Hamileyken

8 Haftalık Gebelikte Bebek Nasıl Olur?

18.02.2022
232
8 Haftalık Gebelikte Bebek Nasıl Olur?

8 haftalık gebelik pratikte hamileliğin başlangıcıdır. Uzun bir süre gibi görünse de birçok kadın hamile olduklarını ancak bu aşamada öğrenir.

Her şey hala çok yeni, duygular artıyor ve değişimle başa çıkmak zor olabilir. Ancak sakin olmanız ve yeniliklerle dolu günlere hazırlanmanız gerekiyor.

Bazı kadınlar için ilk çocuk olmasa da her hamilelik benzersizdir ve yeni sürprizler ve zorluklarla dolu bir süreçtir. Kendi duygularınızı anlamak da zor olabilir.

İlk kez anne olacaklar için bilinmeyenle uğraşmak zorunda kalacağı için bu daha da büyük bir zorluktur.

Göbek büyümeye başlamadığı için 8. haftada vücutta gözle görülür bir değişiklik yoktur. Ancak bu, içinizde pek çok şeyin gerçekleşmediği anlamına gelmez.

Yakında, anne bu içsel değişikliklerin başladığını görecek ve vücudu bebeğinin geliştiğini onaylayacaktır.

8 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

8 haftalık gebelik ile anne 2 ayı tamamlıyor demektir. Henüz hamileliğin başlangıcı ama aşağıda göreceğiz ki, zaten bu ana kadar kadın ve bebekle ilgili birçok şey oldu.

Annenin doktor kontrollerine 8. haftada başlamış olması beklenir. Hamile olduğunu yeni öğrenenler için ideal olan, gebelik takip randevularına başlamak için en kısa sürede bir uzman aramaktır.

Bu hafta, bebeğin rahme doğru yerleşip yerleşmediğini ve sadece bir veya daha fazla bebek (ikizler, üçüzler vb.) olup olmadığını belirlemek için ultrason yapmak mümkündür.

8 Haftalık Gebelikte Bebek Hareket Eder Mi?

8 haftalik gebelikte bebek hareket eder mi
8 haftalık gebelikte bebek hareket eder mi

8 haftalık gebelikte bebek hareket eder, ancak anne hala bebeğin hareketlerini hissedemez.

Gebeliğin 8. haftasında bebek hızla gelişiyor. Kasları oluşmaya başlar, ancak çok küçük olduğu için hareketleri hala annesi tarafından hissedilmez.

Bebeğin hareketlerinin anne tarafından hissedilmesi genellikle 12. hafta civarında, gaz kabarcıkları şeklinde hissedilir. 18. hafta civarında bu hareketler daha belirgin hale gelir ve anne tarafından da belirgin şekilde hareketler hissedilir.

Fetal cinsiyet belirleme

8 haftalık gebelikte cinsiyet belli olur mu? Sorusu, özellikle 14. Haftayı bekleyemeyen meraklı annelerin sıklıkla sorduğu bir soru. Evet, bu haftada bebeğin cinsiyetini öğrenmek mümkün, ama bazı özel tekniklerle bu mümkündür.

Fetal cinsiyet belirleme muayenesi ile, anneden kan alımından oluşan 8. haftadan itibaren bebeğin cinsiyeti belirlenebilir. Bunun nedeni bebeğin hücrelerinin kadının kanına geçmesidir. Bu testte hangi kromozomun ortaya çıktığını belirlemek mümkündür.

Yapılan testte Y kromozomu ortaya çıkarsa bebek erkektir, çünkü bir erkek bir X ve bir Y kromozomu taşır. Y kromozomu yoksa kızdır, çünkü kızların sadece iki X kromozomu vardır.

Fetal cinsiyet belirleme testi %99 güvenilirliğe sahiptir, ancak biraz pahalı olabilir. Bebeğin cinsiyetini daha sonra ultrason yoluyla öğrenme merakına dayanamayanlar için, fetal cinsiyet belirleme hakkında daha fazla araştırma yapmaya değer.

8 Haftalık Gebelikte Bebek Nasıldır?

8 haftalık gebelikte bebek bezelye veya üzüm büyüklüğündedir. Yaklaşık 7 g ağırlığında ve yaklaşık 2 cm uzunluğundadır. Henüz 2 aylık bir gebelik ve küçük olmasına rağmen bebeğin vücudu şimdiden tüm hızıyla gelişiyor.

Bu hafta bebeğin kolları ve elleri şekillendirmeye başlar. Ayrıca yerine oturmaya başlayan bacakları ve ayakları da oluşumunu devam ettirir.

Bu zamana kadar birbirine yapışmış olan ve ördek ayağını andıran ayak parmaklarının dış hatlarını şimdi tespit etmek mümkün hale gelir.

8 haftalik gebelik bebek gelisimi
8 haftalık gebelik bebek gelişimi

8 haftalık gebelikte bebeğin embriyonik kuyruğu (omuriliğin gelişimi için gerekli yapı) yavaş yavaş kaybolmaya başlar.

Yüzü şekillenmeye başlar. Gözler hala birbirinden ayrı ve kapalıdır. Burnun olacağı yerde hafif kabarıklık zaten mümkündür. Bebeğin kalbi dakikada yaklaşık 150 kez atar.

8 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

8 haftalık gebelik tamamlanınca annede bazı belirtiler sıklıkla tekrarlar.

Aşağıda bu belirtilerden bazılarına bakın:

Mide bulantısı: Mide belirli kokulara ve yiyeceklere karşı hassastır.

Sivilcelenme: Çok fazla hormonal değişim nedeniyle, yüzde ve bazı bölgelerde sivilce olması bu haftada yaygındır.

Karın ağrısı: Rahim büyümesi nedeniyle karında ağrı olabilir. Bu çok şiddetli olmadığı sürece normaldir ve herhangi bir zararı yoktur.

Göğüs büyümesi: Karın fazla büyümese de göğüslerin büyüklüğündeki artışı fark etmek 8. Gebelik haftasında mümkündür.

Pek çok anne, kendilerini daha güvende hissetmek için birkaç haftayı daha tamamlamayı umdukları için henüz aileye hamilelikten bahsetmeyebilir.

Ve siz, hamileliğinizi öğrenir öğrenmez ailenize anlattınız mı? Deneyimlerinizi yorumlarda bizimle paylaşın!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.