Adet Dönemine Yakın Hamile Kalınabilir Mi?

Adet dönemine yakın gebe kalma konusu da özellikle bu konuyla yakından ilgilenen kadınların araştırmaları arasında yer alır. Az önce bahsetmiş olduğumuz gibi kadınlar, üreme çağındalarsa ve sağlıklı bir durumdalarsa her zaman hamile kalabilirler. Üreme hormonları aktif olan kadınlarda korunmasız ilişki ile gebe kalma ihtimali vardır. Fakat adet döneminde ve buna yakın dönemde cinsel ilişki yaşanması halinde gebe kalma şansı daha düşüktür. Fakat bunun yok anlamına gelmediği mutlaka iyi bilinmesi gerekir. Dolayısıyla kadınlar adet döneminde olmalarına rağmen cinsel ilişki yaşamak istiyorsa bu durumda gebelik ihtimaline karşı korunması gereklidir.

Adet dönemine yakın hamile kalan kadınların genellikle düzensiz döngüleri vardır. Düzensiz adet gören kadınlar, yumurtlama gününü tam olarak bilemezler. Bu nedenle, adet döngüsünün tam ortasında olması gereken yumurtlama, olması gereken günden daha sonra, yani adet gününe yakın bir zamanda olabilir. Adet gününe yakın yumurtlama olan kadınlarda, korunmasız ilişki sonrası hamile kalma olasılığı yüksektir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  İkiz Bebek Olması İçin Okunacak Dua

Adet dönemine yakın hamile kalınırsa adet görülür mü?

Adet dönemine yakın hamile kalınırsa adet görülmez. Çünkü hamilelik oluştuktan sonra kadın vücudunda ortaya çıkan hormonlar beyne sinyal gönderir ve adet olmasını engeller. Eğer adet gününüze yakın hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, ilk belirti olan adet gelmemesini yaşayacaksınızdır.

Hamileyken Adet Görülür Mü? daha fazlasını öğrenin.

Adetten 1-2 gün önce hamile kalınır mı?

Adetten 1-2 gün önce hamile kalınması mümkündür. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, yumurtlama gününüz adetinize 1, 2 veya 3 gün kala olabilir. Bu günlerde ilişki olmasa bile daha öncesinde olan ilişki nedeniyle de hamile kalınabilir.

Hamile kalmak istemiyorsanız, adet gününden önce hamile kalındığını bilmelisiniz ve uygun korunma yöntemlerini kullanmalısınız.

Yumurtlama döneminiz konusunda endişeleriniz varsa Yumurtlama Günü Hesaplama uygulaması kullanabilirsiniz.

Adet Döneminde Hamile Kalmak Mümkün Mü?

adet donemine yakin hamile kalmak
Adet dönemine yakın hamile kalmak

Adet döneminde gebe kalmak hakkında yapılan pek çok araştırma vardır. Çünkü sağlıklı ve doğurgan durumda olan kadınlar için her zaman hamile kalma ihtimalinden söz edilebilir. Sağlıklı ve üreme çağında bulunan kadınlar, âdet kanaması döneminde korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girerlerse hamile kalabilirler. Sağlıklı kadınların korunmasız cinsel ilişkide gebe kalma şansı her zaman mevcuttur. Ancak bunun yüzde kaç ihtimal olduğunu belirlemek için kadın doğum uzmanlarının o kişiyi muayene etmesi gerekir.

Detaylı muayene kapsamına girmeden genel anlamda bilgilendirmek gerekirse, sağlıklı ve doğurma çağında bulunan tüm kadınlarda gebelik şansı devam eder. Buna adet dönemi de dahil edildiği için bu dönemde korunmasız cinsel ilişki yapılması halinde hamilelik ihtimali vardır.

Adet döneminde diğer dönemlere kıyasla kadınların hamile kalma şansının daha düşük olduğu da bilinir. Ancak bu düşük ihtimalin yüzde kaç olduğunu net bir şekilde belirlemek için kadın doğum uzmanlarına muayene olmak gerekir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Adet Dönemi Dışında Kanama Neden Olur?

Adet Döneminde Hamile Kalma Riski Nedir?

Adet döneminde gebe kalma riski, diğer dönemlere kıyasla daha düşüktür. Bilindiği üzere sağlıklı ve doğurgan kadınların hamile kalma şanslarının en yüksek olduğu dönem yumurtalama dönemidir. Ovulasyon adıyla da bilinen bu dönem hesaplanırken genellikle adet kanamasının başladığı il günden itibaren süre sayılır. Bu süreçte 14. gün yumurtlama zamanı olarak hesaplanır. Dolayısıyla bu dönemde hamile kalmak isteyen kadınlar adet kanamasının ilk gününden itibaren 14 gün ileriye giderek, 3 gün önce ve 3 gün sonra dahil olmak üzere cinsel ilişki yaşamalıdır. Böylelikle kadınların hamile kalma riski artacaktır. Adet döneminde hamile kalma riski kadının doğurganlığına ve erkeğin sperm kalitesine göre değişkenlik gösterebilir.

Adet Döneminde Hamile Kalma Şartları

Adet döneminde gebe kalma koşulları da merak edilen bir konudur. Bu sebeple hamile kalmak isteyen kadınların adet döngüsünü çok iyi şekilde takip etmeleri gerekir. Bu sayede yumurtlama dönemi hesaplanır ve verimli yani doğurgan olan dönemler tespit edilebilir. Kadın adet dönemine gelene kadar 30 gün içinde yumurtlama yaşar. Adet döneminin bitiminde 4 güne kadar yumurtlama gerçekleşebilir. Bu yüzden adet döneminde cinsel ilişki yaşanırsa, erkek spermi 72 saat yaşayabildiği için gebelik ihtimali vardır.

Adet Döneminde Korunmasız Cinsel İlişki

Adet döneminde korunmasız cinsel birliktelik yaşanırsa hamilelik ihtimali her zaman vardır. Bu yüzden kadınlarda hamilelik durumuna bağlı olarak adet döneminde bile olsa eğer bebek istenmiyorsa korunmasız ilişkiye girilmemelidir. Böylelikle hamile kalmak kişiden kişiye göre değişse bile hamileliğin kolaylaştırılmamış olması sağlanabilir.

En İdeal Hamile Kalma Zamanı Nedir?

İdeal hamile kalma zamanı belirlemek için kadının adet gününden sonraki ilk 14 günlük süreç kullanılmalıdır. Adet döngüsü ve ovülasyon dönemi takip ederek kadınlarda en doğurgan dönem rahatlıkla tespit edilebilir. Buna ek olarak düzenli beslenme, düzenli hayat, uyku kalitesi gibi detaylara da dikkat edilmelidir. Ayrıca stres ve kötü alışkanlıklardan uzak bir yaşam tercih edilmelidir. Adet dönemine yakın hamile kalma da mümkün olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.