Hamileyken

30 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

12.03.2022
166
30 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

30 haftalık gebelik ile anne ve bebek 7. aydadır. Bu aşamada özellikle karnının ağırlığından dolayı hamile kadının kendini normalden daha yorgun hissetmesi normaldir.

30 haftalık gebelikte anne karnının büyüklüğü onu rahatsız etmeye başlayabilir, sırt ağrısına neden olabilir ve annenin araba kullanma veya çömelme gibi aktiviteler yapmasını tamamen engelleyebilir.

Öte yandan 30 haftalık gebelik bebeğin gelişi için bazı şeyleri organize etmek için harika bir zaman: çeyiz hazırlamak, odayı planlamak ve yapılabilecek etkinlikleri planlamak gibi.

Karnınızın üzerinde gerilen deri kaşınmaya başlayabilir. Bu durumlarda kadının nemlendirici veya yağlarla karnına masaj yapması önerilir.

Hormonlar ve kaygı nedeniyle, bazı kadınların 30 haftalık gebelikte kendilerini daha üzgün hissetmeleri normaldir.

Bazı durumlarda doğum sonrası depresyon belirtileri doğumdan birkaç hafta önce ortaya çıkmaya başlar. Bu nedenle, üzüntü veya umutsuzluk kalıcıysa, kadın doğum uzmanıyla konuşmak önerilir. 

30 Haftalık Hamilelik İçin İdeal Kilo Nedir?

30 haftalik gebelik bebek kilosu
30 haftalık gebelik bebek kilosu

Ortalama olarak 30 haftalık bir bebek 1,5 kg ile 1,8 kg arasındadır ve yaklaşık 36 cm boyundadır. Her gün büyümeye, kilo ve boy almaya devam eder.

Bunun için annenin yedikleri çok önemlidir. Yemekle ilgili dikkat edilmesi gereken şey, porsiyonun büyüklüğü değil, içeriğin çeşitliliği ve sağlıklı olmasıdır.

Bundan sonra alınan demir bebeği güçlendirecek ve anne sütü dışında başka şeylerle de beslenmeye başlayana kadar bebeği destekleyecektir.

Kalsiyum ve diğer vitaminler (A, B, C, D ve K) bağışıklık sistemini, kalp ve kemikler, kaslar ve nöronlar gibi vücudun diğer kısımlarını güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

30 haftalık gebelikte annenin zengin ve çeşitli meyve, sebze, bakliyat ve tahıllarla beslenmesi, bebeğin karnının içinde ve doğduktan sonra sağlığına katkıda bulunur.

İdeal olarak, bebek büyüyüp kilo aldıkça annenin haftada yaklaşık 500 gr alması gerekir.

30 Haftalık Gebelikte Bebek Nasıldır?

Anne karnındaki 30 hafta boyunca bebek hemen hemen tüm sistem ve organları oluşturmuştur. Doğum bu aşamada gerçekleşirse, sağlık ve bebeğin oluşumunun tamamlanması için çok fazla risk yoktur. Ancak yine de bağışıklık ve solunum sistemini geliştirmek için hastanede kuvözde kalması gerekebilir.

Bebeğin tırnakları şekillenmiştir ve doğum zamanına kadar uzaması gerekir. Bazı bebeklerin yaralanmalarını önlemek için doğum servisindeyken tırnaklarının kesilmesi gerekebilir.

7. ayda bebeği kaplayan ince saç tabakası döküldüğü için cildi pembe ve pürüzsüzdür. Ancak belirli bölgelerden (kirpik ve saç) gelen tüyler kalabilir.

Artık bebek muhtemelen annenin pelvisine uyacak şekilde dönmeye başlamıştır ve bu pozisyonda doğumu beklemektedir.

30 Haftalık Gebelikte Karnın Titrediğini Hissetmek Normal Mi?

Evet, 30 haftalık gebelikte karnın titrer gibi hareket ettiğini hissetmek normaldir. Hamile kadınların bebeğin hareketlerini hissetmesi normaldir ve hatta gereklidir. Çünkü bebeğin bu hareketleri her şeyin yolunda gittiğinin ve bebeğin sağlıklı şekilde gelişmeye devam ettiğinin bir işaretidir.

Hamileyken bebeğin hıçkırması

Hamileyken bebeğin hıçkırması normaldir ve titremeler şeklinde anne tarafından hissedilir. Bu titremeler bebeğin hıçkırıklarından kaynaklandığı için hamileliğin normal özelliğidir.

Karın titrediğinde hamile kadın, dirsek veya tekmeden daha ritmik ve daha ince hareketler gözlemleyebilir.

Hıçkırıkların neden olduğu titremeler, şiddetli ağrı, ateş veya kanama olmaksızın hafif hareketlerdir. Bu semptomlar titreme ile birlikte ortaya çıkarsa, doktora bilgi verilmeli ve doktorun yönlendirmesine göre hareket edilmelidir.

Bu bebek hıçkırıkları, solunum sisteminin beklendiği gibi gelişip olgunlaştığının iyi bir göstergesidir. 

Hıçkırıkları durdurmak için popüler inançlar (korkmak, nefesini tutmak, üç yudum su almak vb.), anne için işe yarasalar bile, bebek için işe yaramayabilir.

Bu titremelerle baş etmenin en iyi yolu rahat bir pozisyonda oturmak veya uzanmak, rahatlamak ve geçmesini beklemektir. 30 haftalık gebelikte bu tür hareketler genellikle sadece birkaç dakika sürer.

Bebek, özellikle anne şekerli ve enerji veren bir şey yerse, daha hareketli ve daha fazla hıçkırıklı olur.

Bu haftaki fiziksel değişimler

30 haftalik gebelik
30 haftalik gebelik

Bu haftadan sonra daha sık idrara çıkmanız gerekebilir. Bebeğiniz mesanenize yakın, bu nedenle mesaneye baskı rahatsız edici olabilir. Banyodan çok hızlı çıkmamaya çalışın. İdrar yolu enfeksiyonu geliştirme riskinden kaçınmak için her gittiğinizde mesanenizi tamamen boşaltmanız önemlidir.

Yatağa gittiğinizde ne kadar yorgun hissetseniz de uykusuzluk sizi etkiliyor olabilir. Bu yaygın bir üçüncü trimester problemidir ve yatmadan önce rutini sürdürmeye çalışmak, öğleden sonraları kafeinden kaçınmak ve iyi bir pozisyon sağlamak dışında yapılabilecek çok az şey vardır.

Hamilelik sırasında sedasyon önerilmez ve uyku hapı almak riskli olabilir. Bunun yerine yatmadan önce sütlü bir şeyler için, yastıkların yardımıyla farklı pozisyonlar deneyin: yan yatın ve üst bacağınızı bir yastıkla destekleyin.

Bacaklarınızdaki varislerden endişe duyabilirsiniz. Rahminizin pelvisinizdeki kan damarlarına yaptığı baskı nedeniyle oluşan bir durumdur. Ne yazık ki, haftalar ilerledikçe daha da kötüleşebilir.

Çok uzun süre ayakta durmaktan kaçının, kilo alımınızı kontrol edin ve mümkün olduğunca bacaklarınızı ve ayaklarınızı kaldırarak dinlenin. Varisli damarlar genellikle doğumdan sonra kendiliğinden geçer.

Bu haftanın duygusal değişiklikleri

Bakmanız gereken çocuklarınız varsa, dinlenmeniz kolay olmayacaktır. Mümkünse, öğleden sonra molası planlamaya çalışın. Biraz boş zaman geçirmek için eşinizle çocuk bakımı konusunda pazarlık yapın. Yorgunluk evde duygusal düşüşe neden olabilir.

Doğum öncesi kontroller sırasında eşinizle nasıl bir ebeveyn olduğunuzu düşündüğünüz hakkında konuşun. Bebekle olan ilişkisi onun için gebe kalma sürecinin bir parçası olduğu kadar önemlidir.

Odaklanmakta zorlanıyor hissedebilirsiniz. Üçüncü üç aylık döneminizdeyken tek bir göreve odaklanmak zihinsel çaba gerektirebilir. Erteliyorsan ve yapman gerekeni yapmamak için bir bahane buluyorsan, zamanını planlamayı deneyin. Hedef belirleyin ve ardından bir süre dinlenin.

Hamilelik özel bir andır. 30 haftalık gebelikte büyük doğum günü, kaygı ve endişeye neden olacak şekilde yaklaşmaya başlar.  

30 haftalık gebelikte bebek dünyaya gelmeye neredeyse hazır, sadece kilo alması ve biraz daha büyümesi gerekiyor.

Bu nedenle bundan böyle hamile kadınlar yaşam kaliteleriyle, özellikle de sağlıklı ve dengeli beslenmeyle daha fazla ilgilenmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.