Hamileyken

5 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

14.02.2022
234
5 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

5 haftalık gebelikte bebek bir pirinç tanesinden daha küçüktür, ancak çoğu annede belirtiler şimdiden ortaya çıkmaya başlamıştır.

Bu aşamada bebeğin gelişimi çok hızlıdır. Bu, dakikada 1 milyondan fazla yeni hücre demektir, hamile kadın hamile olduğunu bile bilmese bile.

Kalp ilk gelişen organdır. Bebeğin kalp atışları başladı, ancak yine de önümüzdeki haftalarda daha ritmik bir şekilde olacak.

5 haftalık gebelik nöral tüp oluşumunun başlangıcındadır. Nöral tüp oluşum bozukluklarını önlemek için bu aşamada hamile kadınların doğum uzmanının önerdiği şekilde folik asit almaları gerekir.

Bu yazımızda, hamileliğin 5. haftasında neler olduğunu, ultrasonda neler olduğunu ve hamile kadınlarda ne gibi değişikliklerin olduğunu açıklayacağız.

5 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

Gebeliğin 5. haftası ikinci ayın başlangıcıdır. Bu haftadan itibaren zigot (döllenme sonucu oluşan hücre) embriyo olarak kabul edilir. Fetüsün büyümesinin çok fazla olduğu bir dönemdir: Bir susam tanesi büyüklüğünden başlayarak ay sonuna kadar yaklaşık 17 mm olacaktır.

Ayrıca hamileliğin ikinci ayının başında, kadın genellikle hamilelik belirtileri göstermeye başlar. 5 haftalık gebelikte bedensel değişiklikler ve ilk gebelik semptomlarını görülür.

5 Haftalık Gebelikte Bebeğin Kalp Atışı Duyulur Mu?

Çoğu durumda, hayır. Bebek hala küçücük ve kalp atışı ne sabit ne de yoğun.

Hamile kadınların 5. haftadan sonra ultrasona girmesi yaygındır. Ultrasonda sadece gebelik kesesi görülür ve fetüsün görünmesi henüz mümkün değildir.

Bebeğin kalp atışlarının hamileliğin ikinci ayının sonunda düzene gireceği için henüz duymamanız normaldir.

Gebelik kesesi

5 haftalik gebelik kesesi
5 haftalık gebelik kesesi

Gebelik kesesi, gebeliğin 9-10 haftasına kadar fetüsü (veya embriyoyu) çevreleyen zar kümesidir. Plasenta ve amniyondan oluşur ve ilk kez gebeliğin 4. haftasında, embriyonun rahme yerleşmesinden kısa bir süre sonra, çapı 2 milimetre olduğunda ortaya çıkar.

Embriyo kesesi, gebeliğin onuncu haftasında plasentaya yol açacaktır. Gebelik kesesinin yaklaşık 6 haftalık bir ömrü vardır. Bu süre zarfında önemi büyüktür, çünkü embriyoyu karşılamaktan ve korumaktan sorumlu yapıdır. Aynı zamanda gebelik kesesi bebeğin ihtiyaç duyduğu besinleri de sağlar.

Gebeliğin beşinci haftasında gebelik kesesi 4-5 milimetre boyutundadır ve genellikle ilk ultrasonda görülen şeydir. Bu nedenle, embriyonun rahime mi yoksa rahim dışına mı yerleştiğini ve ek olarak hamileliği doğrulayan bir göstergedir.

5 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

5 haftalık gebelikte annedeki değişikliklerden ilki, göğüslerin ağrılı ve hassas olmasıdır. Bu, meme bezlerinin çoğalmasıyla ilgili bir durumdur.

5 haftalık gebelikte hormonal değişiklikler daha belirgin hale geliyor. Hamile kadın hormonu olan östrojen ve progesteron, kadın vücudu tarafından giderek daha fazla üretiliyor.

Bunun sonuçlarından biri, bebeğin büyümesine uyum sağlayan rahim boyutundaki artıştır. Bu mesane üzerinde baskı oluşturur ve sürekli idrara çıkma dürtüsüne neden olur.

Gebeliğin 5. haftasında metabolizmadaki artış (gelişmekte olan fetüsün ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli değişiklik) uyku hali ve aşırı yorgunluk gibi daha belirgin semptomlara neden olmaya başlar.

Hormonal değişiklikler ve hamileliğin öğrenilmesi, artan hassasiyet ve kaygı gibi psikolojik belirtilere de neden olabilir.

Genellikle 5 haftalık gebelikte ortaya çıkan diğer semptomlar şunlardır:

Kramplar

Hamile kadın adet benzeri kramplar yaşayabilir, aynı zamanda bel ağrısı da olabilir. Gebeliğin bu erken evresinde sık görülen bir semptomdur ve endişe nedeni olmamalıdır.

Hamileliğin 5. Haftasında kramplar rahmin büyümesi nedeniyle oluşur ve üçüncü aydan sonra azalma eğilimi gösterir.

Mide bulantısı

Erken gebeliğin en iyi bilinen semptomlarından biri mide bulantısıdır. Sabahları daha sık görülür, ancak hamile kadın yemek koklarken veya yemek yerken mide bulantısı hissettiği de olabilir.

Hamileliğin ilk haftalarında mide bulantısı çok yaygındır ve hamile kadın veya bebek için tehlike oluşturmaz. Genellikle gebeliğin ilk üç aylık döneminin sonuna kadar süren bir semptomdur.

Baş ağrısı

5 haftalik gebelikte bas agrisi
5 haftalık gebelikte bas ağrısı

Hamilelikte baş ağrısı da gebeliğin 5. haftasında görünebilir. Bulantı, yorgunluk ve hormonal değişiklikler baş ağrısının başlamasına katkıda bulunabilir.

Normalde ciddi bir risk oluşturmaz. Ancak buna mide ağrısı ve bulanık görme eşlik ediyorsa yüksek tansiyon belirtisi olabilir. Bu durumlarda kadın doğum uzmanına danışmak önemlidir.

Hamileliğin 5. haftası, hamilelik belirtilerinin belirgin hale geldiği ikinci ayın başlangıcıdır.

5 haftalık gebelikten itibaren embriyo çok hızlı gelişecektir. Zor bir dönem olmasına ve kaygı yaratabilecek bir dönem olmasına rağmen, organizmadaki değişiklikler yoğun olsa da hamile kadın kısa süre sonra daha sakin anlar yaşayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.