Hamileyken

24 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

02.03.2022
198
24 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

24 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler daha çok fiziksel olarak ortaya çıkar. Tabi ki bebek de bu haftada gelişimine son hızla devam ediyor. Tüm bu değişiklikleri bilmek, anneliğe daha bilgili ve öz güvenle başlamanızı sağlayacaktır.

24. gebelik haftasında, yani hamileliğin ikinci üç aylık döneminde, kadın kendini daha hassas hissedebilir. Haber izlerken veya film izlerken kendisini aniden ağlıyor bulabilir. Endişelenmenize gerek yok, çünkü bu hafta duygusallık çok yaygındır ve endişe edilmemelidir.

İştahtaki artış, kadının yemeye daha fazla istek duymasına neden olabilir. Önemli olan, sizin ve bebeğinizin sağlığı için gerekli besin maddelerinde herhangi bir eksiklik olmaması için dengeli beslenme olmasıdır.

Açıkçası, hamileyken beslenme konusunda daha fazla özen gösterilmesi gerekiyor. Hamilelik bir yük veya zor bir zaman olmamalıdır. Yani, hamile kadının iyi ve mutlu olması önemlidir.

Bebek, hamileliğin 24. haftasında daha hassas işitmeye sahip olduğu ve daha fazla hareket ettiği bilinmektedir. Rahimdeki boşluktan yararlanarak tekmelemeye ve yumruklamaya başlar.

Çok geçmeden rahimde bu kadar boşluk kalmayacak ve bebeğin hareketi için fazla yer kalmayacaktır.

Hamileliğin 24. haftasında ne gibi değişiklikler olduğunu, 24 haftalık gebelikte annedeki değişikliklerin nasıl geliştiğini öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okuyun ve yorum yaparak diğer annelere fikirler verin.

24 Haftalık Gebelik Kaç Aydır?

24 haftalik gebelik kac aylik
24 haftalık gebelik kaç aylık

24 haftalık gebelikte anne hamileliğin 6. ayında demektir. Bazı hamile kadınlar doğum için günleri sayar. Bu haftada yaklaşık olarak doğuma 110 gün var.

24 Haftalık Gebelikte Bebeğin Gelişimi Nasıldır?

24 haftalık hamilelikte bebeğin cildi çok kırışıktır, çünkü hamileliğin sonuna kadar çok kilo alacaktır. Ayrıca bu dönemde kan damarlarının daha belirgin olması nedeniyle bebek daha kırmızımsıdır. Ayrıca cildin altında doğumdan sonra bebeği soğuktan korumaya yardımcı olacak yağ tabakası da vardır.

Göz kapakları tamamen oluşmuştur, ama yine de kapalılar. Kirpikleri fark edilebilir ve yüz hatlarının daha belirgin olduğunu görebilirsiniz.

Bebeğin işitmesi daha keskindir, bu nedenle sesleri ve müziği duymaya başlar. Onunla daha da fazla konuşmak için iyi bir zaman. Böylece ailesinin sesini özümseyebilir.

Bebeğin gözü de gelişmiştir, ancak iris hala renksizdir. Bu nedenle bebeğin gözlerinin rengini ancak önümüzdeki birkaç ay içinde bilmek mümkün olacaktır. Yine de doğuma kadar değişebilir.

Bebek boyu ve kilosu

24 haftalık hamileyken bebek baştan ayağa yaklaşık 29 cm ve baştan aşağı 21 cm uzunluğundadır. Büyüklüğü bir mısır başağına benzer.

Fetüsün ağırlığı, haftanın başında yaklaşık 500 gr’dır, ancak haftanın sonunda ortalama 200 gr daha almalıdır.

24 Haftalık Gebelikte Annede Oluşan Değişiklikler

24 haftalık gebelikte hamile kadın önceki haftaya çok benzer değişikliklere sahiptir. Bu ikinci üç aylık dönem boyunca, en çarpıcı semptomlar Braxton Hicks kasılmaları, uykusuzluk, yorgunluk, kramplar, sırt ağrısı ve Montgomery tüberküllerinin görünümüdür.

24 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler olarak aşağıdaki başlıklar halinde açıkladığımız durumlar genel olarak olur:

Uykusuzluk

Uykusuzluk, hamile kadının rahat pozisyon bulamaması, daha sık idrara çıkması, kaygı ve diğer faktörlerin neden olmasının yanı sıra, gece boyunca bebeğin oldukça hareketli olması nedeniyle de olur.

24. ve 28. haftalar arasında bebek dönerek, annesinin midesini tekmeleyerek ve yumruklayarak daha aktif olma eğilimindedir. Bunu diğer tüm semptomlara ek olarak kadın, rahat ve huzurlu bir gece uykusu çekmekte çok zorlanabilir.

Montgomery tüberkülleri

Bunlar meme uçlarının etrafında görünen sivilce benzeri toplardır. Bu aşamada ortaya çıkmaları normaldir ve hamile kadının iltihaplanma riskinden dolayı bu topları sıkmaması önemlidir.

Bu Montgomery tüberküllerinin işlevi, emzirmeye yardımcı olan ve aynı zamanda bakterilere karşı koruyan bir yağ saldıkları için koruma ve yağlamadır.

Yorgunluk

24 haftalik gebelikte yorgunluk
24 haftalık gebelikte yorgunluk

24 haftalık hamileyken kadın vücudunda birçok değişiklik meydana geldiğinden, hamilelikte yorgunluk normal olabilir.

Karın ağırlığı, bebeğin diyaframa yaptığı baskının neden olduğu nefes almada güçlük, ağrı ve uykusuz geceler kadını daha yorgun yapan etkenlerden bazılarıdır.

Bununla birlikte hamileyken yorgunluk demir eksikliğinin de göstergesi olabilir. Çok halsiz hissetmek, nefes darlığı ve bayılma nöbetleri geçirmek anemi için bir uyarı olabilir.

Bu semptomlar olduğunda hamile kadın, teşhis için bir doktora başvurmalıdır. Karaciğer, fasulye, lahana ve mercimek gibi demir açısından zengin gıdaları günlük beslenmeye dahil etmek de önemlidir.

Braxton Hicks Kasılmaları

Braxton Hicks kasılmaları kadının doğuma girerken hissettiğine benzer kasılmalardır, ancak şiddetli ağrı ve rahatsızlığa neden olmaz.

24. gebelik haftasında oluşan Braxton Hicks kasılmaları adet kramplarına benzer olabilir. Görevi, rahimi doğum için eğitmektir.

Deri çatlağı

Çatlaklar göbek bölgesi, göğüsler, uyluk ve popo bölgesinde daha fazla görülmeye başlar. Çatlakların ortaya çıkmasına yatkın olanlarda daha sık görülür, ancak herhangi bir hamile kadının da başına gelebilir.

Bunu önlemek için birçok kadın hamilelik boyunca nemlendirici kremler, losyonlar ve yağlar kullanır.

İdeal olan, herhangi bir krem ​​kullanmamaktır. Çünkü ürünlerin bileşiminde hamilelik sırasında zararlı olan bileşenler bulunabilir. Hangi kremlerin çatlaklar için uygun olduğunu öğrenmek için ürün etiketini mutlaka kontrol edin.

24 Haftalık Gebelikte Karın Büyüklüğü

24 haftalık gebelikte karın daha yuvarlaktır. Rahim göbeğin 3 cm ila 5 cm üzerindedir.

Bu haftada karın büyüklüğünü gizlemenin bir yolu yok. Kadın daha bol ve daha rahat kıyafetleri tercih etmeye başlayabilir. Çünkü eskiler büyük ihtimalle artık olmayacaktır.

24 haftalık gebelikte çok uzun süre ayakta durmaktan kaçınmak da önemlidir. Çünkü çok fazla ayakta kalmak ayakların şişmesini, yorgunluğu ve sırt ağrısını daha da kötüleştirebilir.

Hamilelik sırasında vücutta meydana gelen değişiklikleri anlamanın ve bebeğin gelişimiyle ilgili merakı gidermenin en iyi yolu hamilelikle ilgili daha fazla bilgi sahibi olmaktır.

Doğum kaygısı her geçen gün artıyor, ama hamileliğin 24. haftasına gelindiğinde hamileliğin yarısından fazlası geçmiş ve doğum yaklaşıyor.

Doğuma giderken alınması gerekenler için hazırlıklar şimdiden başlayabilir ve doğum anına kadar hazırlıklar tamamlanmalıdır.

Diğer gebelik haftaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hamilelikte kategorimizi mutlaka ziyaret edin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.