fbpx

9 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

10.02.2022
558
9 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

9 haftalık gebelikte annenin karnı henüz fark edilmeyebilir, hatta 2 aya denk gelen bu aşamada bazı anneler hamile olduklarını bile bilmeyebilir. Ancak işaretlerin ve semptomların fark edilmesi uzun sürmeyecektir.

Bununla birlikte bazı anneler daha yuvarlak bir bel ve daha dar bir pantolon fark etmeye başlayabilir.

Şimdi, tıbbi kontrollere başlamak, olası değişikliklere hazırlanmak ve gelecek aylara dikkat etmek, tüm hamileliğin zevkli ve sağlıklı olabilmesi için çok önemlidir.

9 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

9 haftalık gebelik 2 aylık olur. Bu aşama 63. günden 70. güne kadar olan dönemi kapsar. Bu nedenle, anne hala fetüsteki değişiklikler açısından genellikle çok yoğun bir aşama olan ilk gebelik trimesterindedir. Bazı annelerin semptomları bile yokken, bazıları şimdiden bir değişim kasırgası yaşıyor.

9 haftalık fetüs nasıldır?

9 hafta erken gebelik dönemidir. Ancak bebek zaten birkaç evreden geçti. Bir önceki haftaya kıyasla boyu neredeyse iki katına çıktı, ancak kafası hala küçük vücudundan daha büyük.

Kasları güçlenen kalbi gibi gözleri de daha belirgin ve gelişmiştir.

9 haftalık gebelikte bebeğin boyutu hala oldukça küçük, yaklaşık 20 mm ila 30 mm. Karşılaştırabilseydiniz, üzüm gibi bir şey olurdu. Bununla birlikte, amniyotik sıvı torbası içinde omuzların, dirseklerin, dizlerin ve bileklerin küçük hareketlerine izin veren eklemleri bu haftada oluşturmuş olur.

9 haftalık gebelikte beneğin gözleri şekillenir ve göz kapakları kapalıdır. Beyin, dakikada oluşturulan yaklaşık 100.000 nöronla hızla gelişiyor. Diğer organlar da şekilleniyor ama her birinin kendi ritmi var.

9 Haftalık Bebek Hareket Eder Mi?

9 haftalik gebelikte bebek hareketleri
9 haftalık gebelikte bebek hareketleri

Evet, bu hafta bebeğin daha sık hareket etmesiyle bilinir. Bunun nedeni eklemlerin oluşması, küçük kollar ve bacakların daha kolay hareket etmesine izin vermesidir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  10 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Ancak bebek hala küçüktür ve karnının içinde bolca boşluk vardır. Başka bir deyişle, 9 haftalık bebek hareketlerini hissetmek muhtemelen biraz daha sürecektir.

9 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

9 haftalık gebelikte annedeki değişikliklere gelecek olursak, dışarıdan belli olmasa da karın içindeki değişiklikler büyük bir hızla gerçekleşiyor. Bebek hızla büyür, kilo alır, yer kaplar ve annelik bağlarını daha da güçlendirir. Ancak, değişiklikler sadece içeride olmaz.

Bazı anneler hamileliği şimdi (veya önümüzdeki birkaç hafta içinde) keşfediyor olsa da diğerleri zaten fiziksel değişiklikleri fark etmeye başladı. Bulantı, halsizlik, yorgunluk ve ruh hali değişimleri hamileliğin erken döneminde oldukça sık meydana gelmiş olabilir. Baş ağrısı ve omurgada rahatsızlık hissi de oluşabilir.

Kadınların 9 haftalık gebelikte fiziksel olarak neler algılayabildikleri hakkında daha fazla bilgi edinin:

Kramplar

Kramplar hamilelik boyunca yaygındır, ancak başlangıçta özellikle menstrüasyona bağlı semptomu olmayan kadınlarda daha yoğun bir şekilde ortaya çıkabilir. Rahim büyüdükçe kramplar daha sık olabilir.

Karın büyümesi

Karnın büyüdüğünü fark etmek için zaman harcayan kadınlar var. Bazı kadınlar bu haftada karın ve bel bölgesinin biraz daha geniş olduğunu hemen fark eder. Aslında bu, kadının biyolojik yapısına bağlıdır.

Genel olarak, 9 haftalık hamilelik karın büyümesi ile de bilinir. Yani, belki de daha şişkin olan göbeği gözlemlemek mümkündür. Karın bu haftada hamilelik kaynaklı olarak değil, hormonların neden olduğu değişiklik nedeniyle belirgin olur.

Göğüslerde hassasiyet

Bu haftada göğüsler daha hassas, şişmiş ve ağırlaşmış olabilir. Göğüslerdeki bu değişiklik ilk trimesterde oldukça sık görülür, ancak genellikle 4. aydan sonra hassasiyet azalır. 

Anne, areolada küçük beyaz toplar veya nodüller olan Montgomery Yumrularının görünümünü fark etmiş olabilir.

Bu bezler, emzirme sırasında meme uçlarını nemli tutan yağların üretilmesinden sorumludur.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  13 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Yorgunluk

Yorgunluk ilk üç aylık dönemde oldukça yaygındır. Bunun nedeni, vücutta birtakım değişikliklerin meydana gelmesi ve hormonal değişikliklerin anneyi daha fazla etkilemesidir.

9 haftalık gebelikte uyku bozuklukları ve anksiyete artışları da kendilerini gösterebilir. Bu nedenle, uykuyu düzenlemeye yardımcı olabilecek rahatlatıcı aktiviteler veya fiziksel egzersizler yapmak için iyi bir zaman.

Mide bulantısı

Hamilelikte mide bulantısı, hamilelikle en çok ilişkili semptomlardan biridir. İlk trimesterde baskındır, ancak daha sonra azalma eğilimindedirler. Bunun nedeni, başta HCG olmak üzere hormonal değişimlerin başlangıçta daha yoğun olmasıdır.

Çok yoğunsa veya kusma eşlik ediyorsa, ideal olan tıbbi yardım almaktır. Çünkü kusma genellikle beslenme yetersizliklerine yol açabilir. Bu hem anne hem de bebek için tehlikeli olabilir.

9 Haftalık Hamilelikte Belirtilerin Olmaması

9 haftalik gebelik hissedilir mi
9 haftalık gebelik hissedilir mi

Annelerin sahip oldukları veya ortaya çıkabilecek semptomları öğrenmek istemeleri oldukça yaygındır. Bununla birlikte bazı anneler, herhangi belirti olmadan birkaç haftayı (hatta tüm hamileliği) geçirebilirler.

Bulantı, mide bulantısı, baş ağrısı ve ruh hali değişimleri gibi belirtiler hormonal dalgalanmalardan kaynaklanır.

Hamilelikle ilgili hormonlar olan östrojen ve progesteron, hamilelik devam ederken değişiklik gösterse de bazı kadınlar bu değişikliklere daha toleranslıdır. Bu kadınlar, tüm bu tipik semptomları çok hafif veya hiç yaşamazlar.

Bazı anneler belirti olmadan hamilelik konusunda çok endişelidir, ama endişelenecek bir şey yok. Hamilelik, herhangi bir mide bulantısı olmadan da mükemmel bir şekilde gelişebilir.

Gebeliğin ikinci ayı anne adayında değişikliklerin çoklukla olduğu aydır. Rahim büyüklüğü ve hormonlar şiddetle değişiyor. Ancak bu değişiklikler her zaman kadınlar tarafından algılanmamakta veya hissedilmemektedir.

9 haftalık gebelikte bebek hızla büyüyor ve şekilleniyor. Küçük eklemler iyileşiyor, ancak bebeğin boyu hala çok küçük. Annenin bebeğin hareketlerini fark etmeye başlaması uzun sürmeyecektir. Yani, rahim içindeki hareketler devam ediyor ancak yakında anne de bunu hissedecek.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.