Hamileyken

Adaçayı Düşüğe Neden Olur mu?

19.11.2021
418
Adaçayı Düşüğe Neden Olur mu?

Genç anne adaylarının cevabını en çok merak ettiği soruların başında adaçayı düşüğe neden olur mu sorusu gelir. Adaçayı düşüğe sebep olur mu bu yazımızda detaylı şekilde açıklıyor ve bu bitki ile ilgili önemli bilgiler veriyoruz.

Adaçayının içinde bulunan thujone isimli bileşenin gebelikte yüksek tansiyon ve düşüğe neden olabileceği bilinmektedir. Faydaları saymakla bitmeyen doğal bitki, anne adayları arasında da popülerdir.

Adaçayı düşüğe neden olur mu konusunda ilk bilmeniz gereken şey doktor tavsiyesidir. Hekimler, özellikle gebeliğin ilk 3 ayında adaçayı ve benzer bitkilerin çaylarının tüketilirken dikkatli olunmasını hatta tüketilmemesini tavsiye eder.

Gebelikte Adaçayı Tüketiminin Anne Adayına Etkileri

Anne adayları gebelikte doğal olarak bazı endişeler taşır. Bunlardan biriside adaçayı düşüğe neden olur mu sorusudur.

Adaçayının etken maddelerinin fitoöstrojenik etkileri östrojen seviyeleri üzerinde değişikliğe neden olabilir. Bu da gebelikte adaçayı tüketiminin en önemli riskleri arasında sayılabilir. Bu riskler;

  1. Hamileliğin ilk 3 ayında içilen adaçayı düşüğe neden olabilir ve
  2. Hamileliğin son 3 ayında içilen adaçayı erken doğum ihtimalini artırabilir şeklinde sıralanabilir.

Çok fazla adaçayı tüketimi sonunda karşılaşılabilecek benzer sağlık sorunları arasında; ağız kuruluğu, yorgunluk, mide bulantısı, halsizlik, ağızda iltihap, düşük kan şekeri, ağızda tahriş ve baş dönmesi sayılabilir.

Gebeliğin İlk Aylarında Adaçayı Düşüğe Neden Olur Mu ?

adacayi dusuge neden olur mu
Adaçayı düşüğe neden olur mu

Gebeliğin ilk ayları anne adaylarının en dikkatli olması gereken süreçtir. Vücut gebelikle beraber yaşanan değişime uyum sağlamaya çalışır. Yeniden yapılanmaya başlayan düzende hormon seviyeleri değişkendir. Bebek için en uygun ortam hazırlanmaya çalışılır.

  • Bebeğin rahim içi duvarına tutunmasını sağlayan östrojen hormonu bu çalışmaların yapı taşıdır.

Östrojen seviyeleri üzerinde değişikliğe neden olabileceği bilinen adaçayı tüketimi gebeliğin ilk 3 ayında rahim duvarının gevşemesine neden olarak embriyonun duvara bağlanmasını zorlaştırır. Bu nedenle gebeliğin ilk aylarında adaçayının düşük riskini artıracağı net bir dille söylenebilir.

Adaçayı Tüketimi ve Erken Doğum İhtimali

Doğuma sayılı günler kala annelerin başvurduğu en masum sakinleştiriciler kuşkusuz bitki çaylarıdır. Doğumun başlaması için östrojen seviyesinin yükselmesi gerekir. Hamileliğin son dönemlerinde bu seviye kendiliğinden yükselir.

Vücudun ve hormonların kendi seyri dışında dışarıdan gelecek herhangi bir müdahale erken doğum ihtimali oluşturur. Zaten yükselen hormonlar adaçayı tüketimiyle birlikte daha da yükselecektir.

İçeriğindeki maddeler sebebiyle kanama riskini de beraberinde getiren adaçayı gebelik boyunca çok dikkatli kullanılmalı veya hiç kullanılmamalıdır.

Hamileler İçin Tavsiye Edilen Bitki Çayları

Adaçayı düşüğe neden olur mu sorusunun cevabını verdikten sonra, şimdi de hamilelerin içebileceği bitki çaylarına kısaca bakalım.

 Hamilelik döneminin sakin, stressiz ve sağlıklı bir şekilde geçirilmesi için tavsiye edilen bitki çayları arasında;

  • Ihlamur
  • Kuşburnu
  • Papatya
  • Zencefil ve
  • Rezene sayılabilir.

Ihlamur: Bağışıklık sistemini güçlendirerek anne adaylarını grip ve soğuk algınlığına karşı korur.

Kuşburnu: Ödem söktürücü özelliğe sahiptir.

Papatya: Sakinleştirici özelliği uykusuzluğa da iyi gelir.

Zencefil: Şişkinliği azaltır ve mide bulantısını önler.

Rezene: Emzirme sürecinde süt oluşumuna olumlu katkı sağlar.

Hamileler için tavsiye edilmeyen bitki çayları: Yeşil çay, ahududu çayı, adaçayı, kekik çayı ve sarı kantaron çayı hamileler için tavsiye edilmez. Doktor tavsiyesine göre tüketilmesi önerilen çaylarda ise günlük miktar 2 fincanı aşmamalıdır. Bitki çaylarına ek olarak anne adaylarının günlük kafein tüketimini de sınırlandırması son derece önemlidir. 

Ayrıca şu yazımızı okuyun: Hamilelikte Rezene Çayı Zararlı Mı?

Hamileler İçin Östrojen Hormonunun Yükselmesi Ne Anlama Gelir?

hamileyken adacayi dusuge neden olur mu
Hamileyken adaçayı düşüğe neden olur mu

Kadınların hayatı için ömür boyu önemli yere sahip olan östrojen hormonu özellikle gebelik sürecinde çok daha hayati öneme sahip olur. Vücutta artış gösteren hormon fazla su ve tuz tutulumuna sebep olur. Vücutta biriken ödem akciğerde pıhtı veya safra kesesinde taş sebebidir.

  • Orantısız bir kilo alımına neden olarak gösterilen östrojen yükselişi, hamilelikte alınan kiloların artmasına yardımcıdır.
  • Regl dönemindeki ağrı ve krampların temel sebebi de artan östrojen seviyesidir.

Hamilelik boyunca bu hormon normal değerinin yaklaşık 50 katına çıkar. Bu seviyenin üzerine bir de östrojen yükseltici gıdalarla beslenmek veya adaçayı tüketmek farklı ve istenmeyen sağlık sorunlarını beraberinde getirir.

Adaçayının Faydaları

İçeriğindeki zengin mineraller ve antioksidanlar sayesinde hafızayı güçlendiren etkisiyle öne çıkan adaçayının faydaları saymakla bitmez. Stres ve yorgunluğa karşı destekleyici role sahip olan bitki, dişeti ve bademcik iltihaplarında doktor tarafından verilen tedaviye destek amacıyla kullanılabilir.

Sayısız faydasının yanı sıra kan basıncını artırma özelliği de bilinen adaçayı gebelik sürecinde tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Normal zamanda fayda sağlayan özellikleri hamilelikte tehlikeye neden olabilecek bitki çayları mutlaka hekim kontrolünde tüketilmelidir. Adaçayı tüketiminin gebelikteki olası etkileri 40 hafta boyunca sürebilir. Değişime adapte olmaya çalışan vücudumuza faydalı olacak bir beslenme planı anne sağlığını korurken bebek gelişimini de destekler.

Özet olarak, adaçayı düşüğe neden olur mu sorusuna verilecek cevap; bu bitkinin hamileler için uygun olmadığıdır. Gebeliğiniz boyunca bitki çayları konusunda dikkatli olmanız ve doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir bitki çayı içmemeniz önerilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.