fbpx

29 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

12.03.2022
766

29 haftalık gebelikte doğuma yaklaşık 10 hafta vardır ve bundan sonra annede kaygı ve endişelerin olması normaldir.  

29 haftalık gebelikte göbek zaten büyüktür, bu da sırt ağrısı ve yatma, merdiven inip çıkma ve çömelme gibi bazı aktivitelerde rahatsızlıklara neden olabilir.

Bazı besinler bebeğin kemiklerinin ve kanının oluşmasına yardımcı olacağından hamile kadının 29 haftalık gebelikte beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

Hamileliğin bu haftasında demir (kırmızı etler ve brokoli ve lahana gibi yeşil sebzeler) ve kalsiyum (süt, soya ve nohut gibi) açısından zengin besinler tüketmek önemlidir.

Ebeveynler, hamileliğin son döneminde ve doğumdan sonraki ilk aylarda emzirme, aşılar ve önemli bakım hakkında araştırma yapabilirler.

29 Haftalık Gebelik Kaç Aydır?

29 haftalık gebelikte anne ve bebek 7. aydadır. Bu haftada bebeğin tüm organları oluşturmuştur, ancak bazılarının hala olgunlaşma veya büyüme sürecinden geçmesi gerekir. Ayrıca bebek annenin pelvisine sığmak için dönmeye ve doğumu beklemeye başladı bile.

Bu haftada vücut ısısını kontrol etmekten sorumlu hücreler gelişmiştir. Ek olarak, sinir sistemi ve milyarlarca nöron, bebeğin beyninde ve vücudunda zaten mevcuttur.

29 haftalik gebelik kac ayliktir
29 haftalık gebelik kaç aylıktır

Bebeğin eskiden kırışık olan cildi artık pürüzsüz ve pembe görünmeye başlamıştır. Tırnaklar ve bazı kıllar (kaş ve kirpik gibi) bu aşamada çıkmaya başlayabilir.

Bebeğin beyni, vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olabilecek kadar olgunlaştı. Doğduğunda, minik vücudunda yüz milyarlarca sinir hücresi olacak. Bu çok gibi görünebilir, ancak bebek doğumdan sonra artık üretmeyecektir.

29 Haftalık Bebek İçin İdeal Ağırlık Nedir?

29. haftada bebek yaklaşık 800 g ağırlığında ve yaklaşık 36 cm uzunluğundadır. 29 haftalık gebelikte her gün büyümeli ve daha fazla kilo almalıdır.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  23 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

29 haftalık gebelikte anne, bebeğin sık sık ve 12 saatten fazla olmayan aralıklarla hareket ettiğini hissetmelidir. Ancak, anne karnında bebeğin hareketleri her bebek için farklıdır ve bazı bebekler ok hareketli olurken bazıları daha az hareketlidir.

Hamile kadın yatarken ve uzanırken bebeğin hareket etmesi çok yaygındır.

Bunun nedeni, kadın uyanıkken yaptığı hareketlerin bebeği uyuması için sallamasıdır. Anne yattığında bu hareketler durur ve bebek uyanıp hareket etmeye başlar.

Ağırlık önemlidir. Bebeğiniz önümüzdeki üç ay içinde kilosunun çoğunu alacak, siz de öyle. Muhtemelen son üç aylık döneminizde yaklaşık 5 kg almayı bekleyebilirsiniz.

29 Haftalık Hamilelik Belirtileri

29 haftalık gebelik şikâyeti olan bacak krampları, hamilelik sırasında yaygın bir şikayettir. Bu kadar yaygın olmasına rağmen uzmanlar bunlara neyin sebep olduğundan tam olarak emin değiller. Bazıları bunun bacaklarınıza eklenen ağırlık olduğunu söylerken, diğerleri ağrının kalsiyum veya potasyum eksikliğinin bir işareti olabileceğini düşünüyor.

Bu kramplar aynı zamanda büyüyen rahimim bacaklara giden sinirlere yaptığı baskının sonucu olabilir.

Bebek artık rahmin çoğunu dolduracak kadar büyük. Artık daha az yer olduğu için tekme ve darbeleri daha fazla hissedeceksiniz.

Öneriler

Bacak kramplarınız varsa, bacağınızı hafifçe düzeltin, ayağınızı esnetin ve ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekin. Gün boyunca ve yatmadan önce yapmanız bu durumu rahatlatabilir. Kalsiyum ve potasyumdan zengin besinler tüketmeye özen gösterin.

Bacak kramplarıyla başa çıkmak için bacağınızı hafifçe gerin, ayağınızı esnetin ve ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekin.

Kalsiyum açısından zengin yiyeceklerin yanı sıra potasyum içeren yiyeceklerden tüketin.

29 Haftalık Gebelikte Kasılmalar

29 haftalik gebelik
29 haftalık gebelik

Gebeliğin 3. trimesteri, hamile kadın tarafından hissedilen bir miktar rahatsızlık ile bilinir. Sırt ağrısı, şişlik, kramplar, uyumakta zorluk ve kasılmalar bu dönemin başlıca şikayetleridir.  

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  2 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Kasılmalar dahil tüm bu belirtiler doğaldır ve 25. haftadan itibaren hissedilmeye başlar.

Hamileliğin bu döneminde meydana gelen kasılmalara “eğitim kasılmaları” denir.

İlk başta ağrısızdırlar ve zar zor fark edilir. Anneyi doğuma hazırlanmak için rahimdeki kasları eğitme görevi görür.

Ayrıca yalancı doğum sancıları 1 dakikadan uzun sürmemeli ve aralarındaki aralıklar 10 dakikadan uzun olmalıdır. 

29 hafta gebelikte şiddetli ağrı, kanama, ateş veya genişlemiş doğum kanalı eşlik etmediği sürece kasılmalar normaldir.

Bu koşullardan herhangi birinin olduğu kasılmalar varsa, hamile kadın acilen tıbbi yardım almalı ve doktorunu bilgilendirmelidir.

Hamileliğin 29. haftası, bebeğin gelişiyle ilgili tüm detayları düşünmek için harika bir zamandır. 29 haftalık gebelikte bebek tamamen şekillendi ve annenin pelvisine sığmaya başladı.

29 hafta gebelikte anne adayları tarafından kasılmalar ve diğer semptomlar hissedilebilir. Bunlar geçici ve hafif oldukları sürece endişe edilmemelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.