Hamileyken

25 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

01.03.2022
212
25 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

25 haftalık gebelik annedeki değişikliklerin yoğun olmadığı bir hafta olarak bilinir. Bebek için de bu hafta sonrası her hafta büyük değişim demektir. 25 haftalık gebelikte kadın ikinci trimesterdedir.

25 haftalık gebelik tam olarak hamileliğin son dönemi değildir. Ancak bebek hamileliğin altıncı ayında olduğu için gelişmiştir.

25. hafta, serebral korteksin ayrıntılı katmanlar oluşturmasıyla beyin gelişimi ile de bilinir. Yine bu haftadan itibaren bebek anne karnında hareket ederken daha fazla heyecanlanmaya, tekme ve yumruklar atmaya başlar.

Bebeğin temel özelliklerini ve 25 haftalık gebelik annedeki değişiklikler olarak neler getirdiğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

25 Haftalık Hamilelikte Bebek İçin İdeal Ağırlık Nedir?

Fetüsün ağırlığı, gebelik haftasından bağımsız olarak değişebilir. Normalde, 25 haftada bebek ortalama olarak 600g ile 800g arasında olmalıdır. 25 haftalık gebelikte bebek günde 30 gramdan 50 grama kadar kilo alabilir.

25 haftalık gebelikte bebek mısır koçanı veya brokoli ile eş boyuta sahiptir. Santimetre olarak, yaklaşık 30 cm ila 33 cm arasındadır (baştan topuğa ölçülür).

25 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi Nasıldır?

25 haftalık gebelikte bebeğin cildi hala ince, kırışık ve daha solgundur. Yavaş yavaş, derinin altındaki kan damarları geliştikçe daha pembe hale gelir.

Ayrıca kilo ve kas artışı ile bebeğin cildi daha az incelme eğilimindedir.

Akciğerler ve burun delikleri açılıyor ve bebeğin solunum sistemi gelişmeye başlıyor. Hava almasa bile bu haftada bebeğin akciğerleri bazı nefes egzersizleri yapabilir.

Bu hafta ve altıncı ay boyunca bebek, daha zeki olduğu düşünülen bir aşamadadır. Bunun nedeni, serebral korteksin, organın karakteristik oluklarının daha belirgin olduğu daha ayrıntılı katmanlara sahip olarak gelişmeye başlamasıdır.

Bebeğinizin duyuları da hızla gelişiyor ve dışarıdaki sesleri ve ışıkları algılayabilir. Hamileliğin sonunda, bu duyular daha da artacaktır.

25 haftalik gebelikte bebek
25 haftalık gebelikte bebek

Bebek rahimde çok hareket ettiğinden (bebeğin kilo alması ve büyümesi için hala bolca yer vardır) hamile kadının bu hafta fetüsten küçük tekmeler ve yumruklar hissetmeye başlaması mümkündür.

Bu hareket aynı zamanda böbrek üstü bezleri tarafından üretilen kortizol hormonunun salgılanmasından da kaynaklanır. Bu hormon hamileliğin başından beri bebeğin stres ve hareketlerine müdahale eder.

Kafası da vücuduna göre çok daha büyüktür, ancak önceki haftalara göre orantısız değildir.

Saç rengi ve dokusu, dudak çizgileri, göz rengi gibi bazı fiziksel özellikler fark edilir. Ancak hamileliğin sonuna kadar saç rengi değişebilir.

25 Haftalık Hamilelikte Annedeki Değişiklikler

Gebeliğin 25. haftası, annede yaygın olarak birçok değişikliğin olduğu bir dönem değildir. Hatta bazı kadınlar için hamileliğin başlangıcında olan mide bulantısı sona erer. Hamileliğin sonlarına doğru da vücut ağrıları yaşadıkları için en rahat dönem olarak kabul edilebilir.

Ancak, hamilelikte her şey göreceli olduğundan (her organizma farklı tepki verdiğinden), bazı kadınlarda karakteristik semptomlar ve daha belirgin değişiklikler olabilir.

Karın büyüklüğü

25. gebelik haftasında, hamile kadının karnı zaten büyümüştür. Hamileliğin sonuna kadar, bebek büyüyüp kilo aldıkça karın daha da büyüme eğilimindedir.

Bu nedenle bazı kadınlar, karınlarının büyüklüğünden ve ağırlığından kaynaklanan bir miktar rahatsızlık hissedebilirler. Ek olarak 25 haftalık gebelikte, genellikle hamileliğin son ayında olduğundan daha hafif sırt ve pelvis ağrısı olabilir.

25 haftalık gebelikte karın büyüklüğüne ek olarak, hamile kadınlar göbek bölgesinde kaşıntı fark edebilir. Bu haftalarda karın bölgesindeki derinin çok gerilmesi nedeniyle kaşıntı olur ve normal bir durumdur.

Uyku zorluğu

Karın büyüklüğünden dolayı bazı kadınlar rahat bir uyku pozisyonu bulamazlar. Bu nedenle uyku kalitesini bozmuş olabilirler. İlerleyen haftalarda daha sık görülür, ancak altıncı ayda da yaygındır.

Anneler ayrıca bu haftalarda daha çok idrar yapma isteği duyduklarından, tuvalete gitmek için sürekli kalkmak zorunda kaldıklarından uyumakta zorluk çekebilirler.

Hamilelikte uyku pozisyonu ile birlikte uykuya müdahale eden diğer faktörler hormonal ve duygusal durumlardır. Hamilelik sırasında östrojen ve progesterondaki artış uyku kalitesini etkileyebilir.

Ek olarak, doğum kaygısı ve korkusu kadını daha gergin hale getirebilir ve iyi bir gece uykusu için rahat kalmakta zorluk çektirebilir.

Nefes almada zorluk

Bu haftalarda bebeğin hızlı büyümesi ile diyafram üzerinde daha fazla baskı oluşur. 25. gebelik haftasında rahim yaklaşık 25 cm çapındadır.

Bu nedenle kadın nefes almakta biraz zorlanabilir ve çabuk yorulabilir.

Sık idrara çıkma dürtüsü

Hamile kadın, bebek mesaneye baskı yapma eğiliminde olduğundan, sürekli idrar yapmak için tuvalete gitme ihtiyacı hissetme eğilimindedir. Hamileliğin son döneminde oldukça yaygındır.

25 haftalık gebelikte sık idrara çıkma ihtiyacı ile birlikte İdrar Yolu Enfeksiyonu (İYE) riski de artar.

Bu nedenle kadın, idrar yaparken yanma, hoş olmayan koku ve ağrı gibi semptomların farkında olmalıdır. Kadın semptomlardan herhangi birini tespit ederse, tıbbi yardım almalı ve asla kendi kendine ilaç kullanmamalıdır.

25 Haftalık Gebelikte Testler

25 haftalik gebelik
25 haftalık gebelik

Hamileliğin 24. ve 28. haftaları arasında, kadının kan şekerini kontrol etmek için glikoz tarama testinden haberdar olması önemlidir. Bu test, hamile kadınların yaklaşık %2 ila %5’ini etkileyen bir durum olan gestasyonel diyabeti önlemek ve teşhis etmek için yapılmalıdır.

Genellikle bebek doğduktan sonra gestasyonel diyabet kaybolur, ancak hamilelik boyunca takibi yapılmalıdır.

Hastalığı tespit etmek için yapılan test basittir. Kan alımının daha sonra yapılabilmesi için gebenin şekerli bir sıvı içmesi gerekir.

Testler yüksek kan şekeri seviyelerini gösteriyorsa, durumu doğrulamak için kadın başka bir glikoz testi için sevk edilmelidir.

Teşhis doğrulanırsa, hamile kadın diyet ve doktor gerekli görürse ilaç tedavisine başlamalıdır.

Gebelikte haftadan haftaya meydana gelen değişiklikleri bilmek ve her döneme göre sık görülen semptomları tanımak önemlidir.

25. gebelik haftasında (altıncı aya eşdeğer) bebek daha hareketlidir. Hamile kadın, mide bulantısı gibi erken gebelikte yaygın olabilecek pek çok rahatsız edici semptomu hissetmediği için daha sakin bir evrede olabilir. Ancak bu haftalarda yapılacak testlerden haberdar olmalı, her zaman sağlıklı ve dengeli beslenmeli ve doktor kontrolünü aksatmamalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.