Hamileyken

5 Aylık Bebek Anne Karnında Nerede Durur?

01.05.2022
68
5 Aylık Bebek Anne Karnında Nerede Durur?

5 aylık bebek anne karnında hareket eder oturur ve amniyon sıvı içerisinde yüzer. Bu ayda anne karnındaki bebek zamanının çoğunu annenin bel kısmına paralel şekilde uyuyarak geçirir.

Gebelik dönemi tam olarak 9 aylık bir dönemi kapsamamaktadır. Bunun da en önemli nedeni her ayın 28 gün olmamasıdır. Bunun için de gebelik dönemini aylık olarak değil de haftalık olarak hesaplamak her zaman daha sağlıklı bir sonuç verecektir.

Anne Karnında 5 Aylık Bebek

Anne karnında 5 aylık bebek yaklaşık olarak gebeliğin 17. ve 20. haftalarının arasındaki dönemi işaret etmektedir. Bu dönemde anne karnındaki bebek artık gelişimini büyük ölçüde tamamlamış olacaktır. Yani bebek artık bebek görünümündedir.

5 aylık bebek anne karnında sırt üstü ve paralel şekilde uyur. Ayrıca bebeğin duyma yetisi dışında kemik gelişimi de bu dönemde gelişmesini tamamlayabilecektir. Bunun için de gebelik döneminin haftalık olarak ele alınması gerekmektedir.

5 aylık anne karnındaki bebek çok sık hareket eder. Hatta gece anne adayı uyurken bile anneyi uyandırabilir. 5 aylık bebek anne karnında hareket ederken çok güçlü olmadığından anne adayına herhangi bir rahatsızlık vermez.

17 Haftalık Bebeğin Gelişimi

17 haftalık gebelikte bebek artık büyümeye yönelik olarak değişmeler ve gelişmeler çok daha hızlı bir şekilde meydana gelebilmektedir. Ancak anne adayının ilk hamileliği ise bu gelişmeleri hissetmesi zor olacaktır. Eğer ikinci veya üçüncü gebelik söz konusu ise anne adayı bu haftalar içerisindeki bebeğinin gelişimini daha rahat hissedebilecektir.

5 aylik bebek anne karninda
5 aylık bebek anne karnında

17. haftanın içerisinde bebeğin saç ve kaş oluşumu meydana gelecektir. Aynı zamanda bebek doğduktan sonra dış dünya ile daha rahat bağ kurabilmesi için vücut ısını dengeleyen kahverengi yağ dokusu da bu haftalarda oluşmaya başlayacaktır.

18 Haftalık Bebeğin Gelişimi

18 haftalık gebelikte bebek artık duyma duyusu ve kemik yapısının da gelişmesi en önemli konulardan biri haline gelmektedir. Özellikle bu hafta aralığında iç kulak ve bacak kemiklerinin gelişiminde ilerleme olması beklenir. Özellikle anne karnındaki 18 haftalık bebeğin iç kulak kemiklerinin gelişimi dünyaya geldikten sonra duyma yetisinin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

18 haftalık olan anne karnındaki bebeğin artık mide sesi, kalp atışı veya göbek bağındaki kan akışı sesi de rahatlıkla duyulabilmektedir. Bu dönemde anne karnındaki bebeğin yutma fonksiyonları da gelişecektir. Bu sebepten dolayı bebek her gün içerisinde bulunduğu amniyon sıvısını da yutacaktır.

5 Aylık Gebe Olan Anne Adayında Ne Gibi Değişiklikler Meydana Gelir?

5 aylık hamile olan anne adayının artık gözle görülür oranda göbek kısmı büyüyecek ve belirginleşecektir. Ayrıca 5 aylık olan hamileliklerde düşük riski de giderek azalacaktır.

Özellikle birinci hamileliğini yaşayan anne adaylarının 5 aylık olan bebeğinin hareketlerini hissedebiliyor olması gerekmektedir. Anne karnında 5 aylık bebek hareketleri anne tarafından çok rahat bir şekilde hissedilir.

Özellikle karın guruldaması ve midesindeki hareketlenmeler bebekten dolayı meydana gelebilir. 5 aylık olan bebek birkaç hafta sonra ise daha belirgin bir şekilde hareket etmeye başlayacaktır.

Anne adayının bu dönem içerisinde hormon salgılama düzeyi biraz daha artacaktır. Hormon seviyesindeki bu artış ise bebeğin daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için doğal olarak gerçekleşen bir süreçtir.

5 aylık hamile olan anne adaylarında sıklıkla tansiyon düşmesi sorunu yaşanmaktadır. Özellikle yatarken veya oturma pozisyonunda iken aniden gelen baş dönmesi ile birlikte mide bulantısı da 5. ayın içerisinde görülebilmektedir. Bu durum aslında anne adayının kan dolaşımı sisteminin genişlemeye devam etmesinden kaynaklı olarak meydana gelmektedir.

anne karninda 5 aylik bebek
Anne karnında 5 aylık bebek

Hamileliğin 5. ayı içerisinde anne adayının kan yapımı hızlı bir şekilde artmaya devam edecektir. Bu aynı zamanda kan serumunda da artışın meydana gelmesini tetikler. Bunun için de hamileliğin bu döneminde genellikle anne adaylarında demir eksikliğine bağlı olarak kansızlık sorunu görülebilmektedir. Uzmanlar ise kansızlığı önlemek için gebeliğin 5. ayından itibaren demir takviyesi önerebilmektedir.

Anne adayları 5. aydan itibaren bağışıklık sistemlerine daha fazla dikkat etmelidir. Kansızlık, halsizlik, yorgunluk ve diğer etkenler anne adayının bağışıklık sisteminin daha da güçsüz olmasına neden olabilir. Bu süreçte eğer anne adayı gerekli vitamin takviyelerini almaz ve uygun şekilde kendine dikkat etmezse sık sık hastalanabilir.

Burun tıkanıklığı ve buna bağlı olarak ağızdan nefes alıp verme zorunluluğu en çok gebeliğin 5. ayından itibaren meydana gelebilir. Diş eti kanamaları da yine pek çok anne adayının yaşadığı bir diğer sorundur.

Gebelik hormonu anne adayının vücudunda pek çok farklılığın oluşmasına sebep olabilir. Akciğer kapasitesi genişleyeceği için de bazı anne adaylarının nefes darlığı sorunu yaşadığı görülebilir. Aynı zamanda hızlı bir şekilde nefes alıp verme gibi yeni davranışların da gebeliğin 5. ayından sonra kazanıldığı dikkat çeker.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.