fbpx

6 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

15.02.2022
1.688
6 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

6 haftalık gebelikte, diğer insanlar henüz hamileliğinizden şüphelenmeyebilirler. Bunun nedeni, hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterlerinde olduğu gibi, belirgin karnın olmamasıdır.

Şu anda anne vücudundaki birçok değişikliğin farkında bile olmayabilir. Ama hormonlar tüm hızıyla artmaya devam ediyor. Hamile olduğunuzun farkında bile olmayabilirsiniz, ancak adet görmeme semptomları ile orada farklı bir şey olduğunun farkına varırsınız.

Altıncı his bazen işaret verebilir, ancak korku veya güvensizlik şüpheleri beraberinde getirir. Doğru olan, hamilelik hormonu olan HCG’nin varlığını kontrol etmek için mümkün olan en kısa sürede test yaptırmaktır.

6 haftalık gebelikte fetüs hala çok küçüktür. Bebeğin boyu yaklaşık 4 mm’dir. Bebek bir nar tanesi büyüklüğündedir.

6 Haftalık Gebelikte Neler Olur?

6 haftalık hamilelikte fetal gelişim çok hızlanır ve hücreler her gün daha fazla çoğalır. Bu aşamada cinsel organlar ve tabii ki iç organlar da oluşmaya başlar. Omurga, beyin, damarlar ve tabii ki kalp sık sık değişim halindedir. Mide, böbrekler, karaciğer, akciğerler ve dalak hala oldukça küçüktür.

6 haftalık gebelikte bebek bir fasulye büyüklüğündedir. İri gözleri kafasına göre orantısız, hala göz kapakları yok ve burun delikleri görünmeye başlıyor.

Fetus, 6 haftalık hamilelikte çok küçük bir embriyodur, ancak gelişimi çok hızlıdır. Ultrasonda, ritmik şekilde kan pompalayan kalp gibi bazı organların oluştuğunu fark etmek mümkündür.

Nöral tüp bu hafta boyunca, gelecekte omurilik olacak yeri de kapatmaya başlar. Ayrıca hamilelik boyunca çocuğun yanakları ve çenesi olacak küçük doku kıvrımlarının gelişimi de başlar.

Bebeğin gözleri gelecekte olacak yerde, sadece küçük siyah noktalar şeklinde belirir. Çok küçük ve ilkel olmasına rağmen kol ve bacak gibi bazı yapılar ortaya çıkmaya başlar.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  23 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

Hamile kadınlarda sabah bulantısı gibi bazı belirtiler de kendini gösterir ve daha sık hale gelir. Anne adayımın, daha fazla kan dolaşımı ve meme hücrelerinin artan üretiminin bir sonucu olarak, memelerinin daha hassas olması da yaygındır.

Ultrason muayenesi

6 haftalik gebelik ultrason goruntuleri
6 haftalık gebelik ultrason görüntüleri

Genellikle ilk ultrason, bebeğin gelişiminin biraz daha ilerlediği 11. haftadan sonra yapılır. Ancak 5. haftadan sonra ilk ultrason muayenesini yapmak mümkündür.

6 haftalık gebelik öncesinde herhangi bir hamilelik belirtisi tespit etmek mümkün olmadığı için ultrason muayenesi yapılması önerilmemektedir.

6 haftalık hamileyken ultrason yapılırsa doktor gebelik kesesini gözlemleyebilecektir. Ayrıca dış gebelik olup olmadığını kontrol edebilir ve fetal kalp atışını duyabilir.

Kadın birkaç hafta daha beklerse gebelik yaşını ve rahminde kaç bebek olduğunu öğrenebilir.

6 Haftalık Gebelikte Nelere Dikkat Edilmeli?

6 haftalık gebelik erken dönem hamilelik olarak kabul edilir. Bu erken gebelik döneminde kadının sağlıklı bir yaşam rutini sürdürmesi, dinlenmesi, iyi beslenmesi ve hafif egzersiz yapması önemlidir. Ağrı ve kanama gibi olağandışı semptomlarınız varsa her zaman doktora bilgi vermelisiniz.

Göğüslerde fazla hassasiyet varsa ve çok fazla rahatsızlık vermemesi için her zaman göğüs bölgesini sıkmayan sutyen ve rahat kıyafetler giyilmesi önerilir.

6 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Büyüklüğü

6 haftalık gebelikte anne karnının büyüklüğü henüz hamile olduğunuzu gösterecek şekilde değildir.

6.haftada, neredeyse 2 aylıkken, anne karnının büyüdüğünü görmek hala mümkün değil. Fetus hala çok küçüktür, bu nedenle fiziksel değişiklikler zar zor fark edilir.

Fikir vermek gerekirse, 6 haftalık gebelik kesesi boyutu yaklaşık 4 mm ve ağırlığı 1 gr’dır.

6 haftalık gebelikte anne adayı hala hamileliğin çok erken dönemindedir. Bu ilk üç aylık dönemde semptomlar rahatsız edici olabilir. Ancak yakında çoğu kadın bunları daha az yoğunlukta hissedecektir. Fetüs küçük olmasına rağmen, oldukça hızlı gelişiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.