Hamileyken

Adet Dönemi Dışında Kanama Neden Olur?

26.08.2021
612
Adet Dönemi Dışında Kanama Neden Olur?

Adet dönemi dışında kanama ve lekelenme oluşabilir. Olası nedenleri ve ne zaman doktora gidileceğini bu yazımızda açıklıyoruz.

Adet dönemi dışındaki herhangi bir kanama korkutucudur ve vücutta bir şeylerin yanlış olabileceğinin bir işaretidir. Ancak bazı durumlarda durum ciddi değildir. Örneğin jinekolojik muayeneler ve doğum kontrol değişiklikleri, sağlık sorunlarıyla ilgili olmayan kanamalara neden olabilir.

Adet dönemi dışında kanama, adet döngüsünün farklı aşamalarında doğal olarak ortaya çıkabilir. Bazı jinekolojik muayeneler yapıldıktan sonra, doğum kontrol yöntemi değiştirildiğinde, hamileliğin erken döneminde vb. Bu kanama kendi başına mutlaka bir patoloji işareti olmadığı anlamına gelir.

Adet Dönemi Dışında Kanama Nedir?

Lekelenme kanaması olarak da bilinen adet dönemi dışında kanama, adet döngüsünde küçük bir kan kaybı şeklinde olur. Normalde akıntı adet dönemine göre daha azdır, daha koyu bir renkte olabilir ve iki ila üç gün arasında sürebilir (kadına ve duruma göre değişebilir).

Adet Dönemi Dışında Kanama Nedenleri Nelerdir?

Adet dönemiyle ilgisi olmayan kanama nadiren endometrium, yumurtalık ve vajinal bölgede olabilen bir tümörün belirtisidir. Menopoz sonrası kanamanız varsa kanser riski yaklaşık %10 artar. Bununla birlikte, neden iyi huyludur ve çoğu durumda tedavi edilebilir.

Adet döngüsünü düzenleyen hormonların dengesi bozulduğunda, polikistik over, tiroid bezi sorunları ve hatta düzensiz doğum kontrol hapları almaktan kaynaklanabilen kanamalar yaşayabilirsiniz. Ayrıca hormonal kontraseptif kullanımının ilk üç ayında adet dönemi dışında kanama yaşanabilir.

Düşük ve ektopik gebelik (döllenmiş yumurta rahim yerine fallop tüpüne yerleştiğinde) gibi komplikasyonlar da kanamaya neden olabilir.

Rahim fibroidleri, rahimde oluşan iyi huylu tümörlerdir. Zaten hamile olan kadınlarda yaygın olarak adet dönemi dışında kanamaya neden olabilirler.

Adet dönemi dışınds kanama, üreme organlarının enfeksiyonundan kaynaklanabilir.

adet donemi disinda kanama nedenleri
Adet donemi dışında kanama nedenleri

Adet dönemi dışında kanama ve lekelenme aşağıdaki diğer durumlara bağlı olarak ortaya çıkabilir:

 • Doğum kontrol yöntemi değişiklikleri. Bu durumda, vücut yeni doğum kontrol yöntemine alışana kadar adet dönemi dışında kanama birkaç kez görünebilir;
 • Hormon miktarı kadının vücudunun ihtiyacından daha düşük olan veya bu yan etkiye sahip doğum kontrol hapı almak;
 • Ertesi gün hapı almak;
 • Hormonal bozulmalara yol açabilecek strese daha fazla maruz kalmak;
 • Vücuttaki çeşitli organların düzenlenmesi için önemli hormonlar üreten Tiroidde değişen değerler;
 • Polikistik Over Sendromu;
 • Parazitler, mantarlar veya bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar. Ayrıca Cinsel Yolla Bulaşan Bir Hastalıktan da kaynaklanabilir (Chlamydia, Blenorrhea / Gonore, Human Papilloma Virus – HPV-, Syphilis, vb.);
 • Pap smear gibi bazı jinekolojik muayenelerden sonra
 • Yumurtanın döllenmesinden ve rahme yerleştirilmesinden sonra meydana gelen yerleşme kanaması;
 • Gebelikte plasenta previa , plasenta dekolmanı.

Ayrıca, adet dönemi dışında kanama daha ciddi tıbbi sorundan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle, doktor tarafından teşhis önemlidir. Hamilelikte ve anormal kanama olması durumlarında acil tıbbi yardım isteyin.

Unutulmamalıdır ki cinsel ilişki sonrası kanama normal değildir. Bu durumlarda uzman hekimden tetkiklerin yapılması ve kanamanın nedeninin belirlenmesi için randevu alınmalıdır. Sebepler farklı olabilir; serviksteki küçük bir yaradan, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan ve başka problemlerden kaynaklanıyor olabilir.

Doktora ne zaman gitmeli?

Adet dönemi dışında kanamada aşağıdaki durumlarda tıbbi randevu almanız önerilir:

 • Kanama menstrüel dönem dışında herhangi bir neden olmadan gerçekleşirse;
 • Kanama çok ağırdır ve üç günden uzun sürerse;
 • Lekelenme az ama en fazla üç döngü sürerse;
 • Cinsel ilişkiden sonra ortaya çıkarsa;
 • Menopoz sırasında ortaya çıkarsa.

Adet dönemi dışında kanama olması durumunda, Pap smear, pelvik veya endovajinal ultrason veya kolposkopi gibi testlerle kadın üreme sistemi gözlemlenerek tanı konur. Neden belirlendikten sonra doktorunuz, duruma göre takip edilmesi gereken tedaviyi önerecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.