fbpx

6 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Büyüklüğü

27.03.2022
1.437

6 haftalık gebelikte anne karnı büyüklüğü annenin kilosuna ve bebeğin de büyüklüğüne göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak sağlıklı bir gebelikte ortalama olarak gebeliğin 6. haftasında bebeğin boyunun 2,5 ile 3,5 mm arasında olması beklenir. Yaklaşık olarak bu büyüklüğün bir mercimek büyüklüğünde olduğu da söylenebilir. 6 haftalık gebelikte bebeğin ağırlığı ise yaklaşık olarak 1,5 ile 2 gram olarak olmalıdır.

Anne karnındaki bebek 6. haftasında hızlı bir şekilde büyümeye başlayacaktır. 6 haftalık bebeğin kalbi dakikada 150 kez ve düzenli bir ritim ile atacaktır. Bu ritim sayısı ise bir yetişkin ile kıyaslandığında, bir yetişkinin 2 katı olacak kadar hızlı olduğu söylenebilir.

6 haftalık bebeğin hızlı bir gelişim süresinde olduğu bu dönemde bebeğin gözleri ve gözün kornea ile mercek kısımları da oluşmaya başlayacaktır. Ayrıca 6 haftalık bir bebeğin omurga sistemi de tamamen gelişmiştir. Ayrıca akciğerlerinin içerisinde bulunan ikincil dallar da gelişmeye başlamıştır.

6 Haftalık Gebelikte Anne Karnının Büyüklüğü

6 haftalık gebelik oldukça küçük bir karnın çıkmasına hatta hiç karın yokmuş gibi durmasına neden olacaktır. Yukarıda 6 haftalık bebeğin büyüklüğünün sadece bir mercimek tanesi kadar olması gerektiğini söylemiştik. Bunun için de annelerin karınları normal ve dışarıdan hiç belli olmayacak şekilde duracaktır.

Gebeliğin 6. Haftası içerisinde annenin vücudundaki kan bebeğe göbek kordonu aracılığı ile aktarılmaktadır. Plesanta bebeğin daha sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için bu kan ile birlikte sürekli olarak hormon desteği vermektedir. Aynı zamanda plesenta, bebeğin atık maddelerini de atmasına yardımcı olmaktadır.

 6 Haftalık Bebeğin Görüntüsü Nasıl Olur?

6 Haftalik Bebegin Goruntusu
6 Haftalık Bebeğin Görüntüsü

6 haftalık gebelikte anne karnı büyüklüğünde önemli bir değişiklik olmasa da bebeğiniz çok hızlı gelişiyor ve büyüyor.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  40 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

6 haftalık bebeğin görüntüsü, henüz yeni oluşmaya başladığı için anne karnında nokta şeklinde görülür. Ayrıca ultrason görüntülerinde başı tüm vücudundan daha büyük ve kuyruk sokumunun başlangıcı da görülebilmektedir.

6 haftalık olan bebeğin baş kısmı ile gövde kısmında daha büyüktür. Bu haftada bebeğin kalp ritimleri ve atışları duyulmaya başlanacaktır. Kalbi ise karnının hemen üzerinde ve küçücük bir nokta şeklinde ultrasonda görülebilmektedir. Genel olarak 6 haftalık bir bebeğin görüntüsü C harfini andırır.

Doktorlar, 6 haftalık bebeğin boy ölçüsünü tespit edebilmektedir. Bu boy ölçümüne ise CRL denilir. Bu ölçüm sayesinde hamilelik haftasının da değerlendirilmesi mümkündür. Ayrıca anne adayı için 6 haftalık bebeğin ölçüm değerleri doğum zamanı ile ilgili de tahmini bir zaman vermektedir.

6 Haftalık Gebelikte Anne Vücudundaki Değişiklikler

Bebeğin ilk olduğu dönemden itibaren annedeki östrojen hormonu hızlı bir şekilde artış gösterecektir. Ayrıca 6 haftalık gebelikte erik büyüklüğünde olabilen rahim hamilelik süresince genişlemeye devam edecektir. Gebeliğin altıncı haftasının sonunda ise rahim boyunun ilk haline oranla yaklaşık olarak 2 veya 3 katı büyümesi gerekmektedir. Bu da bir elma büyüklüğüne eş değer olabilmektedir.

Gebelikte 6 haftalık olunduğu zaman bebek hızlı bir şekilde gelişmeye ve büyümeye başlar. Ancak annenin vücudu da bebeği daha iyi besleyebilmek ve ona yetebilmek için daha hızlı çalışacaktır. Bunun için annenin metabolizmasında 25 kadar hızlı bir çalışmaya başladığı görülebilmektedir. Ayrıca kalpten organlara pompalanan kan miktarında da yaklaşık olarak %40 oranlarında bir artış meydana gelecektir.

6 haftalık gebelikte anne adayında gözle görülür değişimler meydana gelebilmektedir. 6 haftalık gebelikte anne karnı büyüklüğünde artış olmasa da göğüsler buna dahil değil. Göğüslerde büyüme ve aşırı hassasiyet bu dönemde daha yoğun bir şekilde başlamaktadır. Ayrıca bel bölgesinde yağlanma da 6 haftalık gebelikte en çok görülen etkilerden biridir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  12 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri Hissedilir Mi?
6 haftalik gebelikte anne karni buyuklugu nasildir
6 haftalık gebelikte anne karni büyüklüğü nasıldır

Bu dönemde anne adayının özellikle düşük ve dış gebelik gibi sorunlara karşı kendini koruması gerekmektedir. Öncelikli olarak 6 haftalık hamile iseniz doktorunuz ile görüşerek riskli bir gebelik yaşayıp yaşamadığınızı öğrenmelisiniz.

Eğer yaşınız 35 ve üzeri ise yaşayacağınız en küçük bir stres ve gerginlik bebeğinizi olumsuz etkileyebilir. Sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek için stresten kesinlikle uzak durmalısınız.

6 haftalık gebelikte anne karnı büyüklüğünde artış yaşanmaz. Ancak annede gaz nedeniyle şişkinlik yaşanması muhtemeldir. Ancak bu nedenle oluşan karın büyüklüğü bebeğin büyüklüğüyle ilgili değil, hamileliğin vermiş olduğu yan etkiler nedeniyle olur.

6 haftalık gebelikte düzenli olarak doktor kontrollerine gitmek de anne adayının süreci yakından takip etmesine yardımcı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.