Hamileyken

5 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

14.05.2022
45
5 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

5 aylık hamilelikte karın ağrısı sık görülen bir durumdur. Mesane ve rektuma baskı yapan rahimdeki büyümeden kaynaklanır. Ağrı hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve genellikle bulantı, kusma ve ishal gibi diğer semptomlarla ilişkilidir.

Bu yazımızda 5 aylık gebelikte karın ağrısına neyin sebep olduğunu ve nasıl tedavi edileceğini tartışacağız.

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, hamilelik veya doğum sırasında bir komplikasyon belirtisi olabileceğinden derhal tıbbi yardım almanız gerektiğini bilmeniz önemlidir.

Gebelikte Karın Ağrısı Nedir?

Hamilelik sırasında karın ağrısı, hamile kadınlar arasında yaygın bir şikayettir. Karın organlarına baskı uygulayan uterusun genişlemesinden kaynaklanır.

Hamile kadınların hamilelik sırasında karın ağrısı yaşaması normaldir. Tipik olarak alt karın bölgesinde görülür ve bulantı, kusma, ishal veya kabızlık eşlik edebilir. Ağrı, sırt veya karın kaslarında kramp veya donuk bir ağrı olarak da hissedilebilir.

Karın krampları, vücudunuzda aniden bir şeylerin ters gittiğinin bir işaretidir. Bu kramplar birçok farklı biçimde gelir ve hafif ila şiddetli olabilir. Karın ağrısının en yaygın türü “karın gazı” olarak adlandırılır.

5 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

5 aylik hamilelikte karin agrisinin sebepleri
5 Aylık Hamilelikte Karin Ağrısının Sebepleri

Karın ağrısı, hamileliğin beşinci ayında sık görülen bir semptomdur. Hamilelikte karın ağrısının birçok olası nedeni vardır, ancak buna neyin neden olduğunu bilmek zor olabilir.

Hamileliğin beşinci ayında karın ağrısının nedenleri hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve hamileliğin sonraki aşamalarına kadar belirgin olmayabilir. Hamile kadınların karın ağrılarının birçok olası nedeni olduğunu bilmeleri ve bu konuda herhangi bir endişeleri varsa doktora başvurmaları önemlidir.

5 aylık hamilelikte karın ağrısı, çeşitli faktörlerden kaynaklanır ve bir dizi farklı koşuldan kaynaklanabilir. Hamilelik sırasında karın ağrısının en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Enfeksiyon
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Bağırsak tıkanıklığı
 • Gebeliğe bağlı hipertansiyon
 • Kabızlık
 • Hiperemezis gravidarum (şiddetli sabah bulantısı)
 • Fıtık (bir organın anormal çıkıntısı)
 • Böbrek taşı veya idrar yolu enfeksiyonu
 • Pelvik inflamatuar hastalık (PID)
 • Hormonal değişiklikler
 • Gastrointestinal bozukluklar
 • Pelvik organ sarkması
 • Rahim kasılmaları
 • Intrauterin büyüme kısıtlaması

Karın ağrısı, hamileliğin yaygın semptomlarından biridir. En sık alt karın bölgesinde görülür, ancak üst karın ve sırtta da hissedilebilir.

Bazı durumlarda, idrar yaparken yanma veya ağrı hissi ile ağrıya neden olan bir mesane enfeksiyonu da 5 aylık hamilelikte karın ağrısına neden olabilir.

Gebelikte Karın Ağrısı Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelik sırasında karın ağrısı, gaz ve şişkinlikten enfeksiyona kadar bir dizi farklı şeyden kaynaklanabilir. Hamilelik sırasında karın ağrısını teşhis etmenin birkaç yolu vardır.

Bir doktor, bir enfeksiyonun varlığını kontrol etmek için bir pelvik muayene yapabilir ve eğer varsa, antibiyotik reçete edecektir. Doktor ayrıca karın ağrısına neden olabilecek diğer sorunları tespit etmek için ultrason veya BT taraması gibi testler isteyebilir.

5 aylık hamilelikte karın ağrısının en yaygın nedeni gaz ve şişkinliktir. Diğer nedenler arasında kabızlık, ishal, yumurtalık kistleri, böbrek taşları, safra taşları, apandisit veya ileus (kalın bağırsakta bir tıkanıklık) yer alır.

Karın ağrınız olduğunda bunun birçok nedeni olabilir. Ağrınızı teşhis etmenin ve tedavi etmenin en iyi yolu doktora tam ve doğru bilgi vermektir.

Hamilelikte Karın Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik sırasında karın ağrısı, kadınların yaşadığı yaygın bir semptomdur. Bu tür ağrının birçok farklı nedeni vardır, ancak doğru yardımı alabilmeniz için semptomları bilmek önemlidir.

Hamilelik sırasında karın ağrısı belirtileri şunları içerir:

 • Keskin, bıçak saplanır gibi ağrı
 • Sürekli dinmeyen ağrı
 • Kramp
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İshal veya kabızlık

5 aylık hamilelikte karın ağrısı çoğu durumda, birkaç hafta içinde kendi kendine geçer, ancak 9 aya kadar kalabilir. Ağrının şiddeti değişir; bazı kadınlar sadece hafif rahatsızlık hissedebilirken, bazılarının ağrıyı yönetmek için ilaç alması gerekebilir.

5 Aylık Hamilelikte Karın Ağrısı Riskli Midir?

5 aylik hamilelikte karin agrisi riskli mi
5 Aylık Hamilelikte Karin Ağrısı Riskli Mi

Bazı araştırmalar, bebeğin ağırlığının hamilelik sırasında karın ağrısından etkilenebileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, diğer araştırmalar, bazı durumlarda karın ağrısının fetüs üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacağını bulmuştur.

Hamilelik sırasında karın ağrısı yaygındır ve fetüs için riski artırmaz. Sonuç olarak gebeliğin 5 aylık döneminde karın ağrısı için risk yoktur demek mümkündür.

Hamilelikte karın içi acıması da karın ağrısı gibi yaygındır, ancak fetüs için riski artırmaz. Hamileliğin 5. ayında karın ağrısı riskinin olmadığını söylemek mümkündür. Sonuç olarak, hamile kadınların fetüsleri için herhangi bir endişe duymadan normal aktivitelerine devam edebilmeleri olasıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.