Hamileyken

26 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

23.02.2022
193
26 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

26 haftalık gebelik haftasında kadın altıncı ayındadır. Bebek bu hafta içinde doğarsa, hayatta kalma şansı %70 ila %80’dir. Ancak bu dönemde bile devam eden gelişim nedeniyle yine de sağlıklı bir doğum değildir.

Fetüsün gelişimi ile ilgili değişiklikler diğerlerine göre yoğun olmasa da devam etmektedir. Gebeliğin 26. haftasında bebek tüm beyin hücrelerini oluşturur ve henüz hepsi birbirine bağlı olmasa da bebek irkilme refleksini geliştirmeye, başını geriye doğru hareket ettirmeye, bacaklarını esnetmeye ve kollarını açmaya başlar. Ek olarak, şeker, protein ve yağların sindirimi için enzimler üreten ve ayrıca amniyotik sıvıdan besinleri emen bağırsaklar oluşmuştur.

26 haftalık gebelikte bebek daha fazla hareket etmeye, tekmelemeye ve yumruklamaya başlar. Hamile kadınlar için bazı semptomlar görünebilir veya yoğunlaşabilir.

Bebeğin ana özelliklerini ve annenin 26. gebelik haftasında olası değişiklikler için yazımızı okumaya devam edin.

26 Haftalık Gebelik Kaç Aylık?

26 haftalık hamile olmak, hamile kadının altıncı ayın son haftasına girdiği anlamına gelir. Gebeliğin ikinci üç aylık döneminin sonunda, bebek anne karnında daha da fazla enerji kazanmaya başlar. Bu nedenle hareketler ve beklenen tekmeler daha sık olmaya başlar.

Bu haftada, fetüsün hareket etmesi için hala bol yer varken, hamile kadın bebeğin birkaç kez pozisyon değiştirdiğini hissedebilir.

26 Haftalık Gebelikte Bebek Nasıldır?

26 haftalık bebek, eskisinden daha pembe ve daha az yarı saydam bir cilde sahip olmaya başlar. Bu nedenle, kan damarları çok belirgin değildir. Bununla birlikte, cilt hala çok kırışıktır. Çünkü doğuma kadar kilo alıp büyüyecektir.

Beyin de hızla gelişiyor ve büyüyor. Organın yüzeyi pürüzsüzleşmeden önce insan beyninin karakteristik oluklarını göstermeye başlar.

Göz kapakları oluşur, ancak bebek gözlerini kırpamaz veya tam olarak açamaz. Bebeğin gözlerini kısmen açabildiği durumlarda, görüş hala çok net değildir.

Bebek kız ise, 26 haftalık gebelikte yumurtalar oluşmuş olabilir. Erkek fetüslerde testisler de tamamen inebilir.

Ancak bazı durumlarda testislerden biri karın boşluğunun içindeyken doğabilirler.

26 haftalik gebelikte bebek goruntusu
26 haftalık gebelikte bebek görüntüsü

Organizmanın gelişiminin yanı sıra bebek de daha iyi bir motor gelişim göstermeye başlar. Bu aşamada daha çok hareket eder ve anne yumrukları ve tekmeleri hissetmeye başlar.

Bunun nedeni, bebeğin henüz o kadar büyük olmaması ve hareket edecek yeri olmasıdır. Ayrıca amniyotik sıvı azaldığı için annenin bebeğin dokunuşuna duyarlılığı artar.

Hamileliğin 26. haftasında bebeğin bağırsakları büyümeye ve gelişmeye devam eder ve şeker, protein ve yağların sindirimi için enzimler üretmenin yanı sıra amniyotik sıvıdaki besinleri emer.

Bebek artık sesleri daha net duyabiliyor, farklı sesleri ayırt edebiliyor, bu seslere hareketlerle tepki veriyor. Bebeğin cildi artık yarı saydam değildir ve cildin altında ince bir yağ tabakası fark edilebilir.

Bebek boyu ve kilosu

26 haftalık gebelikte bebek ortalama olarak 660g ile 900g arasındadır. Bu aşamadaki boyu, bir mısır başağına benzer. 26 haftalık hamilelikte bebek yaklaşık 35 cm’dir (baştan topuğa).

26 Haftalık Hamilelikte Annedeki Değişiklikler

Kadın bu hafta vücudunda bazı değişiklikler hisseder. Kan hacminiz artık hamilelik öncesine göre %25 daha fazladır. Bu, sıvı tutulmasını destekleyerek ayakları, bacakları ve ayak parmaklarını oldukça şişkin hale getirebilir.

Bebek daha hareketli olduğunda- yuvarlanma, tekmeleme ve yumruklama- kadın mesanede baskı hissedebilir. Bu nedenle geçici idrar kaçırma denilen bir rahatsızlığınız olabilir.

Bu nedenle gebe kadında idrar kaçırma olabilir veya sürekli idrar yapma ihtiyacı hissedilebilir.

Bu problemde bile, yeterli sıvı alınması aynı zamanda su tutulmasını tedavi etmeye yardımcı olduğundan, tüketilen su ve sıvı miktarının azaltılmaması önemlidir.

Bu aşamadaki diğer bir yaygın semptom ise açlıktır. 26 haftalık hamile kadının, özellikle geceleri iştahında çok belirgin bir artış olabilir.

Gebeliğin bu aşamasında rahmin büyümesine ve bebeğin karın içindeki pozisyonuna bağlı olarak reflü veya mide ekşimesi, sırt ağrısı, bacak krampları, bacaklarda ve ayaklarda şişlikler devam edebilir. 26 haftalık hamilelikte kaburga ağrısı olabilir ve bu da bebeğin karnını sıkıştırabilir.

Braxton-Hicks kasılmaları

26 haftalik gebelik bebek hareketleri
26 haftalık gebelik bebek hareketleri

Bu hafta boyunca bazı kadınlarda hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde normal kabul edilen, eğitim kasılmaları olan Braxton-Hicks kasılmaları olabilir. Ayrıca reflü veya mide ekşimesi semptomları, sırt ağrısı veya bacak krampları devam edebilir ve kaburga ağrısı oluşabilir.  

Karın büyüklüğüne bağlı olarak yorgunluk, sırt ve kasıkta ağrı da ortaya çıkabilir. Daha fazla bilgi için videomuzu izlemenizi öneririz.

Hafta hafta hamileliğin gelişimini daha iyi öğrenmek için diğer yazılarımızı okumaya devam edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.