Hamileyken

34 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

09.03.2022
177
34 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

34 haftalık gebelikte anne ve bebek doğuma hazırlanır. Faaliyetlerin yürütülmesi giderek daha karmaşık hale geliyor. Karnın büyüklüğü nedeniyle merdiven çıkmak veya arabaya binmek daha fazla uğraştırıcı ve yorucu olabilir.

Bu nedenle bu son haftalarda, hamile kadın kendini rahat hissetmesi için kendini çok fazla yormaktan ve bazı aktiviteler yapmaktan kaçınmalıdır.

34 haftalık hamile kadın daha kolay yorulma eğilimindedir. Bu nedenle gün boyunca bolca dinlenmeniz önerilir.

Bu dinlenme zamanları annelik bağlarını güçlendirmek için bir fırsat olabilir. Anne bebeğe şarkı söyleyebilir, hikayeler okuyabilir ve karnını okşayabilir.

Ayrıca, hobilerinizi yapmak ve kendinize zaman ayırmak, bu haftada olabilecek olan doğum stresini önlemek için de çok önemlidir.

Kitap okumak, arkadaşlarla konuşmak, resim yapmak, hafif fiziksel aktiviteler yapmak, yürümek ve film izlemek hamilelerin dikkatlerinin dağılmasına ve kaygının azalmasına yardımcı olabilecek aktivitelerdir.      

Ancak 34 haftalık gebelikte özen ve dikkat gösterilmesi önemlidir. Hamilelikte kontrollere zamanında ve tam gitmek ve tıbbi önerilere uymak, doğum sırasında komplikasyon olasılığını azaltır.

Bu nedenle tüm hamilelik dönemi boyunca doktor kontrollerine gitmeli ve tüm şüpheler doktora danışılmalıdır.

34 Haftalık Gebelikte Bebek Ne Kadar Büyük?

34. gebelik haftasında bebek 8. ayın neredeyse yarısında olacak ve ortalama olarak 4 ila 6 hafta arasında doğum olacaktır. Bu aşamada bebek neredeyse tamamen gelişmiştir ve yaklaşık boyutu büyük bir lahana kadardır.

34 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

34. gebelik haftasında bebeğin bazı organları (akciğer gibi) olgunlaşma sürecindedir. Her ne kadar gelişiminin büyük bir bölümünü tamamlamış olsa da doğumdan sonra tam olarak çalışmaya başlar.

Bebeğin göz rengi henüz tanımlanmadı. İris, doğumdan birkaç hafta sonra tamamen kendi rengine sahip olacaktır. Bu nedenle, bebeklerin göz renginin ilk birkaç ayda değişmesi yaygındır.

Bu haftada bebeğin uzamakta olan tırnakları ve saçları olabilir. Bazılarının tırnakları o kadar büyür ki, doğumdan sonra kendilerine zarar verebilir. Bu nedenle doğumdan hemen sonra doğum servisinde tırnaklarını kesmek gerekebilir.

Kemikler oluşmuş ve güçlüdür, ancak kafatası henüz tam olarak oluşmamıştır ve bunun bir nedeni vardır. Daha yumuşak kafaya sahip olmak, normal doğum sırasında bebeğin doğum kanalından çıkmasına yardımcı olacaktır.

Sinir, dolaşım ve bağışıklık sistemleri tamamen gelişmiştir. Bebek 34 haftada doğarsa, ilk birkaç hafta kuvözde kalsa da yaşama şansı yüksektir.

Doğumdan birkaç hafta önce olduğu için kadın, doğum kanalının genişlemesi, sık sık 10 dakikadan az kasılmalar ve su torbasının yırtılması gibi doğum belirtilerinin farkında olmalıdır.

Bu işaretler doğumun başlayıp başlamadığının iyi göstergeleridir. Bunlarla birlikte ateş ve vajinal kanamanın eşlik ettiği şiddetli ağrı varsa, acilen tıbbi yardım alınmalıdır. 

34 Haftalık Bebek İçin İdeal Kilo Nedir?

34 haftalik gebelik bebek kilosu
34 haftalık gebelik bebek kilosu

34. gebelik haftasını tamamlayan bebek ortalama olarak 2 kg ile 2,5 kg arasında olmalıdır. Aynı haftada ortalama olarak 39 cm ölçüyor olmalı ve neredeyse tüm organ ve sistemler şekillenmelidir.

Artık bebek büyük ve karnının içinde hareket edecek fazla yeri yok. Yine de anne 12 saatten fazla olmayan aralıklarla hareket hissetmelidir.

34 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Gebeliğin her aşamasının kendine özgü değişikliği olur. Bu değişiklikleri bazı kadınlar daha yoğun, bazı kadınlar ise daha az hissedebilir.

34. haftadaki en yaygın değişiklikle şu şekilde olur:

Şişme

34 haftalık gebelikte anne vücudu daha fazla sıvı tutma eğiliminde olduğu için şişlikler olabilir.

Şişliğin bir başka nedeni, kanın alt uzuvlarda düzgün bir şekilde dolaşmasını engelleyen rahim büyümesidir. Bu nedenle gebelik şişmesinden en çok ayaklar ve bacaklar etkilenir.

Kan dolaşımına yardımcı olmak için bacaklarınızı yükselterek uzanmak ve sodyum oranı yüksek gıdalardan kaçınmak şişliği hafifletmek için oldukça işe yarayan yöntemlerdir.

Sırt ağrısı

Sırt ağrısı hamilelik sırasında en sık görülen semptomlardan biridir. Bu rahatsızlıklar, vücut dengesi değiştiren karın büyümesinden kaynaklanır.

Hamilelikte düşmek de karın büyümesine bağlı olarak bu haftalarda sıklıkla görüldüğünden, kalkarken ve yürürken dikkatli olmanız gerekir.

Ayrıca bu evrede üretilen ve salınan hormonlar da sırt ağrısına katkıda bulunur.

34 haftalik gebelik goruntusu
34 haftalık gebelik görüntüsü

Karın büyümesine bağlı olarak hamile kadın geceleri rahat uyku pozisyonu bulmakta zorluk çekebilir.

Bu rahatsızlıkları hafifletmek için ağırlık taşımaktan kaçınmanız ve otururken veya uzanırken daima duruşunuza dikkat etmeniz önerilir. Ağrılı bölgelere kompres ve hafif masajlar yapmak da rahatsızlığı iyileştirebilir.

Kramplar

34 haftada kadının, özellikle yürüdükten sonra kramp yaşaması normaldir. Bunun nedeni bebeğin doğmak için uygun pozisyonda olmasıdır.

Başka bir deyişle başı vajinal kanala dönükken bebek bu bölgeye baskı yapar ve bu da ağrı ve rahatsızlığa neden olur. 

Rahimdeki bir miktar ağrı, hamile kadını doğuma hazırlamayı amaçlayan eğitim kasılmalarından da kaynaklanabilir.

Bu kasılmalar hızlıdır (1 dakikadan az) ve buna “sert karın” hissi eşlik edebilir.

Ancak kramplar çok şiddetliyse ve beraberinde kanama veya ateş varsa hamile kadın acilen hastaneye götürülmelidir.

Ağrıyan göğüsler

Kadının vücudu sadece doğuma hazırlanmakla kalmaz, doğumdan sonra bebeği hayatta tutmak için anne sütü üretimine de devam eder.

Bu nedenle göğüslerde büyüme fark etmeniz normaldir, bu da ağrılı olabilir ve anne için rahatsızlığa neden olabilir.

34 haftalık gebelikte sinirlilik ve kaygının mevcut olması normaldir. Anne, doğum korkusunu kontrol altına almak için rahatlamaya ve dikkatini dağıtmaya çalışmalıdır.

Meyve ve sebze açısından zengin besinler, dinlenme ve günde 2 litre su alımı, hamilelikte daha sağlıklı olmak için önerilerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.