Hamileyken

4 Aylık Hamile Karnı Nasıl Olur?

01.05.2022
61
4 Aylık Hamile Karnı Nasıl Olur?

4 aylık hamile karnı bebeğin gelişimine bağlı dışarıdan fark edilecek şekilde görünebilir. Ancak bazı kadınların fiziksel yapıları gereği 4 aylık hamilelikte karnı belli olmaz.

Hamilelik döneminin en heyecanlı ve en keyifli dönemleri genellikle ilk üç aydan sonrasıdır. 4 aylık hamile iseniz bebeğiniz artık hızlı bir şekilde gelişmeye başlayacaktır.

 Bebeğinizde anne karnında iken şaşırma, kaşlarını çatma, üzülme ve gülümseme ifadeleri oluşacaktır. Bu durum aslında bebeklerin 4. aydan itibaren duyusal gelişimlerini de tamamlamaya başladıklarının göstergesidir.

4 Aylık Hamile Karnı Belli Olur Mu?

Genel olarak 4 5 aylık hamile karnı dışarıdan bakıldığında fark edilmeye başlar. Bazı kadınlarda fiziksel yapılarından kaynaklı karın büyüklüğü fazla veya az olabilir. Ancak 4 aylık hamile karnı çoğu kadında fark edilir bir büyüklüğe ulaşır.

4 aylık hamile karnı belli olmuyorsa endişelenmeye gerek yok. Çünkü 5 ay itibariyle fazlasıyla far edilir olacaktır.

4 aylık gebelik dönemi sonunda artık anne karnındaki bebekte gözler yerine gelmekte ve hareket halinde olmaya başlamaktadır. Ancak 4 aylık bir bebek anne karnında iken göz kapaklarını henüz açamayacaktır.

4 Aylık Hamile Karnı Görüntüsü?

4 aylık hamile karnı görüntüsü genel olarak hafif şişlik olarak tarif edilebilir. Bu şişlik karnın orta noktasında daha belirgin olsa da yanlara doğru yayılabilir.

Hamileliğin dördüncü ayına gelindiği zaman sadece bebekte değil anne adayında da pek çok değişiklik meydana gelebilmektedir. Annenin rahminin ağırlığı ise bu dönemde ortalama olarak 230 ile 250 gram arasında olabilmektedir.

4 aylik hamile karni goruntusu
4 aylık hamile karni görüntüsü

Bebeğin hıçkırıkları da anne tarafından ilk kez 4. ayın içerisinde iken hissedilecektir.

4 aylık hamile karnı artık yavaş yavaş büyümeye başlayacaktır. Ancak çok belirgin bir karın büyümesi bu dönemde beklenmemektedir.

4 Aylık Hamilelikte Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Adet dönemi öncesinde yaşadığınız bazı duygu değişimleri bu dönemde de belirgin ve benzer bir şekilde meydana gelecektir. Özellikle kolay ağlama, duygularda inişler ve çıkışlar ile çok çabuk bir şekilde öfkelenme gibi sorunlar sıklıkla 4 aylık gebelikte görülebilmektedir.

Bu süreçte anne adayı olarak odaklanmada güçlük yaşayabilir ve unutkanlığınızın arttığını fark edebilirsiniz.

Kasık ağrıları bu dönemde biraz daha kendini belli edecek şekilde şiddetlenebilmektedir. Bu kasık ağrıları özellikle karın bölgesine bağlı olan bağların ve kasların esnemesinden kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir.

Kabızlık, midede ekşime, iştah artması, burun kanamaları veya diş eti kanamaları 4 aylık hamile olan kadınlarda görülebilen belirtilerdendir.

Özellikle karın bölgesi artık şişmeye başlayacağı ve bebek de hızlı bir şekilde gelişmeye başlayacağı için bu süreçte annenin vücudunda da şişmeler ve varis sorunları da meydana gelebilir.

Anne adayında 4 aylık gebelikte vajinada akıntı meydana gelebilir. Ancak beyaz renkte bir akıntınız var ise bu endişe edilecek bir durum değildir. Sarı renkte ve oldukça yoğun ve kötü kokan bir akıntınız var ise doktorunuza danışmanızda yarar olacaktır.

4 Aylık Gebelikte Egzersiz Yapılır Mı?

Gebeliğin ilk üç ayı hemen her anne adayı için riskli bir dönem olarak kabul edilmektedir. Ancak ilk üç ayı geride bırakarak artık sağlıklı bir şekilde 4. ayın içerisine girdiyseniz çok şanslısınız demektir. Bu dönemde doktorunuzun tavsiyesi ile küçük egzersizler de yapabilirsiniz.

4 aylık hamile iken egzersiz yapmanızın vücudunuza yararları:

  • Kan dolaşımını artıracağı için hem sizin hem de bebeğin sağlığı için bu dönemde egzersiz yapmanın pek çok faydası bulunmaktadır.
  • Anne adayının vücudunun çeşitli bölgelerinde hissedilen ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Şişkinliğin ve ödemin atılmasında da egzersiz yapmak yararlıdır.
  • Egzersiz yapmak gebelik döneminizi daha rahat bir şekilde geçirmenizi sağlayacaktır.
  • Sadece haftalık olarak 3 veya 4 kez hafif tempolu bir yürüyüş yapmak bile bu süreçte sizin için yeterli olacaktır.
  • Gebelik dönemi için en çok önerilen egzersizler ise yüzme, yürüyüş yapma ve yogadır.

4 Aylık Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

4 aylik hamile anne karni
4 aylık hamile anne karnı

Sadece gebeliğin 4. ayında değil hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren sağlığınıza ve en önemlisi de beslenme düzeninize çok dikkat etmelisiniz. Özellikle her öğününüzde protein içerikli besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Öğün olarak 85 ile 100 gram kadar kırmızı veya beyaz et ya da 150 gram kadar balık yiyebilirsiniz. Ayrıca her gün yumurta ve peynir ile süt ve süt ürünlerini de düzenli olarak tüketmelisiniz. Gebelik dönemi boyunca baklagiller tüketmenizin de çok yararlı olduğunu ayrıca belirtmek isteriz.

Gebeliğin 4. ayından itibaren artık bebeğiniz de sizden aldığı besinler ile birlikte kalsiyum depolamaya başlayacaktır. Bunun için ağırlıklı olarak kalsiyum oranı yüksek olan gıdalar ile beslenmelisiniz.

Anne karnındaki bebek 4 aylık olduğu zaman tiroit bezleri de gelişecektir. İyot açısından zengin besinler bu süreçte bebeğinizin gelişimini yakından ilgilendirmektedir.

Ayrıca hamilelikte bebeğin gelişiminin 2 hafta önde gitmesi veya geriden gitmesi durumları da göz önünde bulundurulmalıdır.

Günlük olarak en az 8 su bardağı su tüketmeye dikkat etmelisiniz. 3 ana öğün dışında ara öğünler ile de beslendiğiniz sürede hormonlarınızdan kaynaklı olarak kan şekerinin düşmesinin önüne geçebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.