fbpx

5 Haftalık Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

22.10.2021
1.789
5 Haftalık Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

5 haftalık hamilelik belirtileri her anne için farklı olabilir. Genellikle bu hafta hamileliğin öğrenildiği zaman dilimidir. Anne adayları bu haftada hamilelikle birlikte gelen şaşkınlık, heyecan ve duygusallıkla boğuşabilirler.

5 haftalık hamilelik belirtileri kimi kadınlarda ara sıra hafif görülen baş dönmesi şeklinde olur. Kimi anne adaylarında ise daha sert belirtiler görülebilir. Yorgunluk, kusma ve hamilelik akıntıları söz konusu olabilir.

5 haftalık hamilelikte en sık görülen belirtiler arasında şunlar yer almaktadır:

 • İştahta artış,
 • Kokulara karşı aşırı hassas olma,
 • Normalden daha sık idrar yapma,
 • Saçların kalınlaşması,
 • Adet sancısına benzeyen kasık ağrıları,
 • Yüzde kahverengi lekelerin oluşmaya başlaması,
 • Ağızda metalik tat olması,
 • Göğüste dolgunluk hissi,
 • Yorgun hissetme,
 • Mide bulantısı ve dönmesi söz konusu olabilir.

5. Hafta Hamilelik Testte Belli Olur mu?

5 haftalık hamilelik belirtileri yaşadığınız bu hafta hamileliğin testte belli olması mümkündür. Daha önce haftalarda belirtileri hisseden anne adayları tam bu haftaya kadar bekleyerek gerçekten hamile olup olmadıklarını öğrenebilirler. İdrar ve kan testleri ile gebelik durumunu öğrenmek mümkündür.

5 haftalık hamilelik belirtileri yaşayan ve adet gecikmesi olan kadının hamilelik testi yapmasında fayda vardır. Kolay temin edilmesi nedeniyle anne adayları idrar testi yapmayı tercih edebilirler.

Testlerin doğruluk oranı yüksek olmakla birlikte yanılma paylarının olduğunu unutmamak gerekir. Kan testi kadar idrar testlerine kesin gözüyle bakmamak gerekir. Sağlık kuruluşlarına başvurarak test yapmak daha kesin sonuç verecektir.

Şu yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz: En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  32 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

5 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

5 haftalık bebek gelişimi yaklaşık 2 mm boyunda olur. Yaklaşık pirinç kırığı kadar boyu vardır. Göz, burun gibi organların temeli bu safhada atılmaktadır. Omur ilik, kalp ve beyin hızlı bir şekilde gelişir.

Hem plasenta hem de bebeğin besin gereksinimi bu haftalarda başlar. Gebelikte 5. Haftaya gelindiğinde bebeğin hayati organları ve temel gelişimleri için temeller atılır.

5 Haftalık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

5 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenleraşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Kontrol muayenelerine düzenli olarak gitmek gerekir.
 • İlaç kullanımı çoğu zaman mümkün olmaz bu nedenle enfeksiyonlara karşı dikkatli olmak gerekir.
 • Ağır işler yapmaktan kaçınmak gerekir.
 • İçeriği bilinmeyen yiyecekler ve içecekler tüketilmemelidir.
 • Dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir.
 • Yeterli miktarda uyunmalı ve dinlenilmelidir. Vücut bu dönemde daha hassas olacağından vücudun dinlenmesi önemlidir.
 • Alkol ve sigara kullanımı kesinlikle olmamalıdır.
 • Bütün sağlık kontrollerinde hekime gerekli bilgiler verilmelidir.
 • Hekime danışmadan asla ilaç kullanılmamalıdır.
 • Radyasyondan uzak durulmalıdır. Vücuda radyasyon girmesine neden olan röntgen ve tomografi gibi görüntüleme yöntemlerinden kaçınılmalıdır.

5 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüsü Nasıl Olur?

5 haftalik hamilelik belirtileri
5 haftalık hamilelik belirtileri

5 haftalık gebelikte ultrason görüntüsü almak mümkündür. Yani ultrasondan bakıldığı zaman bebek artık görünür hale gelmiştir. Bebeği daha iyi görebilmek için biraz daha beklemeniz gerekse de yine de bebeği görebileceksiniz. Çok belirgin olmayan bu görüntü bile çok mutlu hissetmenizi sağlayacak.

5 haftalık hamilelik belirtileri hissettiğiniz bu dönemde bebek yaklaşık 1.25 mm kadar olur. Çok küçük bir nokta şeklinde bakıldığı zaman görülür. Eğer anne adayı ikiz bebeklere hamileyse ultrason görüntüleme tekniği sayesinde ikiz bebeğe hamile olunduğunu anlamak mümkün olacaktır.

Şu yazımız ilginizi çekebilir: Hamilelikte İkiz Bebek Belirtileri

5 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

5 haftalık bebek gelişimisırasında bebek 3 katmandan olur. Bu katmanlardan bir tanesi beyin ve sinir sisteminin olduğu en dış katmandır. Bu en dış katmana ektoderm adı verilmektedir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  20 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Akciğerler bağırsaklar, boşaltım sistemi ve böbreklerin şekillenmeye başladığı bir katman da vardır. Bu katman orta katman ya da endoterm olarak da bilinmektedir. Son olarak iç katman vardır. Bu katmanda artık bebeğin kalbinin atmaya başladığını görmek mümkündür. Bebeğin artık dolaşım sistemi gelişmeye başlar ve kalp atışları vardır.

5 Haftalık Bebek Kalp Atışları Nasıl Olur?

5 haftalık bebek kalp atışları dolaşım sisteminin de oluşmaya başlamasıyla artık belirgin hale gelir. İki tüplü kalp artık gelişmeye başlamıştır. Bebeğin kalp atışı 5 hafta gebelik sırasında artık düzenli hale gelir.

Bazı bebeklerde kalp atışının düzene girmesi daha geç olabilir. Bu nedenle 5. Haftada kalp atışlarının düzenli olmadığından endişe etmek doğru değildir. Kimi bebeklerde bu haftada düzenli atışlar duyulur, kimisinde bu evre daha ileri haftalarda yaşanır.

5 haftalık hamilelik belirtileri kadından kadına farklıdır. Bebeğiniz siz bir şey hissetmeseniz bile karnınızda büyüyüp gelişmeye devam ediyor. Her vücut ve bebek farklıdır bunu unutmamak gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.