Hamileyken

9 Aylık Hamileyken İlişkiye Girilir Mi?

13.12.2021
389
9 Aylık Hamileyken İlişkiye Girilir Mi?

9 aylık hamileyken ilişkiye girilir mi sorusu anne baba adayları tarafından merak edilir. Hamileliğin ilk ayından dokuzuncu ayına kadar düzenli şekilde doktor kontrolü sağlanmalı ve bebeğin rahimdeki konumu, sağlığı gibi etkenlere bağlı olarak da cinsel ilişkiye girilmesinde sakınca görülmez.

9 aylık hamilelikte ilişkiye girme noktasında çiftlerin dikkat etmesi gereken şey, hamilelikte erken doğuma ilişkin risk unsurunun bulunmamasıdır.

9 Aylık Hamilelikte İlişkiye Girilir Mi?

Anne baba adayları gebelik sürecini yakından takip ederek bebeğin gelişimi ve hamileliğin riskleri noktasında bilinçli olmalıdır. Büyüyen karna ilişki sırasında fazladan baskı uygulanması bebeğe de zarar verebilir.

Hamileliğin bu son ayında doğum her an başlayabilir. 9 aylık hamileyken ilişkiye girmek rahim kasılmasına neden olarak, doğumun beklenenden daha erken başlamasına da neden olabilir.

Buna göre 9 aylık hamileyken ilişkiye girme hakkında bilmeniz gerekenler şöyledir:

 • Gebelik sürecinde düzenli periyodlarla doktor kontrolü gerçekleştirilmeli ve hekiminizin önerdiği dönemlerde cinsel ilişkiye girilmelidir.
 • Doğumu tetikleyebileceği doktorunuz tarafından değerlendirildiyse ilişkiye girilmemelidir.
 • Hamileliğin 9. ayında ise kadınlar son derece ağırlaşmış olacakları için ilişkiye girme noktasında sorun yaşayabilirler.
 • Bebeğin riskli bir halde olmadığı durumlarda hamileliğin tüm dönemi boyunca cinsel ilişkiye girilebilir. 

9 aylık hamilelikte ilişkiyi bebek hisseder mi?

9 aylık hamilelik de dahil ilişkiyi bebeğin hissetmesi mümkün değildir. Anne mutluysa bebeğin hissettiği sadece bu mutluluktur. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde anne karnının büyümesi nedeniyle karna yapılan baskıyı da bebeğin hissetmesi mümkündür.

9 aylık hamileyken ilişki sırasında, duruma uygun pozisyon bebeğe olası baskıyı azaltacaktır.

9 Aylık Hamilelikte İlişkiye Girmenin Tehlikesi Var Mıdır?

Hamileyken cinsel ilişkiye girilir mi sorusu kadınlar tarafından sıklıkla soruluyor ve cevabı merak ediliyor. Uzmanlar hamileliğin her döneminde ilişkiye girilebileceğini söylese de bilinçsiz şekilde bu genellemeye uyulması tehlike arz eder.

9 aylık hamileyken ilişkiye girmenin tehlikesi şöyledir:

 • Son aylarda yaşanan cinsel ilişkiler sonrasında vajinal kanamalar meydana gelebilir.
 • Son aylarda cinsel ilişkiye girilmesi ardından vajinal açılma beklenenden fazla gerçekleşebilir. Erken açılma erken doğumu tetikler.
 • Vajinal yırtık oluşumları yaşanabilir.

Tüm bu unsurların yaşanma oranı göz ardı edilmeden çiftlerin bilinçli olması gerekir. Hamilelik sürecinin yakından takip edilerek riskli dönemlerde doktor ile irtibat halinde olunması avantaj sağlar. Her ihtimal göz önünde bulundurularak 9 aylık hamileyken ilişkiye girmek risk içeriyorsa biraz beklemek iyi olacaktır.

Hamileyken Hangi Durumlarda Cinsel İlişki Yasaktır?

9 aylik hamile kadin iliskiye girebilir mi
9 aylık hamile kadın ilişkiye girebilir mi

Hamileliğin ilk ayları risk taşırken diğer ayları sorunsuz geçebilir. Bunun aksine ilk ayları tehlikeli değilken son aylarda sorunlar meydana gelebilir. Bunun için 9 ay boyunca hiçbir şey aynı kalmaz ve çiftler sürekli olarak her ihtimale hazırlıklı şekilde hareket etmelidir.

Bu noktada hamilelikte cinsel ilişkinin yasak olduğu haller şöyledir:

Düşük Tehdidi

Kimi gebelikte bebeklerin rahim duvarında tutunmasında bazı problemler olabilir. Bebeğin plasentasının servikse yakın konumlanması da bunlardan birisidir. Bu tip haller düşük tehdidini de beraberinde getirir.

Hamile kadında düşük tehdidi ciddi kanamalara neden olduğu için dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Doktorunuz bu durumda erken dönemlerde bile ilişkiye girilmesini yasaklayabilir.

Düşük tehdidi yaşamış bir anne olarak, ilişkiye girilmesi kesinlikle yasaklanıyor ve gebelik sürecinizin çoğunu yatarak geçirmek durumunda kalabildiğinizi belirtmek isterim. Zaten bu gebeliklerde cinsel ilişkiye girilmesi doktor tarafından yasaklanır.

Vajinal Kanamalar

Hamileliğin her döneminde vajinal kanama riski söz konusudur. Cinsel ilişki ya da başka bir sebeple oluşan vajinal kanamalar hakkında doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekir.

9 aylık hamilelikte kanama kimi zaman tehlikeli olmasa da mutlaka doktor tarafından değerlendirilmelidir. Yukarıdaki düşük tehdidinde olduğu gibi şiddetli kanamalar, bazı durumlarda anne ve bebeğin hayatını riske atabilmektedir. Bu nedenle, 9 aylık hamileyken ilişki sırasında veya normal zamanlarda kanama yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza bunu bildirin.

Erken Doğum Riski

Gebelik riskli geçiyor ve erken doğum bekleniyorsa cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Erken doğum nedenleri farklılık gösterebilir. Daha önceki hamileliklerde erken doğum yapmış olmak en önemli risk faktörü olarak değerlendirilir.

Diğer erken doğum nedenleri şu şekildedir:

 • Enfeksiyon varlığı,
 • Rahmin aşırı derecede kasılması,
 • Çoğul gebelik,
 • Amniyotik sıvının fazla olması
 • Bebeğin eşinin rahim ağzına yakın konumlanması,
 • Plasentanın erken ayrılması (Plasenta previa veya ablasyo)
 • Rahim ağzı yetmezliği (Servikal yetmezlik)
 • Rahim problemleri (anomaliler, miyom)
 • Hamilelikte yüksek tansiyon
 • Bebekte anomaliler
 • Sigara ve alkol kullanımı, yetersiz ve kötü beslenme vs gibi kişisel nedenler
 • Nedeni bilinmeyen faktörler (İdiopatik)

Vajinal Enfeksiyonlar

Hamileyken vajinal enfeksiyon erken doğuma neden olabilmektedir. Anne adayında vajinal enfeksiyon bulunması halinde cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Hamileliğin normal ilerleyişine bağlı olarak ilişkiye her dönemde girilebilir. Ancak, yukarıdaki belirtilen durumların varlığında sağlıklı bir gebelik geçirilmesi adına, hamileliğin son 3 ayında cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Tüm bunlara göre 9 aylık hamileyken ilişkiye girmek noktasında bilinçli hareket edilmeli ve olası problemlerde doktorunuz ile iletişime geçilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.