3 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

01.02.2022
677
3 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

3 haftalık gebelik, yumurtanın döllendiği zamanı temsil eder. Yani aslında hamileliğin ilk haftasıdır. Kadının son adetinin üzerinden 3 hafta geçtiği düşünüldüğünde, bu zamandan önce çok fazla hamilelik belirtisi görülmez.

Üçüncü haftadan itibaren bazı belirtiler ortaya çıkabilir ve testler hamileliği doğrulayabilir. Bu yazıda, 3 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler, 3 haftalık hamilelikte bebeğin gelişimi hakkında geniş bilgiler bulacaksınız.

3 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

Hamilelik aylarının hesaplanması kadının son adet günü baz alınır. Döllenmenin fiilen gerçekleştiği hafta olmasına rağmen üçüncü hafta, 4 buçuk haftaya kadar süren gebeliğin ilk ayının yarısı olarak kabul edilir. Bu, fetüsün rahim içinde gelişmeye başladığı zamandır.

Gebelik hesaplamasında kesin döllenme tarihini belirlemek zor olduğu için LMP’ye (Son Adet Günü) göre hesaplama yapılır. Bu nedenle son adet günü, gebeliğin başlangıcı olarak kabul edilir.

Semptomlar ortaya çıkmadığından (veya çok hafif olduğundan) kadının bu dönemde hamile olduğunu bilmemesi normaldir.

3 Haftalık Gebelikte Yapılan Testler

Döllenme anı, hormon üretiminin hızlanmaya başladığı zamandır. 3 haftalık hamilelikten sonra gerçekten hamile olup olmadığınızı kontrol etmek mümkündür.

3 haftalık gebelikte yapılan testler şunlardır:

Beta HCG

En yaygın gebelik testi olan beta HCG, kadınlarda hormon konsantrasyonlarını ölçer. Hormon, plasentayı oluşturan hücreler tarafından üretilir ve bunlar hamileliğe özgü hormonlardır.

3 hafta gebelikte beta hcg değeri yüksekse hamilelik belirtisi vardır. Bu nedenle idrarda (eczane testi) ve kanda (laboratuvar testi) hormon düzeylerini ölçmek için testler yapılır.

Prensip olarak kan testiyle hamileliğin ilk birkaç gününde HCG belirlenmesi daha olasıdır. Ancak adet gecikmesinin 1. gününde yapılabilecek eczane testleri vardır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  20 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Yine de gebeliğin 3. haftasında hormonal değişiklikler yoğun değildir. Önümüzdeki birkaç hafta içinde daha belirgin olacaklar ve hamilelik onayı almak daha kolay olacaktır.

Ultrason

3 haftalik gebelik ultrasonda belli olurmu
3 haftalık gebelik ultrasonda belli olur mu

Ultrason muayenesi bebeği (başlangıçta gebelik kesesi) ancak hamileliğin beşinci veya altıncı haftasından sonra tanımlayabilir. Bu nedenle hamileliğin ilk ayında ultrason gerekli değildir.

3 haftalık hamilelik ultrasonda belli olmaz. Bu hafta embriyonun yerleşip hormonol değişikliklerin olduğu haftadır.

3 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler de fiziksel olarak değil daha çok hormonal değişikliklerle ilgilidir. 3 haftalık hamilelikte annedeki en fazla değişiklik, kadının hamilelik belirtilerini hissetmeye başlamasıdır.

3 Haftalık Gebelikte Fetal Gelişim Nasıldır?

Gebeliğin 3. haftasında döllenme gerçekleşir. Zigot (fetustaki ilk hücre) çoğalmaya ve bebeğin ilk organlarını oluşturacak olan embriyoyu oluşturmaya başlar.

3 hafta gebelikte embriyo yaklaşık olarak 0.15 mm boyutundadır. Önümüzdeki birkaç gün içinde embriyo rahme yönlendirilecek ve gelişimini başlatmak için gerekli besinleri alacağı rahim duvarına sabitlenecektir.

3 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

3 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler genel olarak hormon değişiklikleri ve hamileliğin ilk belirtileri ile ilgilidir. Bu haftada çoğu kadın henüz hamile olduğunu bilmediği için kendisindeki değişikliklerin farkında olması da zordur.

3 haftalık gebelikte annedeki değişikliklerin en önemlisi, her 3 kadından birinde görülen yerleşme kanamasıdır.

Yerleşme kanaması

3 haftalik gebelikte kanama
3 haftalık gebelikte kanama

Yumurta rahim duvarına yapıştığı zaman, kanamanın eşlik ettiği yoğun vajinal akıntının meydana gelmesi yaygındır.

Yerleşme kanaması adı verilen bu kanama doğaldır ve genellikle adet kanaması ile karıştırılır. Bununla birlikte, kadının hamilelikten şüphelenmesinin ilk belirtilerinden biri de olabilir.

Gebeliğin üçüncü haftası, embriyonun gelişiminin sadece başlangıcıdır ve yakında annedeki değişiklikler katlanarak başlayacaktır.

Birinci ayın sonunda, hamile olduğunun teyidi ile kadının hamileliğinin tıbbi takibine başlaması ve hamilelik süresince her şeyin yolunda gitmesi için gerekli özeni göstermesi gerekir.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  Hamilelikte Bebeğin Gelişiminin 2 Hafta Önde Gitmesi

3 haftalık hamilelik, uzun bir sürecin başlangıcına işaret eden andır. 3 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler çok yoğun görülmese de çoğu gebeliğin ilk belirtileridir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.