Hamileyken

6 Haftalık Gebelik Kesesi Kaç MM Olmalı?

11.12.2021
541
6 Haftalık Gebelik Kesesi Kaç MM Olmalı?

6 haftalık gebelik kesesi henüz yeni oluşmuş ve annenin gebelik hormonunun ortalama 2500 HCG düzeyine çıkmasının ardından görülebilmektedir. Bu aşamada doktorunuz aracılığı ile olacağınız muayenede görülebilecek olan kese 12 mm’ye kadar çıkabilmektedir.

6 haftalık gebelik kesesi, anne adayının büyük ihtimalle regl olmadığını henüz fark ettiği ve doktora gideli çok kısa bir sürenin olduğu dönemleri ifade etmektedir. Henüz yeni olan kese, bu haftada çoğu zaman görülmeyebilir.

6 haftalık gebelik kesesi boyutu doktorunuz tarafından ölçülür ve hamileliğin ilerleyişinin takibi için kaydedilir. 5 ve 6 haftalık hamilelikte kesenin boyutu ortalama 3 ila 12 mm olmalıdır.

6. Haftada Kese Görülmemesi Normal mi?

6. haftada kesenin ultrasonda çıkmaması bazı durumlarda mümkün olabilmektedir. Gebelik kesesi ortalama olarak 6. haftadan itibaren ultrasonda görülmektedir. Ancak her gebelik süreci farklı şekilde ilerlediğinden bazı hamileliklerde kesenin görülmesi 7 ve 8. haftaları bulabilmektedir.

Bu süreç oldukça normal olmakla birlikte, kadın doğum uzmanı anne ve baba adaylarını bu konuda detaylı bir şekilde bilgilendirecektir. Ancak normal hızında ilerleyen bir gebelikte incelenen kese 6. haftanın sonunda ortalama 12 milimetre olarak ölçüldükten sonra ultrason görüntüsü çifte sunulabilir.

6 haftalık gebelik kesesi var bebek yok

Gebelik kesesi bebeği 12. haftaya kadar desteklemenin yanı sıra, gebeliğin olması gerektiği gibi ilerleyip ilerlemediğini anlamak için bir parametredir. Hamilelik sağlıklı olduğunda, dördüncü haftanın sonunda daha çok rahimde bir nokta gibi görünen küçük boyutta ortaya çıkacaktır.

Bazı kadınlar ilk muayene sırasında 6 haftalık gebelik kesesi var bebek yok gibi durumlarla da karşılaşabilmektedir. Gebelik kesesinin olması kesin hamile olduğunuz anlamına gelmeyebilir.

6 haftalık gebelik kesesi var bebek yok olması durumu, sperm yumurtayı döllemiş ancak gelişim sürdürülememiştir. Bunun birçok nedeni olabilir. Çoğu zaman bir kromozom bozukluğu nedeniyle kese oluşur, ancak içinde bebek oluşmaz.

6 haftalık gebelikte yapılan ilk ultrason muayenesinde, kesenin görülüp bebeğin görülmemesinin bir diğer nedeni de erken dönemde olmasıdır. Yani bu durumda, kese görülür ancak bebek görünmez. Çünkü embriyo henüz ultrasonda görünecek boyutta değildir. Bu nedenle, 6 haftalık gebelik kesesinin henüz 3 ila 12 mm olabileceği düşünüldüğünde 2 hafta daha beklemekte fayda var.

6 Haftalık Gebelik Kesesi Görüntüsü

6 haftalik gebelik kesesi goruntusu
6 haftalık gebelik kesesi görüntüsü

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra ilk doktor kontrolüne gitmek çok heyecan vericidir. Hamileliğin bu erken döneminde doktorunuz sizin genel sağlık durumunuz hakkında bilgi edinecek ve genel bir kontrol yapacaktır. Ultrasonda gebelik kesesinin oluşup oluşmadığı ve kaç mm olduğu da bu kontrol kapsamındadır.

6 haftalık hamilelikte ultrason muayenesi sonrası doktorunuz ultrason görüntüsünü de size verecektir. 6 haftalık gebelik kesesi görüntüsüne baktığınız zaman bebekle ilgili pek bir şey görmeniz mümkün değildir.

6 haftalık gebelik kesesi henüz çok küçüktür. Kese içerisinde bebek sadece baş ve kuyruktan ibaret gibi görünebilir. Bu sizi endişelendirmesin, çünkü bebeğiniz hızla gelişimine devam edecek ve yakında tüm organlarını görebileceksiniz.

GEBELİK HAFTASIÇAP (MM)VARYANT (MM)
452-5 mm
583 ila 10 mm
6124 ila 12 mm
72312 ila 31 mm
83022 ila 38 mm
93728 ila 16 mm
104335 ila 51 mm
115142 ila 60 mm
126051 ila 69 mm
6 haftalık gebelik kesesi ölçüm tablosu

6. Haftalık Gebelikte Gelişmeler Nelerdir?

6. haftadaki bebek gelişimi henüz yeni olarak karşımıza çıkmaktadır. 6. haftalık bebeğin bu dönemde dolaşım sistemi yavaş yavaş oluşmaya başlamış ve kalbi artık atmaya hazır hale gelmektedir. Yukarıda da bahsedildiği üzere süreç her gebelikte aynı olmadığı için çiftlerin bu haftada keseyi görmemeleri mümkün olabileceği gibi, bebeğin fetüs halinde kese içerisinde görülmesi de mümkündür. 6. haftada aynı zamanda henüz fark edilmiyor olmasa da bebeğinizin kol ve bacakları da oluşmaya başlar.

Hamilelikte 6. Haftada beta HCG seviyesi nedir?

Hamilelikte 6 haftalık hormon seviyesi annenin gebeliğinin durumuna göre değişiklik gösterir. Ancak dünya üzerindeki gebelerin bu haftadaki Beta HCG seviyelerine bakıldığında ortalama 1500-3000 arasında olduğu bilgisi bulunmaktadır. 2500 seviyelerinde ortalama olarak ilerleyen HCG zaman içerisinde ilerlemektedir.

Bu hormonal seviyeye bakarak gebeliğin kaçıncı haftada olduğu bilgisine ulaşılabilir. Ancak bu süre zarfı içerisinde henüz kesenin görülmemesi mümkündür. Gebelik BETA HCG aracılığı ile sistematik olarak daha kolay takip edilebilmektedir. Hormon seviyesine bağlı olarak gebelik gelişim gösterir.

Gebelikte Beta Hcg Değeri Kaç Olmalı? daha fazlasını öğrenin.

6. Haftada Anne Adayındaki Değişikler

Hamilelikte 6. haftada annedeki değişiklikler henüz yeni yeni başlamış olarak karşımıza çıkar. Annenin bu haftadan itibaren yavaş yavaş bulantılarının başlaması, kendinde baş dönmesi hissetmeye başlaması, regl olmadığı için alt karnında şişme hissediyor olması yaşanabilir süreçler arasında yer almaktadır. Anne kendini duygusal olarak bitkin hissediyor olabilir ya da çeşitli duygu durum değişiklikleri yaşıyor olabilir.

6. haftalık gebelik kesesi henüz çok küçük olmakla beraber 3 mm’den 12 mm’ye kadar çıkabilmektedir. Bu süreçten sonra bebeğin dolaşım sistemi iyiden iyiye büyümeye kalbi atmaya başlar. Sonraki birkaç haftada anne bebeğinin sesini duymak için hazır olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.